Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Multumesc Anasstas.
Iti aduci aminte de ce zicea-i acum un an, doi ? Ca ai cumparat un trandafir sub numele de Reine de Violette,care de fapt nu-i el.
Ei bine ,uite si la mine trandafirul cumparat sub acelasi nume. Care ,evident ,nu-i el.
Dar  ce vrei la pretul ala  de ou Kinder?     Totusi eu cred ca la mine "da bine" .

zamfira

Rux, ai asteptat ce ai asteptat, da' si cand ne-ai electrocutat!
Excepti-o-nal! Eu am unul cumparat cu acest nume si care s-a nimerit sa fie Guy Savoy. Acesta e H. Matisse?
Dar la tine combinatia este clara: marca Rux! Felicitari sincere!

gabif1966

Superbe combinatii ai in gradina, cea ce face ca gradina ta sa fie deosebita  :yrk
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro


claude

Adica ne aburesti cu 2 poze si ne lasi cu ochii-n soare?  :D  Sau nu vad eu toate pozele?  ??? ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ei, da, arata bine!
Dar nu pot sa nu ma gandesc ce "si mai bine" ar fi aratat cu ideea initiala, Reine de violette!  
Ma enerveaza rau kinderii astia, chiar daca aici arata excelent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Stiu Rux, e un trandafir superb! Eu l-am identificat drept Ferdinand Pichard pe al meu.

einsteinitza

Asta nu e F P , al lui Rux, e ceva mai modern. Frunzele alea lucioase nu sunt de la FP
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


flordel


Rux

In principiu si eu cred ca el este ,pentru ca-l mai am cumparat sub acest nume.(Din inainte de oul kinder) .
O sa fac comparatia "la sange" cind o fi timp si va spun.

Guernesey  Cream in aprilie .

einsteinitza

N-ai si un spiridus pe acolo? Mie asta i i i spira, o gradina cu spiridusi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia



einsteinitza

Ei, inseamna ca e locul lui acolo, daca si azi l-ai prins in poza!


Am o nelamurire +ham adica tu si Anas ati cumparat  la punga Reine des Violettes  si la tine au iesit Henri Matisse si la Anas Ferdinand Pichard?
+hypno
Pai asta e mai mult decat imi inchipuiam! Adica pungi identice si trandafiri diferiti?  +ham adica probabil pun in pungi la n imereala, nu conteaza ce, himpi sa aiba! ::)
Sper totusi ca am inteles eu gresit.....sper....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Nu ,nu ai inteles gresit .Chiar asa este . Acuma sa fim sincere. A costat vreo 10 lei.  Ma gandeam eu ca nu poate fi R.V dar am zis sa incerc. ;D

zamfira

Quote from: einsteinitza on May 22, 2014, 05:44:27 PM

Am o nelamurire +ham adica tu si Anas ati cumparat  la punga Reine des Violettes  si la tine au iesit Henri Matisse si la Anas Ferdinand Pichard?
+hypno
si la mine Guy Savoy... =))


einsteinitza

Anas, din pacate ala nu e FP sub nici o forma. Poate negativul lui. Pe langa alte diferente, de ex sta batos cu florile drepte in sus, FP nu sta niciodata asa, are florile o idee plecate,  dar mai ales e INVERS, e ciclam cu dungi roz! Si nu face florile in buchete ci doar cate una singura pe tijafoarte rar mai multe. diferenta de postura e foarte mare. gandeste-te la fp ca la un urcator cu ramuri putin arcuite natural, care fac flori la fiecare nod , la fiecare frunza. trandafirul tau are postura de th, ramuri drepte i n sus ramificare dupa taieri sau oricum , mai rare, totul e pe verticala, nu pe curb.La FP frunzele sunt mate, dar nu mat smplu, ci parca ar fi cumva ceruite, date cu ceara de parchet fara sa fie lustruita! =)) si, o caracteristica foarte evidenta si foarte clara, FP are cinci foliole la frunza, al tau are sapte. Am sunat de dimineata sa o pun sa verifice! Sunt dusa rau! +hypno
FP e roz cu dungi ciclam. Lasa HMF, intra pe Google si scrie FP si pune sa iti dea doar fotografii. Ce observi? O masa de poze cu trandafiri roz, impresia pe tufa e de roz, nu de rosu ciclam.! Fa asta si o sa intelegi ce zic.  Ce ciuda imi e ca l-am facut cadou pe al meu unei prietene ca faceam poze. Dar si pe asta al tau cred ca il am pe undeva daca nu ma insel primit cadou de la Siebertz mai demult cand am facut o comanda la ei. O sa vad cand infloresc.
nu mai are nimeni un FP cumparat pe bune, cu acte in regula? Claude, Geodezia, Gabi, nimeni? hai ajutati si voi cu poze, e nevoie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ala dupa mine fie e julio iglesias -il astept la cotitura fie henri matisse
Ferdinandul e cum zice Es am sa pun poza ca aseara l-am gasit inflorit prin florile de war saraci ii tavlise vijelia i-amm legat ca sunt frati de parcela adica unu linga altu
daca nu trecut era mai bine ca war-ul era mai mic iar Fp era si el mic anu asta se dusera amindoi cam la 1m juma ca apropae sunt cit mine si vazui ca sunt plini de flori -bine boboci deocamnadata
clar nu e Fp
aseara dupa ploiae am pus in dradina niste rosii castraveti varza etc asa ca pe la floricele am zis pas
am trecut doar in viteza sa vad ced mai deschise boboci
paul tronsonul pus pe bucatarie e o minune
pacat ca nu pot poza ca e sus de tot niste flori mari frumoase
il tot nercajesc pe unchiu si ii arat ce minune de trandafir este asa catarat pe bucatrie sin inflorit si mi la catalogat rasura
noroc ca nu am pus americanul pilar sa asta dadea cu ierbicid pe el sau violacea 

einsteinitza

nu-i asa ca imi trimiti si mie niste butasi din Transonul ala? ;)
lasa, unchiul e invidios si nu stie el ce stii tu! sa vezi in vreo doi trei ani cand infloreste ala, il dai pe spate ce spectacol!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Eu am un Ferdinand Pichard luat de la lottum cu numele asta dar acum, uitandu-ma pe pozele de pe google cum ai zis tu, parca nici al meu nu e suficient de roz  ??? Chiar si asa, se vad totusi dungile rosii pe fond roz si nu invers
Si pe net am vazut poze foarte diferite, unele mai roz, altele mai putin. Ba am vazut si unele alb cu rosu.  Foarte cameleonic trandafirul asta