lonicera caerulea var kamtschatica

Started by dancoman, December 11, 2011, 12:27:22 PM

Previous topic - Next topic

dancoman

 Un arbust de mare viitor,introdus la noi destul de curand,se incearca producera de noi soiuri valoroase la Institutul de Cercetare si Dezvoltare Pomicola Maracineni.imi doresc in gradina mea,sunt curios daca are cineva plantat si cu ce rezultate(eventual ....gustul fructului).

paraschivvvv

Eu am luat legatura cu Maracineniul si vor trece pe productia de puieti pentru primavara.Sunt si alti comercianti ce au acest arbust dar au niste preturi enorme.Sper ca argesenii sa scoata la un pret acceptabil romanilor

gomez99

in japonia se cultiva o varietate locala, in hokaido. e foarte populara pentru jeleuri si salate de fructe.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

claude

eu am vazut ca o avea de vanzare cineva din cluj de la care am luat si ceva catina, mi-a atras si mie atentia arbustul asta si m-am gandit sa-l incerc, la primavara o sa vad daca-l pot procura.
despre gust...spunea cineva care are o planta tanara, primele 2 fructe, ca a ramas dezamagit, iti faceau gura punga  ;D  Nu stia sigur daca erau suficient de mature cand le-a mancat...poate nu sunt pentru consumul in stare cruda, ci, cum zice Gomez, in jeleuri  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Quote from: dancoman on December 11, 2011, 12:27:22 PM
Un arbust de mare viitor,introdus la noi destul de curand,se incearca producera de noi soiuri valoroase la Institutul de Cercetare si Dezvoltare Pomicola Maracineni.imi doresc in gradina mea,sunt curios daca are cineva plantat si cu ce rezultate(eventual ....gustul fructului).
Daca aveai si-o poza cu ea   ::) ... pe mine oricum ma intereseaza, ca mare amatoare de arbusti ce sunt  ;)

einsteinitza

Sau trebuie culese dupa prima bruma, cum sunt cele de porumbe, catina, etc ca sa scapi de gustul astringent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

..pe mine numai ideeea de a manca un fruct care creste spontan in Kamtschatca mi-a dat mancarimi sa il caut,stiam de firma din Cluj care il(o) vinde,dar pana nu gasesc pe cineva care sa il fi cumparat de acolo nu imi vine sa risc....si...chiar nu este nimeni de pe site care locuieste in Pitesti...sa ,,traga,, o fuga pana la Maracineni???...asta primavara am vorbit la tel. cu cineva de acolo si mi-a,,sugerat,, sa vin la fata locului ....caci...se rezolva...dar ,din pacate nu am avut cum ajunge!!!...stiu ca in occident este din ce in ce mai populara,si nu cred ca ,,lor,, le place sa ,,mearga,, cu....gura punga....din acest motiv(doar v-am spus ca ,,ma cheama,, Toma!!!!):)...pana nu plantez eu in curte(caci ,,gradina,, e mult spus!!):),....nu mai ,,cred,, nimic!!!!:)......(am vazut si pe site-ul Stark..... !!....):)

einsteinitza

Din cate citesc acum starnita de tine, au un gusr foarte asemanator cu murele deci sunt anoste, fara aroma.
Inteleg si ca unele varietati au un gust neplacut, de iarba cruda.
Fructele arata frumos, dar oare merita sa ocupi locul cu ele in gradina? Eu sunt cam sceptica in privinta plantelor cu fructe total lipsite de arfum, de ec in loc de mure pregere sa ocup locul cu zmeura, ca0i de zece mii de ori mai parfumata si mai buna, dupa mine.
Am citit ca iti trebuie cel putin doua soiuri pentru ca sa faca fructe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Acum mi-am adus aminte ca am vazut anul trecut in Baumax! +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

nici afinele n-au aroma....dar cand ,,cad,, in ele la munte ies ,,negru-n ceru' gurii,,(si nu numai)......taman ...seara!!! ;D..la fel si la coarne,au un gust ,,strident,, cand nu sunt coapte,dar ...mancate de pe jos,dupa ce se ,,supra-coc,, sunt....dumnezeiesti!!!...Yammmmiiii :P...este adevarat ca nu stiu daca merita in gradina,mai ales daca ai spatiu putin precum am eu,dar se pot planta undeva ..la ,,tara,,(cine are!!...caci in ultimul timp cam multi sunt ,,fara de tara,, >:( >:( >:(!!!!)........... :)

einsteinitza

 :-bd :-bd da. aici gandim la fel, apropo de ultima fraza, dar poate ca vor veni pe drumul bun, si-si vor indrepta spatele. ;)
Afinele au aroma!
Doar murele mi se par fade!
Cat despre coarne trebuie neaparat sa incerc, ca nu am mancat niciodata coarne coapte.
Cat despre spatiu, mai bine pun Josta, ca-mi plac mult.Dar e alegere personala, vad ca multa lume desconsidera plantele autohtone in favoarea noutatilor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Lasă, Dane, mai bine îmi faci tu mie cadou o lonicera din asta  :P, că eu am loc pentru ea ... şi, după ce vezi cum creşte la mine, îţi dau şi ţie câţiva bitaşi  pentru prins  =))

claude

Nici eu nu vreau in gradina arbusti cu fructe care nu-s bune de mancat, decat daca sunt frumosi sau fructele le plac pasarilor. Ca merita si pasarelele sa aiba e-ale gurii prin gradina  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Quote from: einsteinitza on December 12, 2011, 01:52:22 PM
:-bd :-bd da. aici gandim la fel, apropo de ultima fraza, dar poate ca vor veni pe drumul bun, si-si vor indrepta spatele. ;)
Afinele au aroma!
Doar murele mi se par fade!
Cat despre coarne trebuie neaparat sa incerc, ca nu am mancat niciodata coarne coapte.
Cat despre spatiu, mai bine pun Josta, ca-mi plac mult.Dar e alegere personala, vad ca multa lume desconsidera plantele autohtone in favoarea noutatilor.
...in privinta ,,celor fara de tara,, (desii nu ma caracterizeaza)m-as purta fara de mila,nu exista ,,intoarcere,, pentru tradatori huzuriti cu alte taramuri!!!! >:( >:( >:(.....ma mir ca nu ai gustat coarne coapte,mai ales ca prin zona unde locuiesti este...din plin(stiu caci in vacante mergeam la bunici in Varbilau-Cotofenesti....la un pas de Slanic)si colindam padurile in cautare de ciuperci si fructe....Am plantat si eu Iosta anul acesta dar inca nu m-am bucurat de gustul lor(in rest am arbusti fructiferi ca-n cantecul acela tamp,,fara-numar;fara-numar,, cantat pe la ,,petreceri de ,,cei din miaza-noapte,,!!! ;)

einsteinitza

Ma refeream la cei care nu au tara in suflet, oriunde s-ar afla, ca sunt in tara asta sau au fost nevoiti sa aleaga alte drumuri.
Nu am mancat cone fiindca n-am stiut ca sunt bune crude, ca e drept, e plin de ele pe aici, si de porumbe,
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on December 12, 2011, 09:45:08 PM
Ma refeream la cei care nu au tara in suflet, oriunde s-ar afla, ca sunt in tara asta sau au fost nevoiti sa aleaga alte drumuri.
Nu am mancat cone fiindca n-am stiut ca sunt bune crude, ca e drept, e plin de ele pe aici, si de porumbe,
eu ma refeream la cei care...nu au nimic in suflet....decat bani,averi,...,,putere,,...si apoi isi muta ,,sufletul,, prin alte gradini mai ,,insorite,, protejati fiind de aceste ,,gradini,, :(....si ....la vara(toamna) poate facem o actiune colectiva Mush...,,La cules de ....sanatate,,!!(catina,caci e din plin pe malul raului,coarne si mure...eventual si niste bureti! +dns :-bd ??? :)

einsteinitza

Si acum e plin de catina pe aici, mai mananc cand merg la plimbare cu bicicleta.Am mereu o manusa de gradina in trusa de scule, ca acum bobitele sunt mai moi si te murdaresti tare, dar sunt grozave.Si in weekendul trecut am reusit sa mananc ceva, si cateva porumbe pe dealul dinspre Teisani. Alea sunt usor de cules, insa colo ajung mai rar, ca sunt mari pantele pana acolo, si nu prea imi place! =)) +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro