Hamamelis

Started by victoria222, January 27, 2011, 09:36:39 AM

Previous topic - Next topic

victoria222

Nu am gasit un topic cu acest arbust asa ca am initiat eu unul. Am fost la gradina botanica din Bucuresti si am admirat florile delicate ale unui Hamamelis. Placuta pe care era scris numele exact, era acoperita de zapada, asa ca inca nu am aflat ce varietate era. Un alt Hamamelis, tot de acolo, inca nu inflorise, deci presupun ca au in gradina botanica doua varietati de Hamamelis. Florile sunt foarte micute si aproape insesizabile la varietatea inflorita in aceasta perioada. Probabis asta se datoreaza si zapezii de pe arbust, care le ascunde, dar si frunzelor uscate, care, nu stiu din ce motiv, nu au cazut (la celalalt Hamamelis au cazut frunzele in totalitate). Iata si florile, in a treia poza este arbustul inflorit, fotografiat in ansamblu, si in ultima poza- Hamamelisul neinflorit.

Nu arata deloc ca in cataloagele firmelor care vand aceste plante.... Il astept si pe al doilea sa infloresca sa vedem daca este la fel de modest in inflorire. Cu toate astea mie imi place foarte mult acest arbust pentru forma sa foarte delicata si pentru foliajul impecabil, si spectaculos toamna.
 

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM



Atasat poze din martie. Acum este prea devreme.

penelopa

Până să văd în realitate acest arbore, mi-l doream cu ardoare  ;) ... acum nu mi-l mai doresc. ::)

BoboROM

Quote from: penelopa on January 27, 2011, 02:44:48 PM
Până să văd în realitate acest arbore, mi-l doream cu ardoare  ;) ... acum nu mi-l mai doresc. ::)


Esti pretentioasa ;D

Mihai

Quote from: penelopa on January 27, 2011, 02:44:48 PM
Până să văd în realitate acest arbore, mi-l doream cu ardoare  ;) ... acum nu mi-l mai doresc. ::)


O doamna cu intentii clare şi precise şi care nu se lasa influenţata aşa uşor........................ :D

penelopa


victoria222

Bobo, hamamelisii tai sunt foarte frumosi. Inseamna ca si acesta de la gradina botanica isi va arata adevarata frumusete in lunile viitoare. Eu o sa-l monitorizez si o sa va tin la curent.

einsteinitza

Victoria, care gradina?Din Bucuresti?
Atunci chiar sa ne tii la curent, ca vrau sa duc tanarul student sa-i arat plante decorative iarna, si inflorirea hamamelisilor ar fi un moment bun.
Mi-am adus aminte ca am avut si eu doi, la inceputuri, si nu au trait decat un an.Nu inteleg de ce.Erau cumparati de la Eutopia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Da, Es, cea din Bucuresti. Sa-l aduci ca are ce vedea. Daca vrei sa bam o cafea cand vii... :D mi-ar face placere

penelopa

... să înţeleg, Victoria, că lucrezi la Grădina botanică din Bucureşti ?!  :o ... poate, doar aşa să văd şi eu grădina asta. ;)

victoria222

Nuuuu  :D Desi mi-ar placea. Nu lucrez acolo, doar o vizitez foarte des pentru ca imi plac plantele de mor  ;D
(ma refeream la ceafea in Bucuresti, nu in GB, ca acolo nu ai unde bea cafea  :D)

einsteinitza

Victoria ,si eu m-as bucura, insa cred ca trebuie atunci doua drumuri. Unul cu catindatul >:D :D :D, care nu va avea rabdare la cafeaua noastra, si una cu noi, si poate mai vine si Pene, si cine mai vrea.Ce zici?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

O idee minunata!  :D Mi-ar placea mult sa ne cunoastem!

Mihai

Vedeti ca exista topic dedicat. ;)
Intalniri forumisti sau cam aşa ceva :D........

penelopa

Quote from: Mihai on January 28, 2011, 06:41:24 PM
Vedeti ca exista topic dedicat. ;)
Intalniri forumisti sau cam aşa ceva :D........
... OK! Fetelor, ne intalnim sub coroana Hamamelis-ului. ;D

Si, ca sa fiu in ton, azi, la Hornbach de pe DN1 - Corbeanca, admiram cu fata de acolo ... forshytia inflorita, fiindca sotul meu, vrand s-o faca pe cunoscatorul in fata tinerei dragute, exclamase:
- La dvs. a inflorit, deja, forshytia! ;)
- Da, zice ea. Si miroase  dumnezeeste! Ma tot intrebam care dintre plantele astea care le-am primit chiar azi, miroase atat de bine.  Simteam mirosul dar nu stiam de unde vine. Le-am mirosit pe toate si atunci am vazut ca forshytia miroase.
La care eu, cu o mutra superioara, am zis:
-Da, miroase bine, numai ca  arbustii astia sunt ... hamamelis. ;) ... scrie si pe eticheta. >:D 

Mihai

Şi pretul de pe eticheta care era era? :D

penelopa

Quote from: Mihai on January 28, 2011, 08:27:21 PM
Şi pretul de pe eticheta care era era? :D
Imens, pentru 50 cm inaltime ... 120,0 lei. >:(

einsteinitza

 :D :D +apl +apl
Iti dai seama cat sunt de fraiere! Nici etichetele nu le citesc, macar sa stie cum se cheama ce vand.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Este un arbust frumos,dar,are cineva Laburnum,ploaia de aur?

einsteinitza


Nu am alta poza, nu era chiar inflorit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 E superb,desigur! Daca e in gradina ta , cred ca parfumul si culoarea nu prea au nevoie de comentarii!

einsteinitza

E in gradina mea, sper anul asta sa am pose mai reusite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Am fost luni la Gradina botanica si al doilea Hamamelis despre care va povesteam tot neinflorit sta, cu mugurii florali pregatiti. Primul, cel caruia nu-i cazusera frunzele uscate, era inca inflorit. Pentru ca se topise cat de cat zapada, am putut sa ma apropii si sa analizez mai bine florile. Foarte mici, cam 0,5cm diametrul, inodore si putine. Cred ca totusi asta se datoreaza faptului ca saracul hamamelis e inconjurat de foarte multi copaci inalti si arbusti care-i tin umbra deasa toata vara.

einsteinitza

Poate ca florile celui inca inflorit erau atacate de frig. Eu asa am patit in toaman cand a dat primul val de ger, apoi caldura, apoi air ger.In fereastra de caldura mi-au inflorit un prunus serrulata si acum are florile pe el, dar mai parlite. Ma gandesc ca de asta nu miroase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro