Plopul

Started by einsteinitza, July 09, 2012, 07:54:23 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nu credeam ca nu are topic. Ma gandesc ca nu e prea iubit fiindca face puful ala, insa eu am un plop argintiu care nu are defectul asta. Si e frumos de pica, cu coaja alburie ca mesteacanul, urias de  in poza lacul meu-30m lungime, pare mic, nu mai vorbsc de barca de langa plop ;D ;D
Primavara face niste amenti lungi, rozalii, dupa care frunzele verde deschis se inchid la culoare. Dosul frunzelor e argintiu si cand bate vantul pare ca sclipeste in lumina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Mie imi place plopul, mai ales vara, frunza lui se misca incontinuu ....




einsteinitza

Vernil, uite ca mi-ai adus aminte ca stiam ceva cu tremurator la plop, am cautat, si intr-adevar specia salbatica intalnita des prin paduri se numeste Plop tremurator -Populus tremula , si are un lemn ceva mai tare ca plopul obisnuit. Si am mai aflat ca din ramurelele tinere si din scoarta se extrage acidul actilsalicilic, folosit la aspirina , ibuprofen, etc. Zeama din ele e buna impotriva febrei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Si mie imi place plopul. La tara am foarte multi plopi si de cite ori mergem ii auzim fosnind. Zici ca sint ca un riu ce curge printre pietre.

claude

Si mie imi plac...chiar aia imi place, ca lui Vernil, ca frunza e mereu in miscare  :D

Iar eu am inceput sa ma uit mai mult la arbori, ca de cand cu verile astea ucigatoare imi dau seama ca ar fi buna mai multa umbra peste tot  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot