Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

Fleurf

 Cred ca sunt asa frumoase Erwin tocmai fiindca au fost inauntru, deci la adapost de totii virusii, fungii, spori sau alte chestii prin care se propaga aceste boli. Parerea mea este ca daca le pui in aer liber vor fi expuse oricat ai dezinfecta tu inainte.

Erwin

Dar si in anii trecuti au fost frumoase, tot in acelasi balcon. Dar trebuie sa dezinfectez cumva. Si nu stiu cum.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

colega, ia uite begoniile mele:



[attachment deleted by admin]

Erwin

Colega, nu mai am ce sa te invat la capitolul "begonii". Felicitari!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

Foarte frumoasa Cara , felicitari !!! sa ai parte de flori multe !!! :-*

cara

Me, Tarzan!   :D

deci, incep sa-si revina dupa ce o vreme am crezut ca vor muri pentru ca le-am scos afara....

au cazut frunzele crescute in casa si pe urma a explodat  ;D

sunt taaaaare mandra de ele ( si de mine, avcors!  :D )

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

liana

Quote from: Codruta on July 28, 2008, 12:10:20 PM
Liana ai pus bulbii in solutia de Topsin preparata ca pentru stropit? Cat timp ai tinut bulbii in aceasta solutie?

Codruta, am pus mult Topsin, cam doua lingurite la o cana de apa, am tinut bulbi cateva minute in solutia respectiva. Nu m-a invatat nimeni si nu stiu daca e bine dar eram atat de furioasa pe begonii incat nu mi-a pasat daca le fac rau. S-ar parea ca nu le-a deranjat tratamentul ca acum au lastarit frumos. Dar tot ma tem ca o sa se inbolnaveasca iar.

lala

Liana,sper ca nu i-ai pus in acelasi pamant?Se imbolnavesc iar daca nu ai schimbat pamantul si sterilizat ghiveciul.

lala

Begoniile mele au fost la un pas de moarte,dar le-am salvat cu leacurile mele babesti.

[attachment deleted by admin]

cara

si nu ne spui si noua secretul?  ::)

liana

Nu Lala, am cumparat pamant de florarie si le-am pus in cutii de smantana.....nu meritau ghivece noi iar pe celelalte le-am spalat dar m-am hotarat sa le folosesc la alte plante , mai putin mofturoase.

lyana

Absolut superbe Lala , sa-ti traiasca , sa aiba flori din flori , chiar ,ce leacuri babesti le-ai aplicat ? spune-ne si noua te rugam frumos ;D :-*

Erwin

Am avut noroc ca la birou am tinut cateva begonii. Ca daca nu, nu mai aveam nici macar urma de begonie.

Am adus acasa de la birou doar curgatoarele.

Poze:







Mai am inca una curgatoare care nu vrea sa infloreasca, si inca vreo cateva de port inalt. Una e asta rosie care e inflorita continuu din mai:




Si inca 2 crispa marginata, si inca vreo 3-4 care nu-s cele mai frumoase. Cam atat a ramas din colectia mea. :((
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

mare pacat...  :-\ :'(

dar lasa ca o sa-ti reintregesti colectia, ca doar n-o sa te descurajezi tocmai tu, nu?  :-*

gabi_gabriella

Pacat de celelalte Erwin, dar astea ce au ramas sunt frumoase de tot !!!
Alealale ti-au murit cu totul ? N-ai mai putut recupera nimic ?
La ale mele parca nu le-a mers asa bine anul asta .Dar mai au timp sa se faca :)

lala

Pai leacurile mele,cred ca am mai spus,sunt maceratul de urzica si ceai de coada calului.Cu rezerva ca  maceratul de urzica miroase urat de tot si merge doar daca ai gradina,la bloc e imposibil de folosit.

[attachment deleted by admin]

cara

aham! multzam de raspuns.
deci urzicile cad de pe lista leacurilor, ca begoniile mele is chiar langa usa, deci orice pala de vant imi baga in casa mireasma  ;D

imi ramane coada calului. (desi dupa nume ai zice ca nici asta nu miroase a Chanel.... :D )

lala

Cam asa,dar trece repede adica vreo 3 zile!coada c nu miroase deloc-1 kg planta se pune in 10 litri apa si dupa o zi se fierbe apa cu tot cu planta.Asta e ceaiul bun la toate. :D

cara

se fierbe planta bolnava in zeama de coada calului?
:o









:D

lala

 ;Dda o fierbi si pe urma o si pasezi si-ti iei de grija :D :D

gabriela iuliana

 :)Lala superbe begonii ai,oare ceaiul este bun si pt muscata englezeasca si azalee ca li se ingalbenesc fruzele?(scuze de off topic) ;D

rox94ana

Sunt foarte frumoase, begoniile tale, lala. si eu am avut, dar mi-a murit. >:(

valentyna

am 2 pungi cu bulbi de begonii aduse din franta,daca le tin in punga pana la primavara rezista si or sa dea roade?au avut coltisori si i-am rupt. ???

Fleurf

 Parea mea este ca n-ai facut bine ca ai rupt coltii. De ce nu le-ai lasat sa intre in vegetatie? Daca le le pastrai in vegetatie peste iarna nu aveau nimic si in primavara aveai o frumusete de begonii.
Eu am tinut iarna in vegetatie o begonie cu bulb la care tineam foarte mult si s-a comportat excelent. A murit din cauza ca am taiat bulbul sa o inmultesc :'(