RLG (Radu's Little Garden)

Started by Radu, October 20, 2011, 08:46:50 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia


gabriela jalba

Mai!!! mi-a crescut adrenalina!!! Intii m-am gindit ca au "cazut" ,apoi ca au inghetat..
Deci am apreciat prost cind am zis citeva sute!!!! Citeva sute au ramas dupa macel,bag sama. Lasa ca mai dai si la vecini,cunostinte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Sigur că da. Deja am 3 "abonaţi".  :)

Radu

Aşe.... roşiile mele încep să dea frunzuliţele adevărate:



Ar fi potrivit să le repic deja? Aşa scrie la carte dar mie mi se pare cam devreme.

trandafira

"Ase" vine de la "asa"?Bravo pentru scrierea cu diacritice.
Plantutele nu trebuie sa aiba 3 randuri de frunze pentru a fi rarite?

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Ok, mulţumesc.  :D
Citisem pe undeva că, atunci când apar primele frunze adevărate, răsadul se repică la 10x10  sau 8x8.
De rărit le-am rărit deja şi chiar binişor. Dar de repicat, mi se par fragile încă.

Vă invit la o discuţie stimulatoare, să-mi iasă şi  ardeii iuţi "coroana episcopului".    ;;) :D ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Aşa.
Uite, vezi, asta spuneam. Greşeşte omul o tastă şi gata, toate cuconeturile îi scot  ochii.  =)) :D :D

Mihai

 :-bd :-bd :-bd
Ma bucur pentru reuşita ta.Cu diacritice........reuşita =))

Radu

Îmi e incomod să citesc şi să scriu fără.  Râdeţi voi, râdeţi.... dar să vedeţi ce fata o sa faceti cand o sa pun poze cu rosii.   Cum sună?  +ham

anasstasia


gabriela jalba

Mie imi plac diacriticele de ma topesc, dar is neindeminatica cu calculatorul. Sa ca ...Te invidiez pentru cum scrii ,Radu !!!
Cit despre rosii...e cale lunga!! Sa dea Dzeu sa avem cu ce ne lauda. Eu am citeva experiente triste. Intr-o saptamina  am aruncat cam 150 kg de rosii. M-a pedepsit Dzeu,ca ce boala faceam cu atitea???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

De ce ai aruncat 150kg de rosii?

Radu

Eu duceam, de obicei, prin vecini. Anul ăsta o să fac la fel )asta e autosugestie, hi hi hi).

gabriela jalba

Pai eu ce crezi ca faceam??? Ani la rind am practicat sportul asta cu tot felul de legume ,la toate cunostintele. Acum cind puterile au scazut,am restrins spatiul alocat gradinii de legume. Chiar nu se merita sa muncesti pentru altul. Inteleg sa dau de drag,cuiva,dar nu sa muncesc ca sa dau. Nimeni n-a venit sa ma ajute niciodata. Cind vor ,mai trece anii,ai sa-mi dai dreptate.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Eu iti dau dreptate, insa nu intelegeam de ce le-ai aruncat. Inteleg sa pui cit sa-ti fie indeajuns, este si normal sa nu te omori pentru altul. Insa daca iti ramii e pacat sa le arunci.

Radu

Quote from: gabriela jalba on March 03, 2012, 03:51:04 PM
Pai eu ce crezi ca faceam??? Ani la rind am practicat sportul asta cu tot felul de legume ,la toate cunostintele. Acum cind puterile au scazut,am restrins spatiul alocat gradinii de legume. Chiar nu se merita sa muncesti pentru altul. Inteleg sa dau de drag,cuiva,dar nu sa muncesc ca sa dau. Nimeni n-a venit sa ma ajute niciodata. Cind vor ,mai trece anii,ai sa-mi dai dreptate.

Sunt convins că e o mare plăcere în creşterea lor, în a le vedea mari şi roditoare, în a te bucura de fructele lor.  Dar şi în a da din ceea ce prisoseşte şi poate chiar din ceea ce nu-ţi ajunge e o mare bucurie. ;D :D

gabriela jalba

Am zis ca m-a pedepsit Dzeu!!9 sau poate a stiut el de ce ma scuteste sa fac bulion pentru tot tirgul). A dat o boala in ele (poate mana- aceasta mana nu o am eu bine definita in mintea mea...). Duminica erau faine- frumoase,asa cam de juma' de kil una ,iar joi,cind am venit sa culeg,erau negre in intregime,sau in asa hal,ca nu am avut ce alege. Nu am plins,dar am strins tare din dinti si am carat de m-am desalat la gunoi. N-a mai fost nimic de recuperat. Am smuls si rugii din pamint....
   Am fost tentata sa zic ca e din cauza unui adolescent pe care l-am rugat sa le ude, si care cred ca a bagat furtunul cu sprita pe ele. Oricum,cauza nu mai avea importanta!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Offff, pacat de munca depusa  :(

gabriela jalba

Asa-i!!! Dar..... Iaca se intimpla!!! Sau se poate sa dea o grindina,de s-amestece gradina in doua cu pamintul ( m-a ferit Dzeu!!! . N-am patit niciodata, dar in jurul meu  ( a zonei) s-a intimplat.Noiu, pe oras am fost mai aparati,dar de multe ori in satele din jur(raza de 5km) a fost jale!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

În ultimii ani şi mie mi s-au mănat roşiile.  :-\
Anul ăsta nu le mai las.   8)

claude

Da, si ce la faci ca sa nu le lasi?  ;D   La mine asta e o problema aproape in fiecare an la rosii, acum 2 ani asa rau a fost, ca a plouat non-stop vreo luna de zile ca s-au dus toate, in august parintii mei au scos ramasitele din gradina, ca nu mai era nimic  >:(
Eu anul asta am de gand sa le imbaiez la greu cu zeama de urzica si coada calului, tratament saptamanal, sa vad daca face diferenta  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Cu zeamă de urzică, da... şi cu solar.

gabriela jalba

In ultimii ani am scapat usor. Am vazut la cineva,cultura de rosii protejata cu plasa de aia contra pasarilor. E o idee faina,ca le protejeaza si de grindina,si de arsita soarelui.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=