Hoya

Started by gabriela jalba, May 03, 2007, 05:20:08 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Quote from: GetaV on June 28, 2010, 10:45:20 PM
Eu lacune ammmmm dar lacunosa nu ;) :P

Fiindca tot faci jocuri de cuvinte, vezi sa-ti notezi ca lacunosa sa nu alunece inspre lacune ... Am primit si eu cativa butasi de lacunosa, de la prietene  :-* :-* :-* inca sunt micute, dar cresc rapid. Din cauza asta nu am cum sa te ajut acum. Lui Pene i-am promis ca o ajut sa isi mareasca colectia de hoya, s-a indragostit de ea.

GetaV

Eu sunt rabdatoare >:(

adrianam

Daca ziceti ca are un parfum divin, atunci o voi pune si eu pe lista!  ;)

vernil

Geta, la toamna sigur vei avea un butas de lacunosa.

Sper sa va ajute si alte pasionate de hoya pe celelalte, care va doriti un lastar de lacunosa. Adriana, eu iti pot oferi un lastar de carnosa, daca esti amatoare. Si ea are un parfum foarte placut, numai ca trebuie sa stii ca ai de asteptat cam 2 ani pana va inflori, dar cand o va face, va fi un regal.

miha

Quote from: GetaV on June 29, 2010, 11:37:39 PM
Eu sunt rabdatoare >:(

Geta... parca ziceai ca vii pe la mare anul asta... hai ca gasim si-un butas de lacunosa daca ajungi...  ;)

adrianam

Quote from: Vernil on June 30, 2010, 10:11:02 AM
Geta, la toamna sigur vei avea un butas de lacunosa.

Sper sa va ajute si alte pasionate de hoya pe celelalte, care va doriti un lastar de lacunosa. Adriana, eu iti pot oferi un lastar de carnosa, daca esti amatoare. Si ea are un parfum foarte placut, numai ca trebuie sa stii ca ai de asteptat cam 2 ani pana va inflori, dar cand o va face, va fi un regal.

Multumesc, Vernil, carnosa am avut, a inflorit, abia puteam sta in camera pantru ca nu imi place deloc parfumul ei.

Daca lacunosa are un parfum asemanator, atunci nu vreau, dar daca are o nota mai putin grea, mai fresh, atunci voi incerca sa o cumpar daca o voi gasi.

vernil

La mine inca nu a inflorit lacunosa, este in faza de crestere. Am inteles ca are un miros fresh, gen lamaie si gardenie. Exista un forum dedicat acestei plante, hoya. Acolo se mai fac anunturi de vanzare pentru diferite varietati. Ai mult mai multe sanse sa gasesti acolo. Oricum, daca esti interesata, iti spun ca in septembrie se fac comenzi, preturile sunt accesibile.
Sper sa nu se supere pe mine Ionela daca pun aici linkul catre forumul de hoya.
http://hoya.forumgratuit.ro/forum.htm

dorinas

Quote from: Vernil on June 28, 2010, 07:44:23 PM
:-* :-* :-* stii ca lacunosa si serpens sunt preferatele mele  :-* :-* :-* Spune-mi. te rog, cu ce se poate asemana mirosul lacunosei ? Si  care dintre hoya are parfum de caramel ? Apoi, te mai rog, cand infloresc celelalte flori de hoya, sa specifici cam cat tin florile si daca sunt parfumate, cu ce seamana mirosul lor ? Multumesc mult. Le vrajesti tu cumva de infloresc asa, in nestire ... Cred ca le place mult la racoarea muntelui.
Cred ca H. lacunosa miroase a parfum fresh, am tot mirosit-o dar nu pot sa-mi dau seama dar cred ca e o combinatie de lacrimioare cu liliac, oricum dupa mine miroase tare bine. Florile tin cam o saptamana dupa care cad de pe peduncul si intr-o luna de zile face altele pe acelasi peduncul. Cred ca poate fin inflorita aproape lunar.
-H. finlaysonii are un miros foarte puternic dulce ca zaharul vanilat as zice, din pacate floarea ei tine doar 24 ore dar compenseaza frumusetea frunzisului, e una din preferatele mele, e fara ifose si suporta uscaciunea mult timp, e ideala pentru cei care stau putin pe acasa. La mine infloreste din iunie pana prin septembrie pe acelasi peduncul de 5-6 ori. Acuma am 3 pedunculi de floare in diferite stadii, unul a inflorit ieri, restul urmeaza.
-H. wayetii tocmai a inflorit a doua oara luna asta, daca am timp pun poze. Are un miros foarte slab cand e cald aproape insesizabil. Florile tin cam o saptamana dupa care cad si face altele. Imi place tare mult frunzisul ca se coloreaza la soare puternic cu o margine maro roscat pe fiecare frunza, foarte decorativ.
-H. obscura longipedunculata are flori aproape la fel ca H. lacunosa dar se coloreaza in roz-somon la soare puternic, nu au miros, dureaza cam 1 saptamana, frunzele se coloreaza la soare maro-roscat foarte decorative cam sensibila la udare zic eu.
-H. kentiana are florile mai mici decat H. wayetii rozulii dar face foarte usor flori si tin cam 2 saptamani depinde de temperatura, infloreste pe acelasi peduncul de mai multe ori, miros foarte slab aprope imperceptibil.
-H. carnosa Krinkle 8 are florile roz, seamana cu carnosa dar nu are decat un miros usor ceea ce e bine pentru cei care nu suporta mirosul de caramel. Florile tin 2 saptamani. Complet nepretentioasa.
Uite ca am facut o pledoarie pentru hoya.

myosotis

Foarte bine. Mai spune si ce substrat folosesti. Lacunosa mea cred ca s-a dus.   :-\
Carnosa mie mi se pare ca miroase a zambile. Se simte parfumul numai seara.

adrianam

Multumesc, Dorinas pentru descriere si Vernil pentru link!  ;)
La toamna incerc sa ma inscriu si eu la o comanda!

myosotis

Quote from: adrianam on June 30, 2010, 04:19:10 PM
Multumesc, Dorinas pentru descriere si Vernil pentru link!  ;)
La toamna incerc sa ma inscriu si eu la o comanda!
Adica, nu stiai de forumul Hoya  ??? Daca incepi sa citesti acolo, sigur nu scapi fara cateva specii  :D

ani

Adriana, nu vrei un pui de hoya multiflora? Mi-a dat Stefana o plantuta si am tuns-o asa cum mi-a spus. Acum pot da altor iubitori de hoya.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

Rux

ANI,m-as inscrie si eu la un  pui .Exista ceva conditii?(in afara  taxelor postale ,dau plante la schimb sau ce ?)Mersi .

dorinas

Quote from: myosotis on June 30, 2010, 04:17:37 PM
Foarte bine. Mai spune si ce substrat folosesti. Lacunosa mea cred ca s-a dus.   :-\
Carnosa mie mi se pare ca miroase a zambile. Se simte parfumul numai seara.
Substratul folosit de mine nu-i ca la carte adica il prepar eu in functie de ce dispun. In general folosesc pamant Florimo de tip A, pamant negru de langa padure (cel de musuroi de cartita), sphagnum uscat de mine (de la Lacul Sf. Ana, stiu ca nu-i voie dar il tund nu-l smulg asa ca am vazut ca nu se supara, in fiecare an tund din acelasi loc si e la fel de bogat) si nisip/perlit in functie de ce am. Proportia ar cam fi 1:1:1/2:1/2.

nico.agat

Quote from: ani on June 30, 2010, 04:48:10 PM
Adriana, nu vrei un pui de hoya multiflora? Mi-a dat Stefana o plantuta si am tuns-o asa cum mi-a spus. Acum pot da altor iubitori de hoya.



   Ani am vazut ca ai scris la plural sa inteleg ca ai mai multi lastari ?
Daca ai as dori si eu unul

myosotis

Quote from: dorinas on June 30, 2010, 08:38:22 PM
Quote from: myosotis on June 30, 2010, 04:17:37 PM
Foarte bine. Mai spune si ce substrat folosesti. Lacunosa mea cred ca s-a dus.   :-\
Carnosa mie mi se pare ca miroase a zambile. Se simte parfumul numai seara.
Substratul folosit de mine nu-i ca la carte adica il prepar eu in functie de ce dispun. In general folosesc pamant Florimo de tip A, pamant negru de langa padure (cel de musuroi de cartita), sphagnum uscat de mine (de la Lacul Sf. Ana, stiu ca nu-i voie dar il tund nu-l smulg asa ca am vazut ca nu se supara, in fiecare an tund din acelasi loc si e la fel de bogat) si nisip/perlit in functie de ce am. Proportia ar cam fi 1:1:1/2:1/2.

Complicat, neicusorule  :D
Eu am pus pamant de cactusi gata preparat din comert (Agro sau Florimo), ceva perlit si bile de argila. Unele par ca se simt bine in amestecul asta, altele nu. Am incercat si cu scoarta de pin in amestec cu ce-am zis mai sus, dar nu le-a placut.
Acum depinde mult si de specie, lucru de care eu n-am tinut cont. Am reinradacinat o H. magnifica, dintr-un varfulet mic, numai in perlit. E de vreo cateva luni asa si creste. Mi-e si frica sa o mut.


GetaV

Miha,vin , la sfarsitul lui iulie sau inceput de august

penelopa

Dorina, ce e  "spanacul " ăla  ;D de care zici că-l tunzi, îl usuci şi-l pui la hoye ?  ;D

ani

Ofer cu placere cei doi pui de hoya multiflora lui Rux si Nico.agat, pentru ca ele i-au dorit. Nu costa nimic, am primit si la randul meu dau mai departe. Rux, te rog sa-mi trimiti adresa pe mp.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

adrianam

Multumesc mult pentru oferta, Ani, dar mai bine se duc la Rux si Nico!
Eu caut numai varietati care sa aiba parfum placut, trebuie sa ma limitez foarte mult caci nu mai am loc in casa in special iarna cand sunt foarte inghesuite plantele

stefana

Quote from: penelopa on June 30, 2010, 11:26:01 PM
Dorina, ce e  "spanacul " ăla  ;D de care zici că-l tunzi, îl usuci şi-l pui la hoye ?  ;D
Sphagnum este un muschi de mlastina, creste luung si, uscat, retine multa apa la rehidratare.
Daca vrei te dotez eu, Pene, cand vin la tine data viitoare. Si daca nu vrei, tot iti aduc, macar sa vezi cum arata :D

vernil

Quote from: adrianam on July 01, 2010, 09:14:53 AM
Multumesc mult pentru oferta, Ani, dar mai bine se duc la Rux si Nico!
Eu caut numai varietati care sa aiba parfum placut, trebuie sa ma limitez foarte mult caci nu mai am loc in casa in special iarna cand sunt foarte inghesuite plantele

Adriana, se pare ca Geta va rezolva problema lacunosei, cu ajutorul unei mari iubitoare de hoya, Miha - de la Constanta. Asa ca butasul care i l-am promis ei, va fi redirectionat catre tine, la toamna.

Remarc cu foarte multa bucurie ca adevaratii pasionati ai florilor, indiferent de varietate, ofera altora. Va imbratisez cu drag, pe toti!  :-* :-* :-* Imi amintiti de perioadele de pionierat ale forumurilor de plante si, partial, de spiritul adevarat al acestui popor: generos!  :-*

adrianam

Multumesc mult, Vernil!  :-*
Am si eu 2 varietati de hoya, dar nu mai stiu exact ce anume am, ca nu am notat pe nicaieri.
Dintr-o comanda de la un francez parca, prin Stefana.
Parca sa zic ca una este pubycalix silver pink sau davidcummingii. Nu a inflorit inca dar pare ca se dezvolta bine. Un butas daca vrei la schimb, atunci pun la prins.
Cealalta cred ca este tsangii, este inca la faza de 2 frunze vechi si doi mugurasi proaspeti, pentru ca era sa o pierd in toamna. daca se va prinde atunci un butas va fi al tau, dar cred ca in ritmul in care se dezvolta va mai trece ceva vreme.

cara

minunea s-a produs!  ;D

stefana

Pai, da , asa au bafta unii :D
Acu' a ce miroase ? A ciocolata sau a amaretto?