Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Claude, eu ma uitam la ciresul amar, cand am ajuns joi erau cat o boaba de piper, si in trei zile au crescut cat un bob de fasole...ma intreb daca vor ajunge sa creasca la dimensiunea normala sau se vor coace mici si prizarite,deshidratate de caldura.....Si la mine au aparut boboci de trandafiri ici-colo. Iar la Baneasa am vazut deja doua trei flori la rugosa alba, frumos, ii tin scunzi ca pe un covor...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Penelopa, ce sa-ti fac daca ai atata diversitate!  :D Glumesc.  :)

Si la mine Kerria, Magnolia Stellata, Tamarixul s-au cam dat peste cap. Weigela, Viburnum, merii arata insa foarte bine.

anasstasia

Pene, imi pare rau pentru toate pierderile tale. Ti se rupe inima pentru fiecare planta pierduta. :(

claude

Exact aceleasi plante care au suferit rau la Pene au avut aceleasi probleme si la mine  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Inlocuiţi ce aţi pierdut.
Simplu!

claude

Nu e simplu, ca-i cu dureri de spate de la cazma, de buzunar de la dat alti bani si de asteptat iar ca sa creasca  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

De prin gradina adunate:


einsteinitza

Foarte frumos, imi plac mult petele de culoare ale frunzisului, si cum le-ai combinat. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Din mers le-am mai potrivit si eu, Es. Cand ma uit in gradina acum, incep sa-mi dau seama ce ar mai merge in acel colt, ba acolo, si incet-incet ma prind, in sfarsit, de anumite treburi. Oricum, niciodata nu-i gata tabloul. Intotdeauna o sa se mai gaseasca de pus cate o pata de culoare, intotdeauna va fi loc de un retus.  :)

Rux

Ce sa mai zic ?  Foarte frumos !  +rsp

anasstasia

Sint fascinata de gradina ta. Atit de mult bun gust asezat in toate... +apl

Carina

Si mie-mi place la nebunie la tine in gradina. Totul e foarte natural, parca plantele n-au fost puse acolo de mana cuiva.
La mine e groaznic de ordonat, trebuie sa ma apuc de modificari in toamna

claude

Carina are dreptate, aceea e senzatia, de plante crescute spontan, si la mine e prea ordonat, toate sunt asezate in linie  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Si la mine zici ca-s soldati  ;D

Dalia

Va multumesc pentru cuvintele frumoase. Mai am inca de lucru la gradinuta, dar nu-mi displace treaba asta.  :) Multi arbusti sunt inca mici, cararile nu sunt bine delimitate, vor mai fi schimbari... In plus, vreau sa amenajez si zona de dupa gard, astfel incat gradina sa aiba o granita exterioara de verdeata: trandafiri vechi, liliac, iasomie, mesteceni - in general, arbusti mai mari decat in interior.

In legatura cu aspectul mai salbatic, ca sa zic asa, cam asta urmaresc. Dar este greut, fiindca trebuie sa treaca ceva timp pana ce plantele ating o anumita dimensiune, astfel incat sa se umple spatiul intre ele. In alta ordine de idei, o gradina frumoasa trebuie sa aiba diversitate, si asta este inca un aspect pe care il am in atentie. Na, ce sa zic, sunt inca la inceput. Dar mi-e drag.  :)

Rux


Mihai

Quote from: anasstasia on May 13, 2012, 03:19:15 PM
Si la mine zici ca-s soldati  ;D
Asta nu e o problema.
Te poti inspira de ici de colo si in decursul timpului si gradina ta va arata splendid ,asa ca gradina Daliei.

anasstasia

Eu sint foarte putin pretentioasa. In sensul ca stiu ca acolo este munca mea si imi iubesc gradina oricum este ea, cu tot cu defectele ei. Oricum, toti sintem diferiti si de aceea si gradina fiecaruia arata un pic altfel. Mie imi place mai ordonat, simt (in mod fals, desigur), ca detin controlul. :P

Mihai

Ca raspuns la ce ai scris tu,nu pot decat sa te indemn sa citesti ce scrie sub poza mea din avatar.
Cu atentie!!!

Dalia

M-a tot foit astazi prin gradina, dar pe frigul asta nu misca mai nimic. Pe la ora 19 termometrul arata 9 grade.  +ham Oricum, plantele par ca devin din ce in ce mai sanatoase, ca sa zic asa. Asa, ceva mai interesant mi s-a parut a fi allium:


claude

Sunt foarte frumosi, am si eu doi plantati in toamna si n-au nici o treaba cu ploaia, arata foarte bine, sunt ca niste tancuri de rezistenti  :D  Mai mult, in primavara am observat ca unul nu rasarise si evident ca m-am apucat de scurmat si am constatat ca il intorsesera pe dos cartitele in toamna dar el nu si nu, daduse radacini in sus si mugurele crescuse ca o semiluna, incercand sa-si gaseasca drumul spre lumina  +hypno  L-am salvat...l-am intors, replantat si n-are treaba, a inflorit, doar floarea e un pic mai mica decat la celalat, dupa suferintele indurate  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Si mie imi plac. Anul trecut am pus 3, iar acum am 6.  +dns

Dalia

Cateva floricele proaspete:




claude

Imi plac lupinii dar la mine nu le-a mers bine si am renuntat la ei  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Ma mir. Nu pare a fi deloc pretentios. ::)