Decoratiuni de iarna si de Craciun

Started by flordel, November 03, 2010, 10:37:38 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Aha........deci te-ai bucurat de toate binefacerile zilei nationale
Io-s hotarata sa ma intorc la traiu' patriarhal ,deci pun in functiune lampa cu gaz
(sa nu-ti treaca prin cap sa mi-o furi)
Daca esti cuminte iti imprumut un lampas de ala de caruta
Sa stii ca mi-a fost dor de tine!
Mama imi spunea ca a trebuit sa lege din copacei mici ca saraci erau cocarjati de chichiura
Sa vezi binefacerile prin Bucuresti,n-a circulat "metroul usor a lu' Basescu"si lumea a facut lupte greco-romane prin firavele masini care circulau
Si la mine in gradina buxusi erau albi si aveau forme de topilaria

flordel

He, he, he,  ;D deci vad ca greutatile ii aduc mai aproape pe catolici si pe ortodoxi. Inteleg ca-i folosit coronita de advent ca n-ai avut lumina...Totul e bine cand se termina cu bine! Si eu am scos o data din camara o lumanare de botez cand am ramas pe intuneric.

gentiana

Eu n-am avut ghinionul asta (le-o fi fost frica sa-l lase pe Basescu in intuneric ,desi nu-s convinsa ca n-au linie separata si generatoare de rezerva)
Dar am o rezerva de lumanari parfumate pt orice situatie
Oricum daca e intuneric in casa io i-au pisica in brate si plec cu ea(folosesc energie eco) ;D

flordel

Sa fii sigura ca au generatoare.
Si noi acasa ieri n-am avut gaze aproape toata ziua.

gentiana

La mine a mers centrala,deci banuiesc ca au fost,dar se vaitau babele din vecini ca au gatit ca pe vremea lui Ceasca,7 ore o ciorba

einsteinitza

Eu am lampile din dormitoare lampi vechi de petrol, din portelan. Cand se intampla sa se ia curentul, scot becul, le las in jos ca sunt pe lant, si le aprind, ca pe vremuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Suna extrem de ingenios, dar sunt in ceata, cum adica scoti becul si le aprinzi? +hypno

Schnuppe

Probabil pune petrol cu  vata in fasung si ii da foc . Ca pe vremuri .

einsteinitza

 :D :D :D
Lampile astea vechi, de petrol, din alea mari de sufragerie, au trei lanturi cu care sunt agatate de un fel de farfurie de tavan, iar de sus am montat un cablu electric cu fasung care coboara printre lanturi, prin abajurul ala palarie al lampii si are bec. Becul este ascuns de abajur. Cand se ia lumina, scot becul, si lunges de lanturi lampa, sa ajunga mai jos si sa nu se incinga fasungul. Lampa coboara cam 30 cm si fasungul ramane sus, mult deasupra lampii.Daca nu scot becul nu pot cobori lampa, fiindca nu poate iesi fasungul cu bec cu tot pe gaura abajurului.
Nu stiu sa explic exact uite o poza cu lampa, se vede putin si becul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Quote from: penelopa on December 03, 2010, 05:46:57 PM
2 zile şi 2 nopţi fără curent electric, fără apă, fără căldură, fără TV, fără baterie la mobil , fără ...  >:(

Romanie, Romanie, cat de "dor" imi este mie
De acele vremuri reci cand locuiam ca intr-un beci ;D
Citind ce scrieti voi pe aici revin amintirile. Cand mai povestesc la unul, altul, despre viata anterioara revolutiei parca nici mie nu-mi vine sa cred ca am trait astfel de vremuri. Si uite ca, dupa mai bine de 20 ani, inca se mai poate trai la fel in Romania.

einsteinitza

Codruta, sa stii ca nu e asa cum suna, desi mie acum nu mi s-a intamplat. In multe tari, cand este o vreme de-asta cand ingheata tot , deci e totul incastrat in sticla, se intampla sa cada cabluri, sa se rupa copaci si sa se rupa fire electrice.
Imi aduc aminte ca acum doi sau trei ani s-a intamplat asta in localtitatile din jurul Londrei si in Londra, au fost pene de curent si alte minunatii, toti erau  revoltati.Pe un forum de orhidee era o discutie si se plangeau ca le inghetat florile. Asta e, o vreme ciudata , se mai intampla si cate o minune de-asta si la case mai mari.
Eu cel putin vad ca in apartament am caldura, chiar inca nu am dat drumul la toate caloriferele, doar sera la ultima camera, e foarte placut, sunt mereu gaze, am apartamentul modernizat si utilat,gasim absolut orice vrem de mancare,sau de imbracaminte.Avem flori de toae felurile, uite ca suntem pereche cu tine in soiuri si colectii, pamant ingrasamant, orice.
Da, poate mai sunt si avarii odata la un interval mare, dar in genral nu poti spune asa ceva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

pentru cine e interesat sa decoreze curtea ieftin, din cutiile de bere, citeva bucati de sirma si un spray de vopsea ies niste lampioane traznet. daca nu bate vintul merg si luminarici-pastile.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Si ce daca Adventul e catolic, Unul este Dumnezeu +dns Bucuria Nasterii Sale pe pamant nu poate fi umbrita de constrangerile religiilor.

Carina, multumesc pentru exemplu +hug :-*

Mi-as dori ca zilele Craciunului sa insemne hrana si pentru spirit, nu doar pentru trup.
Copila mea si-a scris "scrisoarea" pentru Mos Craciun: "Sa-mi aduci Magie, te rog." Atat. Si semnatura. Am ascuns-o, infaptuind prima magie.
- Mama, cine mi-a luat scrisoarea de la geam?
- Nu stiu Flori, ce scrisoare? 
- Mama, Mosul a luat-o!

Nu-i asa ca e magie?? +dns

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


riana

ce frumos cand esti copil si crezi in magie!mi-e dor de copilarie

einsteinitza

Da, si mei mi se pare ca sarbatoarea de Craciun are o magie, si ma bucur cand vad copii care cred in sufletul ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

primul pas :   Plus pomul de Craciun (ca brad nu-i) de plastic ( sufar !!!!! ) montat
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Perfect, de casa noua.Nu suferi ca bradul mergi la vara si il saluti din peregrinari.Lasa-l acolo in padure.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Superba cununita! +apl
Si al meu tot pom se numeste (la fel de artificial). Dar eu inca nu l-am scos din cutie +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Eu inca sunt suferintele cu "sarpele" de Craciun"
Am primit de la prieteni 2 braduti  care nu depasesc nici unul 50 cm(mai am vreo 3 "piticuti " de astia)
La primavara trebuie sa-i inzestrez cu ceva pamant si pe ei
Anul asta de impodobit o sa impodobesc doar Pinul ca ala e "baiat mare" si are  spre vreo 2 m,restul las in grija naturii

flordel

Noi am scos de la subsol decoratiunile, copii impodobesc scara in weekend...
Trebuie sa trecem in revista instalatiile sa vedem care mai merg, ca anul trecut am avut surprize in ultimul moment.

gentiana

Eu vreau o "perdea" de luminite pe fatada
S-ar putea s-o si am
Decoratiunile mele sunt la mama si pt asta cineva trebuie sa le aduca

gabriela jalba

Multumesc!
Es,cind 60 de ani ai brad de Craciun....Oricum,intotdeauna am luat brad de "crescatorie". Exact ca orice altceva care e facut numai pentru consum,nu sa salasuiasca ani,veci!
Azi am pus un bradut pe terasa si ghirlanda
   
-Bradutul e facu dintr-un arac pe care am prins crengi. De aproape nu-i chiar...,dar din strada se vede super.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Deja ati impodobit brazii? E frumos, si casa imi place,asa alba si cu ghirlanda. Totusi, bradul parca e frumos sa-l faci mai incolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro