Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

mihail

Asa o fi,dar daca-s cu coada pe sus,am pierdut momentul.Mi-am spus ca nu pot sta la masa cu alea doua.Si ele,faceau pe dragastoasele si ma luau la interogatoriu:"Mihai vii simbata la intilnirea noastra ?"

mirelush


gabriela jalba

Quote from: mihail on March 09, 2009, 07:42:27 PM
Asa o fi,dar daca-s cu coada pe sus,am pierdut momentul.Mi-am spus ca nu pot sta la masa cu alea doua.Si ele,faceau pe dragastoasele si ma luau la interogatoriu:"Mihai vii simbata la intilnirea noastra ?"

Tinar si nelinistit !!!  Lasa Mirelush,ca-i trece ! doua-trei suspinuri si gata!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mirelush

Gabriela, ii respect suferinta...il apreciez si mai mult daca o face in liniste  :)

penelopa

Până îi trece lui Mihail "siferinţa", poate mă lămuriţi şi pe mine cu ... Aplaudus-ul ăla super că, la sugestia lui Myozotis, am vrut şi eu să cumpăr dar mi s-a spus că nu se mai produce aşa ceva  :o ... şi mi-a recomandat (şi-am luat)  Confidor Oil cu care am şi stropit, deja, pomii fructiferi.  Până acum am folosit şi eu Oleocarbetox la stropirea de iarnă dar acum nu-l aveau la vânzare şi nici nu mi-au zis că nu s-ar mai produce.
Stropirea am făcut-o duminica trecută. Care ar fi următoarea stropire şi cu ce  ???

mirelush

Aplaudus -super se produce, probabil nu ai gasit tu unde ai cautat. Este la fel de bun si Confidor oil . Urmatoarea stropire se face la minim 2 saptamani de precedenta.  Mihail a zis ca se duce sa vb cu mosul de la o farmacie fitosanitara ( ala stie ) si poate are amabilitatea de a ne spune si noua cu ce stropeste.

mihail

Lasati-ma ,va rog,o zi sau doua ca sa pot intreba despre urmatorul tratament.Nu am apucat sa ma duc la Statiune.Cind trec dimineata pe acolo,este prea devreme pt. ei... .si eu ma grabesc tare-tare.
Am sa vad ce zice si Donbek,care nu este" moshul de la marmacie".Rusinica !
Daca mai are nevoie cineva de Aplaudus-super,va dau eu cam o jumatate de bidon (0,5litri)



p.s. te-ai gindit vreodata ca cel care scrie aici,adica eu,ar putea fi...chiar el ?

penelopa

Quote from: mihail on March 10, 2009, 01:13:31 PM
...
p.s. te-ai gindit vreodata ca cel care scrie aici,adica eu,ar putea fi...chiar el ?

.... te simţi cumva cu ... fusca pe căciulă ?!!!   :D  (ce dacă nu mă întrebai pe mine .....  ;))

Ei, na, că am fost io şi-am întrebat la altă marmacie : deci, următorul stropit se face la 12 - 14 zile după stropitul anterior cu ceva ... gen "zeamă bordeleză".

mirelush


mirelush

Ati lasat subiectul de izbeliste. :-\ Pana la urma cu ce ( mai ) stropiti pomii acum, inainte de inmugurire ?

penelopa

Quote from: mirela_ on March 31, 2009, 11:04:29 AM
Ati lasat subiectul de izbeliste. :-\ Pana la urma cu ce ( mai ) stropiti pomii acum, inainte de inmugurire ?

Mie mi-au dat să stropesc cu Sinoratox + Dithame ( sau ... Dithane  ???).

myosotis

Champion - toata curtea.
Si cu Dithane niste piersici ce-abia-si trag sufletul. Au facut o boala de la gerurile tarzii de anul trecut si sunt cam amarati.
Alte stropiri eu nu mai fac, decat in vara poate, daca apar omizi. N-am chef sa ma umplu de chimicale. Care traieste bine, care nu, altul la rand.

cara

ce parere aveti de ACTELLIC pentru stropirea de primavara la pomi? asta mi-a recomandat o tanti de la magazinul fitosanitar.

penelopa

E bun ..... orice, Cara!!!  :D
Important e să-i stropeşti.

Myo, îţi dă mâna să zici aşa la câţi pomi oi fi având tu pe  ... sutele alea de ha  :D, dar eu, la un biet măr (pe rod) şi nush câţi pruni şi corcoduşi  cu fructe ... avortoane, e musai să-i stropesc  :)
Anul trecut n-am stropit  tura aia din timpul înfloritului şi, toate merele au căzut ...... cu "chiriaşi" cu tot  >:(

myosotis

Nu-ti fa griji ca si ale mele au cazut , merele vreau sa zic. Da' stii ce tuica buna iese din ele ?  Super!
Am o schema de stropiri "profesionala" . Daca am timp o scriu zilele astea aici.

mirelush

 Mi s-a recomandat urmatorul coctail pentru stropit pomii : Novozir + Karathane M 35 + Decis.
Asa ca maine daca o fi frumos, execut ( prin reprezentanti  ;)) si aceasta actiune.

gabriela jalba

Cu tot cu stropit,anul trecut n-am avut mai nik de pe pomi. Am hotarit ca anul asta nu fac nici un tratament.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Noi le dam numai o stropeala cu piatra vanata prin februarie si in rest nimic. Merele care cad (si cad destule) le culeg in fiecare seara si fac suc din ele .E excelent si asa facem in fiecare toamna o cura ca lumea de suce de mere ,proaspat . Cand nu facem fata , mai punem si la tuica .

mihail

va rog sa aveti un minim de respect: ce-i aia "moshu de la fitosanitara" ? rusinica !

cara

tanti de la fitosanitara e voie?  ::)

care a ridicat tonul la mine cand i-am cerut lamuriri despre substanta?
si care mi-a spus ca eu sa stept o pauza de clienti, ca va servi prima data pe cai care cumpara pomi, trandafiri, etc, nu o fiola de insecticid?

no offence, dar comportamentul unor oameni iti dicteaza exact apelativul pe care trebuie sa-l folosesti!

penelopa

Quote from: mihail on April 02, 2009, 08:20:24 AM
va rog sa aveti un minim de respect: ce-i aia "moshu de la fitosanitara" ? rusinica !

Ba, Mirela s-a exprimat foarte ... elegant!!!  :)
Eu aş fi zis : "boşorogul" de la  fitosanitară  :D

mirelush

Quote from: penelopa on April 02, 2009, 08:51:45 AM
Quote from: mihail on April 02, 2009, 08:20:24 AM
va rog sa aveti un minim de respect: ce-i aia "moshu de la fitosanitara" ? rusinica !

Ba, Mirela s-a exprimat foarte ... elegant!!!  :)
Eu aş fi zis : "boşorogul" de la  fitosanitară  :D



:D :D :D

Ok, ma corectez . Ii voi spune " nenea de la fitosanitara " , bun asa ?

Revenind la stropiri...nu mai fac altele. Doar tratamentul de iarna si asta inainte de inmugurire - trei stropiri in total ( piatra vanata , Aplaudus sau produs similar si coctailul mentionat mai sus )

myosotis

Am doua nelamuriri  ???  :
1. Mirela, ti-a zis "moshu" ce omoara coctailul ?
2. Solutia de piatra vanata o folositi ca atare, adica fara apa de var?

mirelush

Quote from: myosotis on April 02, 2009, 04:52:31 PM
Am doua nelamuriri  ???  :
1. Mirela, ti-a zis "moshu" ce omoara coctailul ?
2. Solutia de piatra vanata o folositi ca atare, adica fara apa de var?

Raspuns( uri ) :
1. Nenea de la fitosanitara nu-i prea vorbaret, si probabil i-am parut prea blonda ca sa incerce sa-mi explice ce si cum. Dar, din cate ma pricep,  e un amestec de doua fungicide ( daca gresesc va rog sa ma corectati - unul aplicat  pt. a preveni in special  monolioza, altul impotriva fainarii - si nu numai ) si un insecticid. Deci sa concluzionez, coctailul omoara tot ce misca ;)
2. Solutia de piatra vanata am folosit-o ca atare. A fost prima stropire facuta anul asta , undeva pe la inceputul lunii februarie. Mai incoace am executat a doua stropire cu Aplaudus Super, iar azi , am facut cea de-a treia si ultima stropire cu amestecul mentionat. ;)

mihail

Bai,numai emiteti judecati daca nu cunoasteti "personajul".
Este un domn foarte amabil,care toata viata s-a ocupat de pomi fructiferi.Este amabil,politicos,intotdeauna saritor sa-ti recomande ceva.Nu "sa-ti bage pe git "
Este cu un an sau doi mai mare decit mine...si de aia nu mi se pare corect ca oricine sa vina sa-l faca "mos".
Oare asa isi categoriseste si parintii,doamna care-si trateza de sus semenii, cu atita superioritate ?
Sub epitetul de "sint blonda" unele se grabesc sa-si ascunda impolitetea si derapajele comportamentale.Eu am cunoscut multe blode (la viata mea),unele chiar autentice,dar erau si politicoase si indatoritoare.Cum este sa te duci la un domn,sa-i ceri sfaturi,sa-ti dai copacii pe mina lui ...si apoi ,pe la spate ,sa-l faci  "mos",sa-l desconsideri??
Incalificabil si imbardonabil !