Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

cara

asa nu m-am indurat eu anul trecut si au intarziat mult cu ramificatul si voinicia. anul asta am fost Mura Dura!

Quote from: mihail on April 21, 2009, 11:35:57 PM
Eu am terminat cu laudatul...ia sa te vedem acum pe tine. :o

bre, deci eu vorbeam strict de jardiniere cu muscate!
deci am 27 de bucati, 70 cm lungime fiecare, cu 4-5 plante in fiecare, daaaaa?

plus ghiveciul cu muscata aia letala, comandata in olanda, cu care o sa ma laud muuuuult la vara si  ti-oi arata poze, din toate unghiurile  :D


la astea adaugam jardinierele ( 3 x 70 cm ) cu begonii, fiecare cu cate 5 bulbi

apoi cele trei mari cu zephyrantes: alb, roz si galben

ca sa nu mai amintesc de cei doi amorphophalusi, un banan, passiflorele, solanum, clematis, lantanele, avocado-ul....

ma opresc de teama ca lesini!  :D :D



vernil

Quote from: mihail on April 21, 2009, 11:35:57 PM
N-ar strica sa detailaiti cit mai mult posibil.

te-am prins, Mihaile  ;D. Io-te ce destapta-s, dupa DEX.

DETALIÁ, detaliez, vb. I. Tranz. A arăta, a expune, a analiza, a demonstra ceva în mod amănunţit. ♦ Refl. (Rar) A ieşi în evidenţă, a se contura în toate amănuntele. [Pr.: -li-a. – Var.: detailá vb. I] – Din it. dettagliare, fr. détailler.

S-a tot vorbit de taierea muscatelor pentru ramificare. Daca zice Cara ca a fost bine ca le-a taiat devreme, inseamna ca asa trebuie. Nodul este locul unde se prinde frunza. Numara 4 noduri si taie la jumatatea distantei dintre al 4-lea si al 5-lea. Butasul pune-l in pamant, dar cat mai adanc, ( 2 noduri).

mihail

Te rog,nu acuma ca-i tirziu....explica-mi pe-ndelete,ca la copii insuficient mobilati intelectual...cum si ce se face .Multumesc.

cara

deci eu zic sa-ti alegi un singur profesor, ca sfaturile s-ar putea sa nu fie identice.

eu dau meditatii cu plata in muscate: una bucata, curgatoare, per 5 mesaje cu poze explicative. pentru mesaje fara poze, e suficient butas neinradacinat.

vezi ce oferte o sa mai ai.

vernil

Io nu dau meditatii, astept sa vad ce sfaturi primesti  :D

mihail

Vernil,n-am apucat sa-mi verific scrierea,nu prea m-ai prins ca....neglijent fiind am inlocuit doua litere.Mi se intimpla des.Dar,stai asa,n-am pretentia ca eu fac Dex-ul ori Normele Academiei.Era,doar o banala greseala de redactare.Te rog sa ma ierti.
Am indraznit sa exprim citeva intrebari la Vaslui.Am generat,fara sa am aceasta intentie,discutii contradictorii...in general acsate pe taierea si depozitarea muscatelor iarna.Asta cu toate ca tot spuneam ca pina atunci mai este.
Hai,nu mai fiti asa de exclusiviste si spuneti-mi cum procedati.Multumesc. ::)


p.s :Cara nu lesin pt. ca nu stiu ce sint florile alea,cum arata.Nu le pot "vizualiza".Ai stricat orzu pe gishte !

cara

deci pentru ca Ionut are multa treaba si nu poate el insusi sa povesteasca aici cum sta treaba, am sa va zic ce-am invatat eu de la el.

pentru inceput, pregatirea substratului:

muscatele nu au cerinte ridicate fata de substratul in care cresc, asa ca le putem creste la fel de bine in pamant de gradina, amestecuri de turba si compost de frunze. ceea ce e sigur e ca nu le place umezeala ridicata in substrat, de aceea e bine sa adaugam perlit si au nevoie de ceva calciu.
daca le imbunatatim substratul si cu ceva ingrasaminte, e si mai bun.

asadar: turba (pamant de gradina) + 10% perlit + ipsos (400 g la 250 l turba) + Osmocote (70 g la o galeata de 10 l )

mihail

Mersic...sari peste astea...is plantate de doau spatamini in pamint cumparat special pt.muscate ,marca:AGRO.Iar jardinierele sint din palstic special cu fund dublu si cu indicator de nivel al apei.Intra cam un litru si jumatate de apa.Culoarea jardinierei:maron inchis.Am plantat cite trei sau patru muscate,functie de marimea lor.

stefana

Cred ca Ionut o sa mai adauge ca muscatele au nevoie de argila in substrat :D

cara

mie nu mi-a zis nimic de argila, ori pentru ca nu-i musai nevoie ori pentru ca n-a vrut sa-mi vanda toate secretele de teama sa nu-i fac concurenta  ;D

apoi mai Mihaile, la partea de dupa plantare ti-am raspuns mai in urma un pic si ti-am pus si poze. trebuie sa le ciupesti varfurile dupa fiecare al 3-lea sau max al 4-lea nod, ca sa ramifice. am mai zis apoi ca daca au boboci, eu i-am rupt, ca sa le silesc sa-si concentreze energia pe robustete.  ;D

le place un spatiu bine ventilat (balcon, terasa, etc), multa lumina, chiar soare cateva ore pe zi si un minim de vreo 18 grade celsius.

mihail

Te rog sa continui...ma intereseaza  foarte mult.

Jardinierele sint toate puse afara,ori pe sud ori spre nord.In rest nu pot sa le tot fitzii bagindu-le in casa daca se raceste.Poate am noroc.

cara

nu le muta. eu le-am scos pe 25 martie si afara au ramas pana cum, desi au fost nopti la limita inghetului.

pe urma nu mai ai mare lucru de facut. le urmaresti sa nu aiba ceva daunatori sau boli. la mine a aparut la doua jardiniere o boala despre care unii spun ca e virala.

niste mici basici pe spatele frunzei. le-am izolat, le tin sub observatie, dar vad ca boala nu se extinde la frunzele noi, a ramas pe cele afectate de pe vremea cand stateau in garaj in asteptarea primaverii.

asa arata bubele:
(in prima faza sunt ca niste pustule, ulterior se "keratinizeaza". am studiat cu lupa, nu e vorba de paraziti. )

stefana

Eu as zice ca sunt intepaturi de "ceva" insecte si daca frunza nu s-a ingalbenit, nu e motiv de ingrijorare.

penelopa

Quote from: mihail on April 22, 2009, 09:09:34 AM
Te rog sa continui...ma intereseaza  foarte mult.

Da'  la Vaslui ....... încercam să-ţi tot povestesc despre muşcate şi mie nu-mi ziceai să continui ....  :(

Francesca

O muscata inflorita....e tare compacta parca e o tufa plina de flori http://chriss.sunphoto.ro/Flowers/NIXKLPSLSVVEUMYRAVP

mihail

Ei si tu acuma...ia sa fi fost numai noi doi si-ntuneric...sa vezi cum te invitam sa continui.Evident ,nu cu mopul . ;D

opiadc


              La Osmocote eu stiam de 30-40 g la 10 l de pamant;tot de la Ionut! ;D asa mi-am notat eu in agenda; se poate si mai mult?
              "boala" aia mie mi s-a spus ca este din cauza regimului de udare  a plantei...am mers cu mostra...ceea ce daca ma gandesc este ca daca tu le-ai udat pe toate la fel, de ce la unele se manifesta si la altele nu??? ??? ???
               Macar la mine se manifesta la toate plantele... :) si stau mult timp pe tulpina pana se ingalbenesc....mult, adica saptamani...

gabriela jalba

  Opiaaaa!!!! mii de pupici !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc


          Mama ei inca nu are nici boboci! :D :D :D
             Sa-ti traiasca! ;)

dyadin

Au inceput muscatele sa infloreasca !

myky


Codruta

Myky, unde ai tinut muscata curgatoare peste iarna? Nu ai tuns-o sau cum de e asa mare?

myky

in mansarda, care acum e un fel de pod, ca nu e izolata.
nu le-am tuns in toamna, doar acum ce am dat fetelor.

mihail

deci pot si eu sa le tin in pod,inteleg ca functioneaza ? Heil !  :P

myky

Quote from: mihail on April 26, 2009, 04:20:59 PM
deci pot si eu sa le tin in pod,inteleg ca functioneaza ? Heil !  :P

mai, nu e chiar pod, e mansarda neizolata, si am pus velux pt ele, daaa!
daca nu ai lumina, le scoti albe in primavara (nu au lumina, nu fac fotosinteza, lipsa clorofila), dar de rezistat rezista saracutele.