Evolutia gradinilor noastre

Started by anasstasia, November 09, 2014, 01:43:09 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Ma tot gandesc la topicul acesta de ceva timp. Asta pentru ca majoritatea suntem gradinari de cel putin cativa ani, gradinile noastre nu mai sunt la inceput si ar fi frumos sa le vedem intr-un topic dedicat. Nu poze cu anumite flori, ci poze care sa surprinda parti din gradinile noastre.

Ar fi frumos sa vedem cum au fost gradinile la inceput si cum sunt acum. Destul de putini dintre noi postam poze cu gradina in intregul ei, cum a fost amenajata, cum se completeaza plantele una pe alta, cat de iscusiti sau mai putini priceputi (eu de exemplu  ;D) am fost in "construirea" ei. 

Es, Schuppe au poze minunate pe care cu greu le gasesti daca vrei sa le vezi. Am vazut poze foarte frumoase si la Claude, Rux, Zamfira, Flordel, Dalia, Mihai, George, Radu, Geodezia si...daca imi scapa cineva sa fiu iertata.

Asa ne putem inspira unii de la altii sau doar sa ne bucuram de frumos.

einsteinitza

Din pacate , cand s-au schimbat abumite site-uri de gazduire poze, de ex photobucket, eu am pierdut o gramada de poze de la inceputuri. Imi pare rau, chiar voiam sa vad evolutia gradinii si a unor trandafiri, din 2003 pana azi. Am sa incerc sa gasesc cate ceva, ideea e buna si e pacat sa nu aducem poze! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pai Es, tu nu le ai si in memoria calculatorului? Ca eu am 100 de mii de arhive si foldere cu poze din gradina.

Nu as fi vrut sa incep eu sa postez pentru ca nu stiu de ce am impresia ca numai pozele mele vor ramane...Sper sa ma insel si sa fie un topic activ.

Deeeeeeci: in 2009 m-am hotarat impreuna cu mama sa-i cumpar o casuta pentru zilele in care se va retrage la pensie. Pentru ca nu ne-am permis mare lucru, am cumparat o casa veche, iar curtea era o adevarata jungla. Mii si mii de pui de prun si visin, buruieni de toate felurile si din metru in metru erau butuci de vita de vie.

In 2009:

image hosting

upload gifs



einsteinitza

Draga Anas, in timp se intampla multe.....asa ca nu prea mai am poze cu aspectul general
, vreo cateva. Calculatoarele se schimba, se strica, se mai face curatenie.....oricum, sa stiic a eu caut si incerc sa gasesc, chiar si eu sunt curioasa! :D
Frumoasa evolutie, ai facut acolo o mare de trandafiri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

As fi postat cu tot dragul dar eu nu am imagini de mai demult, chiar si acum imagini mai de ansamblu am putine, aqbia anul acesta am inceput sa mai fac ceva poze de grup. Chestia e ca nici eu nu am cu adevarat o gradina, cum are de exemplu Dalia, sau Es, fiind limitata de ce era  pe-aici. Asa ca eu m-am apucat sa plantez si in livada, am trandafiri la picioarele pomilor fructiferi si printre ei grupuri de 3-4 trandafiri si/sau arbusti. Dar de-abia de acum incolo voi putea face poze de grup acestor zone pentru ca pana acum daca faceam o poza de grup trebuia sa iei lupa ca sa gasesti trandafirii in iarba  :D
Ca sa nu mai spun ca la 2 ani dupa plantare am luat-o de la 0 pentru ca am inceput sa mut  +ham 
Anas draga, la ce vad la tine acolo cred ca in 2 ani iti smulgi parul din cap de disperare, ca nu vei mai incapea pe potecile dintre randurile de trandafiri sau o sa-ti sangereze sufletul vazand cat vei avea de taiat ca sa ai acces  ;D 
Pozele mele parca le-am pus si in alt topic, vi le arat si aici, in spatele trandafirilor e gardul pe langa care trece ulita, inainte de a defrisa acolo era o vie pe spalier pe care am taiat-o dupa ce am avut razboi civil cu tata  =))  A fost siderat la gandul ca tai via si o inlocuiesc cu trandafiri si vreo 2 saptamani nu a vorbit cu mine  :P
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

tare frumoase gradinile voastre na la mine am gradinite mici mici
asa aratau in 2011

geodezia

si asa au aratat anul asta

geodezia

anul asta am pus rose in gradian de legume sper peste citiva ani sa am  ceva arata

anasstasia

Claude, o sa-i tai ca nu am ce sa le fac. Pai daca faceam poze general in gradina acum, erati pe jos de ras. Nu mai puteam trece pe alei, crescusera in toate directiile.
Asta e, am vrut multi trandafiri, multi am! Pai credeti ca nu ma mananca palmele cu gradina de legume, insa stau cuminte ca mi-o iau apoi  ;D Acum m-a luat tacaneala cu rosiile, fac colectie de tomate  =)) =)) =)) Strang seminte de peste tot  ;D

Claude, este o adevarat placere sa vad pozele tale, sunt de revista!!!
Iti inteleg tatal, la mine toata lumea a fost socata ca am scos toti butucii de vie din gradinita. Si acum imi mananca sufletul pentru ca tot ies coarde noi de vita.

Geo, fa si tu pozele mai mari, ca pentru miopi e jale... ;D Oricum, se vede evolutia. Poza aia cu clematite e super!

geodezia

nu a mers
calculatorul am fost virusata am sa incerc sa le pun mai mari
eu am renuntat la o parte din gradina din cauza piciorului ca nu m-am putu misca anul asta cum am vrut si nici nu am putut asa ca .. asta este

einsteinitza

Frumoasa evolutie, Geo! Se vede cum s-a umplut totul de culoare!

Claude, tu ai un rai acolo, cu prelungirea lacului!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es asa este ca era goala gradina din fata casii  acolo erau doar citeva plante acum este un hatis din care ies gheranita dar ma bucur tare mult
fetele se  bucura de spatii mari si au gradini de rose foarte frumoase

trandafira

Anastassia,am revenit pe forum cu un motiv. Sa-ti vad gradina! Am pe FB o prietena de varsta ta, iubitoare de flori si nu stiu de ce o compar cu tine. Asa am ajuns sa doresc sa vad trandafirii tai, sa vad ce-a mai facut gradina ta si sa caut parola cu care sa ma loghez. Ce ai facut din gradina ta este nespus de frumos. Un rai. Este superb, Doamne, omul sfinteste locul! Felicitari.
P.S. -Acum ca am vazut gradina ta si am gasit parola, nu voi disparea, raman.

trandafira

Voi cauta si eu poze cu gradina de 10 ani. Voi avea mult de lucru....dar cum ploua afara...

geodezia

pai  Anastasia  este si pe fb  ;;) ;;) ;;) ;;)

trandafira

Hahaha, daca e ea,inseamna ca am fler!!!

geodezia

Oana elena ibris este pe fb sper sa nu se supere ca am desconspirat-o

anasstasia

Da, eu sunt Oana Elena Ibris. Cum sa ma supar??  :) Cred ca ar trebui sa-mi trec acolo si pseudonimul.
Trandafira, este foarte frumos ce-mi spui! Am avut o zi foarte grea, am avut toata ziua in minte o persoana draga pe care am pierdut-o acum 2 saptamani. Mi-ai inseninat ziua.
Iti multumesc si ma bucur ca ramai. Suntem si asa foarte putini pasionati de pamant, natura si flori.

geodezia


anasstasia

Asa e!
Mi-am adaugat la nume pe facebook si numele anasstasia. Asa sunt cunoscuta pe toate forumurile.

einsteinitza

Anas, chiar sunt curioasa cine v-a ramane din trandafirii tai , in timp. Care vor fi "monstrii sacri"  ;) :D e bine ca ai pus pozele si ai deschis topicul asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Frumoasa evoclutie a gradinii tale. De altfel ,eu nu pot sa uit ca ea a crescut sub ochii nostri. Chestia asta parca ma face partasa la evolutia ei. :-bd

einsteinitza

Deocamdata am gasit cu lacul
La inceput


Si acum

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro