Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Mirela, nu-l omor, ca inca sper ca totusi vor fi amari.Daca nu, ciresi de mai n-am , nu mi-am dorit, dar poate am :D, si probabil trebuie sa-i doresc.Totusi, erau etichetati ca Galata, care e un soi de cires amar. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

E-te-te...am ajuns la mila doamnelor !  ;D
Indefinitiv stiu cine m-a trimis acolo. ::)

mirelush

Mmmda, la o adica,  ai si tu pe cine strange de gat ! ;D

mihail

ha-ha-ha...mai este cineva care a primit,ciresi din aceeasi sursa.Vad ca inca nu zbiara in chinurile facerii.De mine ce sa mai zic.Totusi,nu cred ca au fost altceva,am unele indicii.
Daca i-am tras tzepa Corinei,trebuie sa aranjez cu aia de la Apanova,Bucuresti,sa stringa mai multa apa de-a Dimbovitei.C a sa aiba cu ce ma spala. ;D

penelopa

Noroc  că n-am apucat să citesc pledoaria lui Claudiu pentru corcoduş înaite de a pune drujba pe vreo 20 corcoduşi şi toţi atâţia pruni  tineri de vreo 5-6 ani şi câţiva mai purii. Trebuia să-i limitez să fac loc şi la altfel de pomi fructiferi.
Dar am plantat 3 corcoduşi roşii (cu frunze cu tot  ::)) pentru "cromatica" grădinii din spate şi ţuica pe care o beau vecinii.

Pentru faţă, dragă Cara, îţi recomand una buc. corcoduş roşu decorativ despre care am înţeles că nu face ......... corcodele. Eu pândesc de mult unul dar  nu mi-am făcut încă curaj "financiar"  să-l  cumpăr.  :)

cara

deci in fata am una bucata corcodus rosu care face in fiecare an muuuuulte corcodele!  >:(

unde se aduna muuulte muste si muuulte viespi.  >:(

einsteinitza

Pai ziceai ca-l scoti :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

nu pe asta, bre!
am unul galben, mai mic. asta-i ditai copacioiul!

einsteinitza

Pai atunci tine-l.Si. ca sa scapi de mizerie, culege corcodusele mai verzi si fa pasta, pentru acrit ciorbele.Atunci, nu ai mizerie si viespi, doar munca. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

hai bre...scoate-l ,la gradina ta nu-ti trebuie copacel de asta ...N-are nici un chichirez,doar nu-i casa de tara.Muta-l ,undeva pe linga vecini.
Daca tot i-l gaseste,brusc,interesant,trimite-l la Slanic.Platesc eu transportul.  ;D


einsteinitza

Ce frumos, cred ca abia astepti sa intri la cules ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

wow..ce bine arata !!! La noi nu le merge bine la ciresi, in schimb  visinii ies prin toata gradina

Marmoset

Georgette, n-ai mila de papilele mele deloc?  :D :D :D Sa ai pofta!


Marmoset

sicamin, sarut mana!  :-* Ce frumos arata pomisorul, parca-i pictat si fructele-s puse intentionat asa aranjate! Superb!
Mi-e dor de vacantele de la tzara, cand vedeam astfel de pomi de la o palma distanta...  :'(

einsteinitza

Maaama, ce repede.Splendid.La mine de abia incep sa se coloreze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


georgette

Quote from: einsteinitza on May 28, 2009, 11:12:00 PM
Ce frumos, cred ca abia astepti sa intri la cules ;)
Inca nu este de cules,mai cresc si se mai coc..este un cires pietros de la orastie, ratacit dintr-un lot pentru export..cei ce munceau la ferma nu au fost platiti la timp dar li s-au dat cativa pomi contra  valoare si de buna calitate..am avut norocul sa l gasesc.. poate si datorita pretului (atunci prea mare,dar visam la un astefel de cires de mult asa ca n am stat pe ganduri) ;D

Quote from: gabi_gabriella on May 29, 2009, 06:34:11 PM
wow..ce bine arata !!! La noi nu le merge bine la ciresi, in schimb  visinii ies prin toata gradina
Visini copti acum? :o..al meu abia are fructele cat samburele de  cirese(poate chiar mai mici)!

Quote from: Marmoset on May 29, 2009, 06:57:53 PM
Georgette, n-ai mila de papilele mele deloc?  :D :D :D Sa ai pofta!

Marmo..nu m am gandit la pofte,scuze! :D..eu m am dedublat la faza asta..inainte pofteam la cirese fara drept de apel..de cand il am pe asta deja fructele sint pe ultimul plan iar observatia e pe primul..ma uit in fiecare zi la ele,le masor si ma minunez cat pot sa creasca...se coc pina devin aproape negre..cu conditia sa fie lasate! iar copiii nu prea au rabdare :( ,acum nu si a definitivat aroma ci concentratia de zaharuri..numai cine asteapta pina la sfarsit capata tot ceea ce poate da el mai bun! (io am rabdare,dar e musai sa ajung in varf,restul le decimeaza cei mici!)

gabriela jalba

Si unul din ciresii mei da in copt,dar din cauza secetei e "piele si os  ". Acum ca a plouat bine in astea doua zile,poate o recupera ceva pina la faza de cules. Cel de al doilea,e tirziu;cam spre sfirsitul visinelor. Visinele....ca la Geta;cit simburele de cirese.
   
Quote from: gabi_gabriella on May 29, 2009, 06:34:11 PM
wow..ce bine arata !!! La noi nu le merge bine la ciresi, in schimb  visinii ies prin toata gradina
Asta inseamna ca ai visini nealtoiti . Si dupa ce tai copacii,din resturile de radacini ramase in pamint,tot ies pui. Cumpara un visin altoit.Ai sa fii multumita!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset


[/quote]

Marmo..nu m am gandit la pofte,scuze! :D..eu m am dedublat la faza asta..inainte pofteam la cirese fara drept de apel..de cand il am pe asta deja fructele sint pe ultimul plan iar observatia e pe primul..ma uit in fiecare zi la ele,le masor si ma minunez cat pot sa creasca...se coc pina devin aproape negre..cu conditia sa fie lasate! iar copiii nu prea au rabdare :( ,acum nu si a definitivat aroma ci concentratia de zaharuri..numai cine asteapta pina la sfarsit capata tot ceea ce poate da el mai bun! (io am rabdare,dar e musai sa ajung in varf,restul le decimeaza cei mici!)
[/quote]

:D :D :D Am glumit, Georgette, desi eu, daca as fi pe langa ciresul ala, sigur as actiona precum copiii tai! Mi-ai amintit de vecina lui gabi_gabriella, care spunea ca, din cauza ca-n copilarie erau multi frati, abia la maturitate a observat ce culoare au agrisele coapte-coapte!  :D :D

sicamin

Mie i-mi plac toate fructele (de aceia am plantat vreo 30 pomi diversi  :D) insa pe fiul meu nu pot sa-l lamuresc sa manance fructe. Ieri l-am rugat sa ma ajute la cules visine ,poate mananca si el ,asa direct din pom,dar nu am reusit sa-l conving. Doar in prajituri le mananca sau sucuri.

Marmoset

sicamin, adopta-ma pe mine si o sa spui ca niciodata n-ai avut pomi fructiferi!  :D :D :D Cand vine vorba de fructe, n-am limite! mananc cu kilogramele, nu-mi mai trebuie altceva! Abia astept sa vina vara, sa am micul dejun+pranz+cina = 1 pepene maaaaare, de 12 kg si unul galben!

costieanuconstantin

fetelor care lucrati in gradina !!!, capsunii,ciresele,visinile se manaca astfel :cate 10 buc. la inceput din 20 in 20min,apoi cate 20 !!!!!, in loc de apa, sucuri.     mai aduceti dupa aia un sezlong in gradina pt cafeluta de seara,si impreuna cu cei ai casei sa admirati gradina ,pregatiti instalatiile de irigat pe timp de noapte , mai faceti o burta de fructe !!! si la lumina lunii cu un tequila in fata admirati ploaia artificiala si bucuria plantelor !!!!

sicamin

Costi eu nu stau sa numar cate cirese sau capsuni bag in gura.Pot face un amestec din toate :D .Acum am in gradina visine,capsuni,coacaze negre, asa ca eu cand fac o pauza de la sapat mai trec in zona cu fructe. ;)