Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

doina

Ella , sliperul m-a terminat  :o , e superb ( am si eu un sliper mov  :-* Vikylucia  , sper sa fie la fel )

Ella

Quote from: doina on September 09, 2009, 09:25:36 PM
Ella , sliperul m-a terminat  :o , e superb ( am si eu un sliper mov  :-* Vikylucia  , sper sa fie la fel )

Stiu slipperul de care spui, eu nu-l am  :'(  este mai mare decat asta, asta-i din categoria mini si il cheama  Ozark scentimental journe, este f. inchis la culoare si cred ca isi ridica putin fruntea pe maine, cand are sa fie inflorit ca lumea  ;)

miha

Ce culoare profunda are...asteptam sa-i vedem si fata...  ;)

luiza


ozimandias

Quote from: Ella on September 09, 2009, 08:46:46 PM
 
Asta m-a terminat.

Ella, e absolut minunata.
Sa ai bafta de ele, sa-ti creasca mari si frumoase.

martipan

Quote from: ozimandias on September 10, 2009, 08:47:48 AM
Quote from: Ella on September 09, 2009, 08:46:46 PM
 
Asta m-a terminat.

Ella, e absolut minunata.
Sa ai bafta de ele, sa-ti creasca mari si frumoase.
Secondez,are o culoare asa e inchisa  ;) ::) !
Acuma te provoc sa gasesti una cu flori negre,Ella  ;D  :P !

Ella


martipan

Si tie iti plac florile negre ?  ;D

Ella

Nu stiu daca-mi plac in mod deosebit, dar este o provocare. ;)

Nicol Caloian

Sunteti de groaza!!!! Nu pot sa-mi revin. DanaT, Ella, Erwin, mai ca-mi vie sa nu ma mai uit la postarile voastre  ca sa nu fac infarct sau mai stiu eu ce. Ma omorati cate putin cu fiecare floare pe care o aratati.  ;D
Sunteti mari, ce mai. Sa va taiasca!

Opia, esti deosebit de draguta sa-mi oferi frunze. Daca mai ai si poti sa-mi trimiti ti-as fi recunoscatoare. Vorba cuiva, mai incerc, poate la anl n-o sa mai am necaz cu florile cum am avut anul asta.  :-*  :-*

opiadc


                        Ok, s-a facut! ;)
                 Te anunt cand ma gandesc cum sa ajunga la tine! :)

Erwin

Nicol, ca sa nu te omoram de tot... iti trimit niste frunze. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

stefana

Erwin, mie imi esti dator frunze de Mont Blanc ...

doina

Quote from: stefana on September 12, 2009, 08:55:27 PM
Erwin, mie imi esti dator frunze de Mont Blanc ...
Stefana , sterge-i datoria lui Erwin , iti dau eu cu radacina si sunt mai aproape  ;) , daca stiam ca vrei .... de cate ori ne-am intalnit pana acum poate aveai si plantute mici  ;D

Erwin

Quote from: stefana on September 12, 2009, 08:55:27 PM
Erwin, mie imi esti dator frunze de Mont Blanc ...

Nu am cu radacina, dar lasa adresa in PM si imi platesc datoria. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Quote from: Erwin on September 12, 2009, 06:55:36 PM
Nicol, ca sa nu te omoram de tot... iti trimit niste frunze. :)

Pot sa aleg care sunt cele mai eficiente pentru resuscitare?  :D  ;)

opiadc


       Uneori ma mir si eu de mine!  :D :D :D
       De vreo 6 ore tot transplantez pui si frunze de gloxinii! ;D Am mai pus si cateva frunze de chirita si un hibi, dar in rest , la recensamant, activitatea mea a fost urmatoarea:
       -6 pui de frunza mutati;
       -plantat 16 frunze din perlit in pamant;
       -aranjat 16 caserole cu frunze-mi-a reusit f bine experimentul cu inmultirea din segmente de frunza, asa ca am pus de la ale mele frunze segmentate;
       SI, piesa de rezistenta....ta, na, na,na,na...plantat 95 de pui din seminte! :D :D :D

       Acum sunt curioasa si cate or sa traiasca, anul acesta am pierdut la transplantare ffffff multe! :'( :'(

Ella

95?    :o   mama, credeam ca eu sunt cu pluta, da de data asta am pierdut startul  :D :D :D
Bafta!

opiadc


       Da, multumesc, sa fie! ;D ;D ;D ;D
        Tot aman de ceva vreme, ca stiam ca am nevoie de rabdare muuuuulta! :D
         15 erau din prima tura de seminte, luate de Erwin, mai am 24 transplantati mai demult.
         80 sunt din tura 2, de la Nickys;si mi-au mai ramas in caserola vreo 20, asa ca rata de germinare se pare ca  fost de 100% ! ::)
        Nu stiu ce o sa fac cu ele la iarna, acuma sa vad cate supravietuiesc, ca unele sunt mititele tare! ::)

Erwin

Si eu am repicat vreo 20 de pui din semintele acelea luate de mine. Eu nici n-am semanat multe, mai degraba a fost un experiment sa vad daca reusesc. Faza najpa e ca toate alea sunt simple si 100 % sunt modele pe care deja le avem.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Opia ,cred ca la anul voi avea si eu gloxinii  :D Aproape toate frunzele de la tine au facut radacinute. :-* Le mai las un pic si le plantez in pamant,ca acum sant in apa.

opiadc


              Pai eu ti le-am dat cu drag! :D :D Sper sa te bucure cu multe flori la anul!
              Ale mele u inflorit a doua oara vara asta! :D
              Tot stau si ma uit, dar din toate cate le am, si sunt multisoare, cea mov dubla e preferata mea;imi place atat de mult, ca in primavara cand a zis Erwin sa facem schimb, sa-i dau una mov ca aveam doua la schimb cu alta roz, nu am putut sa ma despart de ea.
            Are o culoare asa de intensa si de catifelata si florile tin asa de mult, incat eu o declar castigatoare in competitia pt un loc pe podiu! :D

Codruta

Eu nu am curaj sa transplatez gloxiniile iesite din semintele de la Erwin ;D Am transplantat doar o singura plantuta, mai marisoara, si dupa cateva zile am pierdut-o...s-a muiat la baza :( Cum sa indraznesc sa le mut pe celelalte?! Cred ca eu voi experimenta viata la comun, la inghesuiala :D

Imi explica si mie cineva cum se manifesta gloxiniile cand vor sa se culce? Nu am mai avut pana acum si nu as vrea sa ma speriu iar ca le loveste boala ;D mai ales ca nu am avut parte de nici o floare in acest prim an. Trebuie sa le ud mai rar si daca da de cand? Li se ofilesc frunzele pe rand ca la hippe chair daca le ud normal sau incep sa se ofileasca doar cand se reduce udarea?

georgette

Quote from: Codruta on September 13, 2009, 02:36:51 PM
Eu nu am curaj sa transplatez gloxiniile iesite din semintele de la Erwin ;D Am transplantat doar o singura plantuta, mai marisoara, si dupa cateva zile am pierdut-o...s-a muiat la baza :( Cum sa indraznesc sa le mut pe celelalte?! Cred ca eu voi experimenta viata la comun, la inghesuiala :D

Imi explica si mie cineva cum se manifesta gloxiniile cand vor sa se culce?
Codrutule,iti spun din experienta mea....ale mele cand vor sa doarma...orice le as face nu mai sint frumoase:li se pleostesc frunzele ,li se ofilesc si varfurile chiar daca sint crude si abia au iesit,bobocii nu  se mai deschid ..pina la urma se topeste partea aeriana a plantei si ti ramane pamintul "chel".
Cand sint in vegetatie le ud odata pe saptamana ca sa nu inec bulbul..cand vezi ca dau semne de"somnolenta"reduci udatul cantitativ apoi il stopezi!poti picura pe timp de iarna cativa stropi ca sa nu se deshidrateze bulbii cam odata pe luna...daca ai plante tinere nu cred ca vor dori sa doarma si in cazul acesta le pastrezi in vegetatie adaptand udarea la temperatura pe care o ai in camera....
Bafta cu ele! :-*

opiadc


         Sica, am tot vrut sa-ti spun, si am uitat! ::)
          Gloxiniile cele 2 inflorite, una , cea visinie e in frunza de anul trecut, deci nu stiu cate de dezvoltat e bulbul si cea roz dubla e din seminte.Vezi cum le treci peste iarna! :)

         Codruta, la fel s-au inmuiat si la mine primele ture de pui, am udat prea tare pamantul, cred.asta e singura explicatie, zic eu.Am mai pus o tura de 10 pui la un moment dat, am udat fffff bine pamantul si i-am pus in mini-sera.A doua zi erau toti moi, prabusiti peste paharele. ::) ::)
      Nu stiu cum se numeste asta, gloxicid, cred! ::)