Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

diana

Iubitorilor de Hoya si nu numai: http://hoya.forumgratuit.ro/index.htm! Va tinem pumnii :-*

stefana

Diana, multumiri pentru sustinere  :-*.
E abia la inceput si nu-s inca multe informatii pe forum, dar incet-incet, o sa-l completam cu experienta fiecaruia.

penelopa

Gabi, puiutul de la tine are abia 1,5 ani si uite cat a crescut si cate flori a facut.

[attachment deleted by admin]

stefana

Ce frumusica este  ;D
Bravo ei si bravo tie, ca ai stiut sa o bibilesti  :-*

penelopa

Multumesc, Stefana, dar ma cam tem  de paduchii aia imblaniti care mi-au mai devastat o hoya mare.
Ce as putea face sa nu mai am lastari prea lungi la ea?  Fiindca, in timp, creste foarte mare, frunze inghesuite si numai bine pentru paduchi   >:(

Nicol Caloian

Ce le faceti voi de cresc asa repede si mai si infloresc? A mea (cea care a avut cateva frunze bolnave anul trecut - am postat atunci niste poze) n-a mai facut nici macar o frunzulita. Abia acum pare ca se iteste un muguras cu doua inceputuri de frunzulite. Si-mi plac atat de mult florile de hoya!

stefana

Pene, eu stiam ca Mospilanul e un insecticid OK.
Si daca este vre-un imblanit, scobitoare muiata in spirt am folosit cu succes. Chiar si la compacta (care nu se compara cu carnosa la imbarligatura frunzelor).
Opiadc si-ar dori sa aibe flori asa belsug la planta ei  ;D ... chiar cu riscul blanosilor.

gabriela jalba

Doamne,Pene ,ce frumoasa s-a facut!!!! Lastarii aia lungi,"trag ' dupa ei tulpini cu frunze si flori;deci incoleceste-i si tu cum crezi . Sau asezi ghiveciul la geam,de unde nu-l mai muti,si intinzi lastarii spre interiorul camerei pe sfoara. Vor face flori multe in camera,alimentati fiind de restul plantei,care-i in geam, la lumina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Myrela

Superba Pene !!!      deci asta e secretul? poi daca e musai in geam , atunci in geam o pun si .......voi incerca sa astept cuminte 1 an si jumatateeeeeeee :o :P
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

penelopa

Myrela, depine de  "fertilitatea" lastarului. Pot fi lastari  care, orice le-ai face, nu infloresc.  Cealalta  hoya a mea care avea vreo  6 ani, nu facuse decat o singura floare in ultimul an si,  fiindca crescuse mult, am tot infasurat-o in jurul suportului astfel incat devenise foarte... stufoasa.

Stefana, asa am si procedat: am spalat  frunzele si tulpinile de 3 ori cu apa + spirt+sapun apoi am stropit cu Mospilan. Dar cand am vazut ca si dupa a 3-a "spalatura" au aparut paduchii ........... am renuntat la ea. Mai ales ca,  intre timp, paduchii au emigrat si la alte plantute: crassula si scheflera.
Adevarul e ca avea foarte multe frunze in "buchet" si lastarii inghesuiti ca, oricat as fi spalat, probabil, au mai scapat dintre ei.
De aceea as vrea acum s-o fac sa fie mai rasfirata si mai aerisita.

martipan

Pene,tu i-ai adus aer de la fereastra exterioara a avionului si le-ai imbaiat in calitatile lui magico-vegetative  :D :D :D :D :D :D :D :D!
A crescut foooooaaaarte mult,arsata ca o adevarata hoya:e imbarligata ,cu multi lastari si muuulte buchetele de flori - un vis!

penelopa

Da, ma` Marti, culoarul aerian trece chiar pe deasupra curtii mele  :D
Sa vezi ce frumoasa s-a facut  si  puicuta ta de aphelandra.

martipan

 :o Deja s-a facut miss ?
Eeeee,inseamna ca sigur e ceva in aer  :D :D :D !

martipan

Pentru ca m-am enervat de starea comatoasa a hoyelor mele,m-am hotarat sa le scormon si sa le schimba pamantul (desi stiam ca le va incetini cresterea ).
Zis si facut! Am fost motivat mai ales de faptul ca hoya carnosa avea un pamant ciudat,care se strangea pe langa planta,lasand peretii vasului la cativa mm de balot,chiar si cand era ud.
Asa ca am inlocuit cu florisol si amputut sa scap si de teama ca ar avea radacinile ceva (in iarna asta a pierdut cam multe frunze,si un lastar destul de mare s-a uscat complet),erau chiar surprinzator de mari si de frumoase!
Cu thomsonii a fost altceva,radacinile erau uscate,desi am udat-o ,si nu in exces  ??? . Am taiat ce era uscat si am replantat,sper sa-si revina repede .
Sunt niste plante deosebite hoyele,imi plac tare mult si vreau sa le vad mari ,frumoase si inflorite ;D ,asa ca sfaturile sunt apreciate !
Multumesc!

vernil

MArtipan, sper ca le-ai pus intr-un ghivecel mai micut.

martipan

Da,Vernil,sunt in ghivecele micute ( carnosa fusese intr-unul mai mare-inca un motiv pt care am mutat-o ) . Oricum,cred ca la carnosa,frunzele au cazut pt ca a stat la geam toata iarna si cred ca a tras ceva curent . Nui nimic,isi va reveni ea  ;) !
Nu am obiceiul sa la cocolosesc,stai linistita,insa stand la parter,nu am balcon ca sa le scot la aer  :( .
Da' las' ca merge si asa!

vernil

Quote from: penelopa on April 01, 2008, 02:51:38 PM
Ce as putea face sa nu mai am lastari prea lungi la ea?  Fiindca, in timp, creste foarte mare, frunze inghesuite si numai bine pentru paduchi   >:(
Sa nu tai lastarii lungi, pe aceia se formeaza pedunculii florali. Din cand in cand (la 2-3 luni), stropeste-o cu apa si spirt , asa esti sigura ca lanosii nu vor veni. Periodic, se poate stropi pe frunze (la 3-4 zile vara, iarna mai rar)

stefana

Quote from: martipan on April 05, 2008, 01:35:39 PM
... vreau sa le vad mari ,frumoase si inflorite
Atunci fa-ti rost de Hoya bella  ;).
Mi-a inflorit si mie una care era butas anul trecut


martipan

 ;) O sa incerc sa gasesc , merci de sugestie !
Imi pare rau de thomsonii,unde nu siu ce s-a intamplat,era udata regulat (cred ca trebuia sa nu raresc asa de tare udarile iarna,insa mi-a fost teama sa nu putrezeasca radacinile - in schimb,s-au uscat  :D ),insa noroc ca am descoperit la timp,cand nu mare problema s-a intamplat !

gabriela jalba

Marian,eu inebunesc cu hoya asta...a mea de care e?
http://good-times.webshots.com/photo/2318568970091567945okNtYO   -  are frunzele verde inchis si stropite cu argintiu.din cite am vazut eu pe google,hoya carnosa,sint o gramada de varietati;ca a mea nu am vazut....ca eu asa ziceam,ca u am hoya carnosa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Hoya ta e carnosa Gabi !
Uite o adrese,dai clic pe pozele din dreapta si vei vedea cateva poze http://www.hoyor.net/en/showspecies.php?id=4 ,si inca una f buna http://www.myhoyas.com/Hoya%20carnosa%20min.htm
Pozele sunt reusite si vei vedea asemanari

gabriela jalba

OK!! tasteaza tu,pe google,la imagini,hoya carnosa si zi-mi si mie,nu-s mai multe varietati?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Ba da,n-am spus ca nu ar fi,dar tu ai varianta aceea din pozele postate de mine .
Sunt unele cu nume de nenea care au altfel modelul frunzelor,altele cu florile putin mai altfel,am vazut surse care denumesc hoya compacta ca fiind "carnosa compacta" ,insa cele 2 situri postate de mine sunt de referinta pt hoya!
Multa bafta !

opiadc

          am si eu o hoya, carnosa , dupa cate am citit pe aici, care are vreo 15 ani, vreo 15 ramuri cu lungimi intre 40cm si 2,5 m si care binevoieste sa produca 2,maxim 3 flori pe an ??? ??? ???
         am citit pe-aci si o sa fac niste modificari;in primul rand o s-o mut intr-un ghiveci mai mic, ca eu tot la 2,3 ani am mutat-o in ghivece din ce in ce mai mari, ca sa nu sufere, saraca ;D;si e langa geam, dar cam la juma de metru si sta cocotata pe o vitrina de vreo 2 m, ca sa aiba loc ramurile sa se desfasoare ;D
        ce ma nedumereste, totusi, dupa cele citite aici, e ca mai am una, 'pui' de la ea, care are vreo 3 m, ca am taiat o ramura de vreun metru jumate si cand a facut radacini am plantat-o si tot creste si aia ca nebuna, dar flori ioc ::) ::); si cred ca e trecuta si aia de un an, cred ca are si mai mult...  si e si la lumina, suspendata in dreptul geamului, si e si facuta coroana, ca asa a zis maica-mea-stie ea ca tebuie facuta coroana ca sa infloreasca-si tot nimic...are si ghiveci mic...
     CE SA LE MAI FAC, CA FAC IO CU NERVII?

     singurul lucru bun e ca nu a avut boli sau musafiri;cateodata mai vin in vizita  acarienii de la vecinul ei syngonium, dar se pare ca e imuna...ii cad cateva frunze si gata...in timp ce pe ala l-am stropit la viata lui de am pierdut sirul ???si tot bolnav pare...

      ozi, eu nu am incercat sa o inmultesc din frunza, dar vecina mea a asteptat cativa ani pana i-a iesit planta :o;poate nu-i o regula, e singurul exemplu pe care il stiu;BAFTA!

gabriela jalba

Opia ,am sa fac o poza la hoya mea,sa vezi cum sta acolo,de....cind eram tinara.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=