Gingko Biloba în grădini

Started by GElax, June 29, 2013, 10:33:26 PM

Previous topic - Next topic

GElax

Priviţi ce am găsit la acest user:
http://sentiklos.sunphoto.ro/Ginkgo_Biloba

Dumnealui este un domn de pe forumul eGrădini. Nu ştiu cum îl putem contacta, dar a obţinut Gingko Biloba aka Arborele Pagodelor din seminţe. De curios, mai are cineva, că spumeg de ciudă că n-am şi eu. E atât de... frumos!  ;) :D ;D :)
>:( >:( >:( >:( >:(
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

zamfira

Gingko este un conifer cu frunze cazatoare si dioic, adica florile barbatesti sunt pe o planta, iar cele femeiesti pe alta planta. Deci exista copaci fete si copaci baieti. In unele orase, mai nou, s-au plantat "familii" de gingko, adica doi tinerei unul langa altul, ca sa poata exista polenizare (care se face prin vant). Tot la fel de adevarat este ca, in unele orase exista doar cate un exemplar foarte mare, condamnat la singuratate (cum ar veni un burlac sau o fata batrana). 
Gingko, fiind un conifer, nu face fructe, ci doar seminte, dar acestea sunt destul de mari, seamana cu niste corcoduse, adica au un invelis carnos-zemos. Sub un exemplar femeiesc, de obicei toamna, cad mii de astfel de seminte. Au un miros cam urat, deci nu se pune problema de a fi comestibile, dar, puse in pamant, incoltesc relativ usor.

GElax

Ştiu asta zamfira,dar vreau să spun: pe eGrădini, parcă un user cu avatarul gingko a mâncat frcutele, au miros urât dar sunt bune! Cică fac bine la sănătate şi nu glumesc, e adevărat. Eu oricum,vreau să ştiu, chiar dacă probabil nu o întâlnesc un Gingko, vreau să ştiu:
Dacă să zicem că aş lua o ramură, ar putea face rădăcini?
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

zamfira

Exemplarele batrane sunt impresionante, cu adevarat monumentale, dar exista pe la noi. Si, mult mai des, poti intalni puiuti de Gingko in ghivece, pe la florarii sau in piete. Nu stiam ca se pot manca semintele, trebuie sa ma documentez. Despre crengute inradacinate...posibil. Poate cu putin ajutor din partea unor hormoni de inradacinare. Eu nu am incercat cu gingko. Merita incercat, daca iti doresti, dar, pentru o gradina obisnuita, este un urias. Desigur, ar ajunge la dimensiuni "incomode" in cateva sute de ani.

Ionela

La Iaşi găseşti Ginkgo in grădina botanică, în zona cantinei studenţeşti a Univrsităţii Cuza, în curtea Muzeului de istorie naturală. Am senzaţia că toţi arborii sunt exemplare mascule. Din pricina mirosului  :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ce conteaza pe ce forum activeaza nu stiu cine? Si ce inseamna saq il contactam? In grup? Cum sa il contactam si de ce?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Din 5 seminte a incoltit una. La cite beneficii are, imi pare rau ca nu mi-am crescut unul mai de mult.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=