Zephirantes

Started by Aricica, May 07, 2007, 02:29:44 PM

Previous topic - Next topic

myky

nu e o regula sa infloreasca toamna, de exemplu ai carei infloreau intotdeauna inaintea alor mei, dar ai toate sansele.
bafta!

Codruta

M-am uitat peste pozele de anul trecut si se pare ca la mine primul a inflorit in 7 august dar marea majoritate prin septembrie.

simonaelena

Ta na naaaa!
Eu am zephi alb inflorit! Si e tot de la Cara  :-*

Probabil a inflorit mai devreme pentru ca l-am iernat in ghiveci

georgette

Ai mei cei galbeni au rasarit..au decat cate o frunza fiecare si stau asa..oare ce or avea de gand ?! ::) ca de inflorit ,poate intr o alta viata ,la cum arata !a reusit careva sa vada floare de la cei galbeni?

simonaelena

Sunt din cei de la Floriana?
Pana acum am numai frunze, dar vor veni ele s florile :D

Codruta

Ai mei toti au iernat in ghiveci. Nu mai stiu pe unde am citit ca la zephi nu-i place sa stea "pe afara" prea mult asa ca i-am lasat in ghiveci. In schimb, anul trecut cand i-am primit au stat in punga ceva timp si totusi au inceput sa infloreasca in august.
La cei galbeni si roz nu am vazut floare nici anul trecut si inca nici anul acesta. Cand am ajuns in tara, la sfarsitul lui iunie, mama avea intr-un ghiveci ceva frunze uscate care ma faceau sa ma gandesc ca ar fi zephi dar nu intelegeam de ce sunt uscate frunzele acum. Dupa cateva zile a aparut o floare http://codruta.sunphoto.ro/plantele_mamei_mele/LJUZBECZMQBBZFWYHLC si mama a zis ca a mai inflorit inca o data dupa ce am plecat eu. La ce uscaturi erau prin ghiveci nu mi-am imaginat ca pot inflori. Ai mei sunt verzi dar de flori nici vorba.

gabi_gabriella

Ai mei cei galbeni de la Floriana, au cam 3 frunze fiecare , dar nici urma de boboci
Cei ros  (mia vechi ) au inflorit deja de 2 ori .Cei albi , nimic inca .
si cei roz si cei albi au iernat in ghiveci in beci , dar la cei roz le-am schimbat ghiveciul (ca era prea mic ) si pamantul in primavara . Poate de asta au inflorit asa repede

cara

cei roz ai mei anul asta si-au facut de cap! fiecare bulb a facut cam trei flori. in doua "valuri" de inflorire.

in poza asta e un bulb cu trei flori concomitent:

http://cara.sunphoto.ro/plante_2009/BTJAGXGWJVLEWAWTOJL

Codruta

Asta da frumusete de zephi :)

Codruta


sicamin

Nici ai mei nu se lasa si au inceput sa infloreasca odata si cei din ghiveci si cei care au stat peste iarna in gradina.

penelopa

Quote from: cara on July 30, 2009, 09:32:35 PM
cei roz ai mei anul asta si-au facut de cap! fiecare bulb a facut cam trei flori. in doua "valuri" de inflorire.

in poza asta e un bulb cu trei flori concomitent:

http://cara.sunphoto.ro/plante_2009/BTJAGXGWJVLEWAWTOJL

Ai tu "cârlig" la ei.  :(
Rozalii şi-au făcut datoria şi la mine. Cei albi, însă, au uitat că trebuie să facă şi flori  :(  (şi nici margaretele nu mai sunt înflorite  ;D)

cara

ai mei, cei roz, infloresc acum a 4-a oara!  :o :o

fdana

Ai mei nu au inflorit defel nici cei roz nici cei albi si nici Citrina.  >:( Or fi "bolnavi".Ma duc sa le spun ca ii fac tocanita poate vor avea vreun impuls.

sicamin

Lasa Dana ca nu-i tarziu ,abia acum se pun ei pe treaba. Eu mai am si Citrina dar inca nu au inflorit.Sigur se vor lua dupa cei albi si se vor grabi si ei. :D

GetaV

La mine cei roz au inflorit toata vara ,cei albi abia in august-septembrie (nici nu m-am uitat la ei),dar surpriza, citrina are 2 boboci,cand vor inflori fac poze :o

Johana

La mine a inflorit zephi citrina din comada de la Floriana
,

cara

citrinele mele nu dau vreun semn ca ar vrea sa faca flori....

dar nici nu-i de mirare cu frigul de la noi....acum sunt 15 grade iar noaptea se fac 10  >:(

gabi_gabriella

Ce frumosa-i citrina !!!
La mine inca nu a inflorit , poate pana la toamna vad totusi vreo floricica

sicamin

Si eu astept citrinele sa infloreasca. Decamdata au doar frunze.

opiadc


          In sfarsit, macar la astia corespunde culoarea! :D :D :D Sunt frumosi tare!

martipan

Mi-a inflorit si mie cel roz de la Monica ,saaac  ;D :D :D !
O singura floare,dar e o frumusete !
Pacat,insa ca dureaza destul de putin floarea,cam 2 zile ...oricum,isi merita numele de crinul zanelor  ;) .Amu is tare bucuros sa aflu ca poate sa mai infloreasca o data , si asa m-a luat pe nepregatite,tija a aparut brusc si s-a facut de 10 cm in vreo 3-4 zile  :) ...
Mooaaama,cel galben e superbisim !
Johana,parfumul e lamaios,cum se spune ?

GetaV

Linisteste-te ca nu miroase :D

opiadc


        Io nu m-am gandit sa-l miros! :D :D
        M-am trezit si eu ieri cu unul! :D :D :D Vorba ta, Marti, cresc ca Fat Frumos din poveste!
        Lasa ca te cadoricesc eu si cu de-asta galben! ;) N-am numai vreo 5, asa ca nu voi fi f generoasa! ::)

martipan

Quote from: GetaV on August 25, 2009, 10:22:10 PM
Linisteste-te ca nu miroase :D

:D :D :D Ai fost tare ! Dar nu trebuiau sa miroasa a citrice ?

Vaaai,Monica , ma faci sa  :-[ ...stai linistita,dupa ce iti fac tie puiuti ;) ! Bogda !