Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Joy and friendship
New beginnings
The start of a new life together, or beginning over
Yellow roses, with red tip shows friendship falling in love

Gelozie???
In niciun caz.

P.S.E vorba de trandafirii galbeni.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Gradina mea devine din ce in ce mai interesanta !  Multumesc Mihai !

Ia sa mai vedem ceva ..

gentiana


Rux

Ma surprind aprecerile voastre ! Adica eu credeam ca acesti trandafiri inseamna ceva doar pentru mine. Asa cum v-am spus  marea  majoritate sint  no name. Dar tot asa cum v-am spus mie imi plac ca sint ai mei . Si nu mai am  loc   (desi o sa mi fac la vecinul .... sot  in partea lui  ;D) dar nici nu freau sa-i inlocuiesc cu altii mai "de soi " .

Mersi inca odata .

gentiana

Rux,eu gasesc trandafirii frumosi ,ii plac pentru petalele lor matasoase,pentru parfumul lor; o eticheta de coada nu le poate inlocui
Ce folos ca un trandafir are eticheta daca n-are parfum?
Ma rog asta e parerea mea si probabil ca multi nu-s de acord
E ca si cum cumperi un parfum al unei mari case si constati ca nu-i ce doreai sau ca nu ti se potriveste..........ce folos ai atunci

einsteinitza

Pentru mine e valabil si una si alta. ;D
Iubesc trandafirii insine, nu dupa nume, ci dupa cum arata.
Cat despre trandafirii no name, faptul ca nu tu stii cum ii cheama nu inseamna ca sunt mai de duzina. Nici un trandafir nu a fost creat in incrucisare de un om simplu care nu a cunoscut si iubit trandafirii, pana la nebunie asa incat sa incruciseze si sa astepte rezultate timp de o viata.Chiar si aia rosii de pe garduri de care zicea Gentiana. E drept ca s-au inmultit din curte in curte din butas in butas, dar initial a fost un creator, undeva, in istoria lui, si a dat acel trandafir rosu sanatos , infloricios si rezistent. Deci, toti apartin caselor mari de parfum ;D
In Slanic exista o tufa mare de parc, cam prin toate curtile, cu flori albe si boboci roz,parfumari, putin arcuite ramurile, care infloreste repetat. Nu stie nimeni cum il cheama, desi ei banuiesc ca de fapt este New Dawn. Chiar am plantat un New Dawn de la Lens ca sa fac o comparatie. Pai New Dawn are un renume si o istorie.Oricarui pasionat ii spui de el  il stie pe dinafara. Deci, desi pare ceva comun, el are in spate munca unui ceator nebun, pasionat dedicat.

Avantajul la nume este ca ii poti asi ingrijirea adecvata, nu te trezesti ca il muti de 10 ori ca a tot crescut si nu s-a oprit. Uite, primesti un pui de Veilchenblau, si nu ii stii numele.Primul an, face catevva ramuri mai scurte, il pui in sstratul cu flori, in trei ani ascunde stratul complet, devenind caracatita, nu stii sa il tai-ca are cerinte specifice- plus ca l-ai pus in prea mult soare si florile sun mov pal in loc de albastrul ala mov inchis, superb.
Unii hibrizi mai vechi au nevoie de vreo 3 ani fara taieri, ca sufera daca ii tai devreme, si nu mai cresc. Hibrizii de rugosa de exemplu nu suporta stropirile chimice sub nici o forma, pot sa si moara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

De acord cu tine ES
Trandafirii aia rosii de care spuneam eu ,sunt trandafiri vechi,ciudat e ca nimeni nu stie cum ii cheama
O doamna in varsta ,pasionata de trandafiri si care candva a avut un rosariu la mosie imi spunea ca ea ii stie din copilaria ei
Doamna nu mai traieste de cativa ani si batea  peste 90
Daca ea si aducea aminte din copilarie ,de pe la 5 ani  ca tufa mare,probabil ca sunt trandafiri care au cam 100 de ani
Imi povestea ca mereu a fost curioasa sa afle cum ii cheama si nimeni nu-i stia decat ori ca "red rose" sau in varianta  germana
Doamna respectiva imi povestea ca in copilaria ei ,Bucurestiu avea sute de ronduri de flori cu trandafiri si unele soiuri au disparut pur si simplu
O inteleg pt ca eu imi aduc aminte ca in copilaria mea ,in Herastrau ,era insula trandafiririlor si era o frumusete
Acum ........au sacrificat o multime de spatiu si de trandafiri si au pus niste hidosenii din bronz
cica statuile UE

einsteinitza

Chiar ieri am trecut prin fata Muzeului de Geologie, si la sfarsitul parculetului e o zona cu teahibrizi rosii recent plantati, parca anul trecut nu erau, o splendoare, deci se planteaza totusi si trandafiri.Chiar ma gandeam ce frumos arata mai multi th la un loc de acelasi fel.

Uite, o poveste spusa frumos pe site-ul lui Paul Barden. De aici vin vechiturile astea , fara nume.De la asa oameni.
http://www.rdrop.com/~paul/padre.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Magnolia mea ,in prag de iarna ..

No,Gentiana ,acum te-ai edificat ?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: einsteinitza on October 17, 2010, 03:11:22 PM
Frumoasa si inca verde!
......... şi mare!  :o Sau, coana Rux ne-a "făcut" din poză  >:D

gentiana

M-am edificat si-mi place tare,o astept si la primavara s-o vad "mireasa"

Rux

Pana la primavara ,iata  inca ceva ..la final de sezon..

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


gentiana

Am fost cuminte si am capatat o Houttuynia  si am venit sa mai cer indicatii si instructiuni despre ea
Ce face a ta?
Are inca frunze?
Ce pamant i-ai pus?

flordel

Rux, imi place foarte mult gradina ta, m-am tot uitat la poze...Este superba!

Gentiana, am citit despre Houttuynia si se pare ca-i place umezeala si ca poate deveni extrem de invaziva. Nu stiu cat este de adevarat dar atentie si pentru Rux si pentru tine!

gentiana

Asta cu invaziva o cred,avea iesite prin ghiveci niste urme de radacini sa apara alte plante
Daca e invaziva e foarte bine, o sa colonizeze cotul trandafirilor si o sa am si pt Pene

Rux

Ma grabesc sa va raspund ,dar luati raspunsul sub rezerva..
Asa cum am spus am achizitionat anul asta  Houttuyana ,am mutat-o in ghiveci  mare. Urma ca acum in toamana sa o plantez la locul definitiv (singura problema ar fi ca inca nu-l stiu  ;D)
Nu stiu cum au fost temperaturile nocturne ,pe la voi ,dar pe aici "la munte " unde stau eu , temperatura a coborat pana la -4 grade( citita la bordul masinii ,ora 7 20 dim) Nu este poveste ... din pacate !
Am tot amanat sa plantez diverse (bulbi,etc )din lipsa de timp si cum am avut trei sarbatoriti luna asta pe la jumatatea ei ,respectiv ,fratele ,sotul si majoratul fiului meu (i-am pus in ordinea zileleor de nastere )am fost ocupata.

Dar  pur si simplu am fost  surprinsa si la propriu si la figurat de valul de frig ce a cazut ,bruma groasa  ,timp de mai mult de o saptamana .
Ca urmare la" controlul" efectuat dupa prima repriza de temperaturi de -3 sau -4 grade ,am constatat ca prietena mea ceea noua ,H ,nu s-a simtit prea bine . Adica jumatate este cam  sfrijita ... evident ca probabil poate fi un proces normal de pierdere a frunzelor peste iarna .. dar nu stiu ... inca.
Deci ,ce sa zic ,voi plantati-o daca vremea  va permite si sa asteptam invazia ei.
(Vestea buna este ca sint trandafiri care s-au simtit destul de bine ,fata de frigul asta ,o sa fac si poze ,spre edificare .NU  toti !)

P.S. In sfirsit ,aici s-a incazit de asa maniera ca azi ,la pranz, am mers in sacou !Din pacate sint diferente foarte mari de temperatura intre noapte si zi ! Temperaturile ,noaptea nu au mai scazut asa de drastic. Adica un o grade sau 1 ... cam asa..

P.S.S. Flordel ,multumesc de aprecieri. Sint la inceput ..

einsteinitza

Asaa fost si la mine la gradina, dar e normal in perioada asta.E bine sa fie asa, se trimit semnale catre vegetatie sa intre in repaus.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Rux, te inteleg cu timpul, eu nici seminte n-am adunat, ba a plouat, ba am ajuns pe intuneric acasa, etc. Azi dimineata m-am dus sa adun, dar a fost ceata si toate erau umede...Trebuie sa scot tuberozele, etc. Mi-a placut foarte mult gradina ta, si plantele arata foarte bine, le prieste la tine, se vede ca te ingijesti de ele.

Schnuppe

Quote from: Rux link=topic=1607.msg153260#
Azi in gradina mea

Trandafirul galben este Graham Thomas . Parca apare si pe prima pagina , langa Angela , il conduceai ca urcator . Mai ai un trandafir galben care aduce foarte bine cu Friesia , il ai fotografiat langa niste flori albastre ( sau mov , ma rog , eu am ceva probleme la culori ) .  

Tot pe pagina 1 mai apare un trandafir urcator portocaliu , este Westerland .

Rux

Schnuppe,multumesc mult  ,de doua ori: odata pentru identificari si  data pentru vizita in gradina mea.

Am gasit lista cu trandafirii cumparati dupa"Pacea de la Bucuresti"( ;D),cit si modul in care i-am plantat  initial.
Evident ca dupa atatea mutari ,lista nu mai este de actualiate,ei nemai fiind la locul initial sau  unii  chiar s-au pierdut ...
Unul din obiectivele , de facut, pe lista pentru  iarna asta era identificarea(cit se poate ) a trandafirilor din gradina mea . Schnuppe m-a ajutat  foarte mult iar vestile au fost pe masura .
Ceva ,ceva imi spune ca am fost bine orientata ....


Friesia ,este flebetea mea: infloreste necontenit ,rezistent la toate bolile ,crestere perfecta (mai ales pentru  incepatorii ignoranti......) ,tufa bogata !
Dar nu este singura flebete...

In primavara mi -am propus alte noutati in gradina ,,,cu spini !