Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

claude

La mine cred ca apa prea multa l-am omorat, acum doi ani am avut un iunie in care a plouat incontinuu si a stagnat apa in zona unde era plantat si dupa o vreme am vazut ca se pleostise...si s-a dus. si pe urma am ocupat locul cu altceva si... ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Dalia imi place gradina ta!

Dalia

Ma bucur, multumesc. Inca nu este gata, ca sa zic asa, dar incet - incet parca incepe sa prinda contur.  :)

Dalia


einsteinitza

Splendid, imi place mult cum ai facut palcurile de plante, pe inaltime, va fi o structura grozava in putina vreme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Astept si eu sa creasca. Multe le-am plantat anul trecut. Fiind mici, aratau tare aiurea in iarba si la distanta.  +ham Incet-incet devin mai compacte.  :)

sicamin

Ai o gradina minunata ! Felicitari!
In prima poza ai leandru rosu  ?

Dalia

Multumesc. In prima poza este Weigela Red Prince.

paraschivvvv

O frumusete de gradina Dalia;felicitari.

Carina

De cate ori ma uit la gradina ta imi vine si mie sa ma mut pe un deal  ::) Chiar am ochit unul la cativa kilometri de mine, dar nu stiu daca voi reusi vreodata sa-mi iau un teren acolo asa ca raman cu visatul si cu facutul de planuri (la asta ma pricep cel mai bine  +ham)
Zi-mi putin, tufa aceea de langa irisii albastri e cumva geranium? Si daca da, ce soi e? Mi se pare foarte compacta, la mine cam toate soiurile de geranium se imprastie in toate directiile

einsteinitza

Carina, exact asa simt si eu cand vad dealurile alea. E atata pace si liniste, si formele alea line ,blande sunt atat de calme.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

E frumos ca-n rai, Dalia, gradina ta e un vis implinit  +rsp
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Va multumesc frumos.  :)

Carina, acolo este o tufa de Geranium sanguineum.

Claudelule, nu-i chiar un vis implinit, ca mai am de lucru la ea. In toamna iar trebe sa plimb niste plante.  =)) Oricum, niciodata nu-i gata. Poate ca si asta e farmecul gradinaritului.

Dalia

Trebuie sa spun ca orice planta care ajunge in gradina imi starneste atentia, curiozitatea, admiratia. Dar parca n-am simit atat frumos, ca acum, cand Rosa Complicata si-a deschis florile. Pur si simplu am ramas fara cuvinte. Si nici n-am de gand sa spun mai mult acum.  :P Mai bine las imaginile sa vorbeasca.

Ador trandafirii cu flori simple, dar Rosa Complicata este... :

Dalia

Am facut si un filmulet cu o floare de Rosa Complicata vizitata de o albinuta harnica:

http://youtu.be/Ocq3U3ibW_A

flordel

Cat e de mare floarea aceea? +hypno +hypno +hypno

Dalia

Are vreo 12 cm. Si are o delicatete...  +ham

flordel


Dalia

Si pe mine m-a dat gata.  +ham +ham

einsteinitza

Da, foarte frumos si filmuletul si floarea!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia


Dalia

Spre seara, ceata s-a asternut peste oras, dar nu si in gradina mea:



vernil

As sta acolo, langa gard, cu o ceasca mare de ceai, privind cum se asterne noaptea ... unul dintre cele mai fascinante momente ....schimbul dintre lumina si intuneric

paunita

Superb ! esti o fericita , pentru ca ai o particica de rai , unde sa te retragi departe de agitatia orasului . ai creat acolo un loc minunat .imi place mult gradina ta !

Dalia