Souvenir du Dr. Jamain

Started by samy, June 23, 2010, 09:43:30 PM

Previous topic - Next topic

samy

Deabia anul asta a inceput sa creasca cu avant. Cam incet in a se stabili. Am probleme mari cu fainarea la el, am incercat cu Topsin dar nu a facut decat sa incetineasca boala. Culoarea flori este rosie cand se deschide si apoi devine un mov (nu le am cu culorile ;D). Alte informati pe masura ce se dezvolta.

einsteinitza

Superbe culori, n-ai nevoie sa le stii numele ;D Wow, dar frumos mai esti, desi vechitura, e din ala cu clasa ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Vai, mama, un hibrid perpetual!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Superb , este superb , imi place extraordinar de mult !!!  Un hibrid remontant , samy , se poate conduce ca urcator mic ? Cum ti se pare ? E remontant ? Cum l-ai taiat ???

samy

Anul asta a facut primele flori. Acum are cam 1.7m dar cu siguranta va mai creste. Nu am efectuat nici o taiere la el, il vreau urcator. Informatiile despre el il arata ca remontant. Trebuie plantat in semi-umbra ca se ard florile in soare puternic.

einsteinitza

Ca toti cu nuante de mov si purpuriu inchis, le place mai mult la umbra.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Ce mai face trandafirul? A mai facut flori dupa primul val?
Ceva informatii noi ar fi binevenite.
Off, greu mai e cu hotararea finala.  +ham

samy

A facut o singura data flori, dar este un urcator ii trebui timp sa se maturizeze, in primul an nu afacut nici o floare. Problema este ca il ataca fainarea foarte mult. Daca ai un climat ca al Es-ei atunci e bine, (cu multa umezeala), daca stai intr-o zona secetoasa cu aer uscat atunci ai mainile ocupate. Cu toate ca toata vara a stat fainarea  pe el ( toate incercarile mele au dat gres in tratarea fainari  )in toamna tufa este de trei ori mai mare decat in primavara, se pare ca pe el nu prea la deranjat. Trebui plantat in semi-umbra neaparat ca altfel se ard florile

einsteinitza

Samy, nu l-ai taiat, nu?
Vezi ca este ceva cu calciu cu care se poate stropi cu rezultate f bune, primavara. Cand cobor in gradina ma uit si-ti spun exact.E strict pentru fainare, eu am avut niste trandafiri vechi cu asta, si i-am rezolvat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Samy , eu am stropit cu Tilt , la inceputul verii am avut fainare masiva la trandafiri . Cu 2 stropiri s-a rezolvat , ai putea sa incerci .

geodezia


einsteinitza

Samy, abia astept sa vad ce face trandafirul tau, anul asta ar trebui sa se indeseasca si sa se formeze tufa.Am mai vorbit pe alt forum de el, se pare ca se imbraca frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Dupa cum arata acum, cate ramuri are, ar trebui sa fie spectaculos in sezon.

Schnuppe

Singura fotografie pe care am gasit-o cu el mai batran si cu multe flori : https://picasaweb.google.com/lh/photo/hfQLbLuMpBy6kraNT9Xfbg

Trebuie facut pegging altfel este slabut tare , in mod natural , nefortat si nelegat nu cred ca este un arbust foarte frumos , ramuri dezlanate si foarte putine flori in partea superioara .  De altfel in poza de mai sus se vede ca sant cel putin 2 exemplare plantate foarte aproape unul de celalalt , posibil sa mai fie unul in spate . Cel mai bine arata ramurile curbate la pegging , tine foarte bine florile .  Poate ar arata la fel de bine legat de un grilaj sau ceva in genul asta . Nu cred ca merge legat de tutore , are ridicol de putine flori pentru o asemenea talie .



Schnuppe

Adica exact , dar exact si superexact ce am postat mai sus : pe forumul din Germania avem exemplul tipic de trandafir chelios cu cateva flori in varf si cu un obelisc trist care nu va fi umplut in vecii vecilor obeliscurilor de acest S.d.D.J.  Din  2008 nu a mai postat nimic , stim doar ca a fost plantat in 2007 si are mari asteptari de la el , probabil cu asteptatrile alea a ramas ca altfel era netul plin de pozele cu el .

Pe gardenweb avem niste minunate minipoze cu un S.d.D.J. care ne prezinta niste flori fix pe o ramura facuta pegging . restul tufei aratand ca un teahibrid inchis la culoare . De fapt arata ca un TH dar care poate fi curbat , dar nu cine stie ce .

Nemtii incercau si ei marea cu degetelul , daca poate fi facuta o comparatie cu WS 2000 si acest S.d. D.J.   Nici creatorul acestui HP nu ar putea spune ca are floarea mai frumoasa decat W.S.2000 , nu exista termen de comparatie . Sigur , comparatii din astea exista de obicei pe siteurile din afara , unde toata lumea este de acord cu toata lumea , acolo si Pur Caprice ar fi considerat o frumusete  ...  :D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Eh , esti tu limbaricioasa dar stii ca am dreptate .  :P

samy

Souv. du dr Jemain in al treilea an la mine.
In prima poza se vede cum am facut pegging la unele ramuri.
In a doua poza florile roz sunt de la Zephirine D. si cele rosi din colt stanga sus  de la Dublin B. restul sunt ale lui

einsteinitza

Absolut superb, e un trandafir foarte frumos. Se vede ca isi intra in mana, se umple de flori. :yrk
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Uite un trandafir pe care merita sa-l astepti trei ani  :) Foarte frumos a evoluat, felicitari

claude

Splendid...ma apuca invidia  ;D pentru ca tare mi-e teama ca dintre cei 3 necunoscuti (fara eticheta) de la sarb, niciunul nu va fi Souvenir.  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

A meritat asteptarea!  +apl

Am si eu am unul luat in primavara de la sarb, la care a rasarit ceva din pamant, astept sa vad daca este chiar Souvenir sau este doar portaltoiul!