Begonia

Started by Loredana06, May 09, 2007, 07:26:44 PM

Previous topic - Next topic

Oana

Heidi...de unde cumperi sau cum manufacturezi impletitura in care agati ghivecele?

Heidi

Oana, impletitura am facut eu, am sa scanez dintr-o carte cum trebuie facut si iti trimit cu o scurta descriere.
;)

AngelEyes

Heidi ma intereseaza si pe mine...daca vrei sa imi trimiti  :)

lala

Pot sa va arat si eu begonii?Ei nu sunt suuuuuuuuuuper,dar  sunt!

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

nu stiu cit de simpla o fi impletitura Oanei,dar mai simpla ca a mea....nu cred:
   -   8 fire de sfoara ,inodate la un capat

  -   apoi doua cite doua 1+2  3+4  5+6  7+8

  -   rindul 2 de noduri -  1 liber, 2+3  4+5  6+7  8 liber si acum inchei cercul 1+88

  -  in mijloc pui ghiveciul si ridici capetele libere. Faci nod ,si-l agati.
Functie de marimea ghiveciului poti face mai multe rinduri de noduri,marind totodata si distanta dinre rindurile de noduri. spor la lucru!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Multumesc mult Gabriela !!!  :-*

penelopa

Dacă vă uitaţi în urmă şi vedeţi ce mai "promisiuni" de begonii mi-am luat ....... leşinaţi  ;D
Acum însă, nu  pot să vă arăt ce begonii leşinate am  >:(

Poate, doar dacă le spânzur  în împletitura lui Gabi (merci şi eu Gabi)  să mai arate şi ele cumva.
Dar, dacă nu-şi vor reconsidera atitudinea, de la anul chiar le zic "Good bye"  >:(

lala

Pene,sa stii ca eu "lupt" sa nu le scap,dar sunt pe muchie de cutit.Nu stiu ce au anul asta,dar le merge ca naiba si chiar ma tem ca le spun  adio ....si eu. :-\

sicamin

Eu sant la al 3-lea an cand tot spun ca "nu voi mai pune begonii si gloxinii" si tot mai incerc.Am 4 begonii dar nici una nu a apucat sa infloreasca sa vad cum e. :'( Ba le cad bobocii inainte de a inflori,ba li se aduna frunzele si se maronesc. Acum le-am lasat "chele" de frunze aproape pe toate.

Erwin

E drept ca in anul asta am avut si eu probleme cu ele, anii trecuti nu m-am confruntat cu bolile din anul asta. dar oricum ar fi, eu nu renunt. NEVER!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Asa te vreau! Erwin,imi place ca nu te dai batut .asa sunt si eu nu am sa renunt niciodata la begonii si gloxinii

lyana

Subscriu si eu Larisa si Erwin , orice s-ar intampla si prin cate probleme as trece cu begoniile si gloxinicile mele dragi nu renunt nicicand!!!

simona72

eu numai pun vreodata begonii,m-am saturat de ele sa le vad fara flori si sa aiba tratament special in privinta luminii,sa nu o arda soarele sa nu pun apa multa ca se putrezeste bulbul.

gabriela jalba

Simona,fiecare planta cu pretentiile ei..,ca si oamenii.. Chestia e ca,mori de ciuda cind ii dai de toate,ii sufli in fund,iar ea..NIK-NIK !!!! Am sa vad eu ce mare brinza fac.Anul asta am pus prima data dupa o foarte lunga pauza. Cele ce vi le-am aratat pina acum(roz,galbena,rosu? erau de cumparat. Acum le-a trecut perioada de inflorire si tre' sa le tai si sa vad daca fac iar flori la mine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Uitati-va la begonia asta. Cand o vedeti va lasa inima sa renuntati la begonii?







Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Erwin, trimite-mi o poză cu ea pe A4 s-o înfig într-un ghiveci şi să mă laud că am şi eu begonie  ;D

Erwin

Se rezolva  :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Tigrina rosie din comanda comuna a inflorit dar e rosie cu margini albe!!!!!!!  :o  ???

Urmeaza poza!

sicamin

Asa sant si tigrinele mele :alb cu rosu si mov cu alb (tigrina red si blue) Dar la begoniile Picotee care le am ,nu reusesc sa vad culoarea ca bobocii se usuca inainte de a se deschide floarea ??? ??? ???

lala

Pai da cum sa nu renunt,azi am gasit una retezata pur si simplu.Le-am facut n..spe mii de tratamente si cu coada calului si cu urzica si cu chimicale,dar am cateva care nu vor si pace  :'( :'(

Nicol Caloian

Iata ce cadou am primit:

[attachment deleted by admin]

Erwin

Quote from: lala on June 27, 2008, 07:45:37 AM
Pai da cum sa nu renunt,azi am gasit una retezata pur si simplu.Le-am facut n..spe mii de tratamente si cu coada calului si cu urzica si cu chimicale,dar am cateva care nu vor si pace  :'( :'(

Ce tratamente cu coada calului si urzica le-ai facut?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

AngelEyes

Cum retezata ? Asa cum reteaza coropisnitele rasadurile de rosii?

gabriela iuliana

 :)E ff frumoasa Nicol,am primit si eu una dar e mai mica si e cu flori rosii,oricum e si asa frumoasa...