Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Erwin, felicitari cu begoniile. De doi ani ma straduiesc sa iasa si flori din bulbii de begonii, nu doar frunze si tulpini, insa nu-mi iese. Anul asta am renuntat, deja am obosit...

Erwin

thanks vernil; nu renunta, nu sunt atat de mofturoase precum se spune.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Trofin Petrina

La mine au iesit plante din toti bulbii formati din frunze puse la inradacinat anul trecut...iar unii au mai multe plante ( 3 maxim ). La 2 am avut cate doua plante si am separat.....am rupt doar lastarul fara sa sectionez bulbul si i-am pus direct in pamant in alt vas. Pare ca e in regula.
Asta cu 3 plantute il mai las.

http://ninutz.sunphoto.ro/flori_2008/KELPBEPAOYVOMYSXUMF
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

martipan

Quote from: vernil on February 24, 2008, 09:08:33 AM
Martipan, ai avansat frumos cu florile! Daca ai gloxii speciale, poate imi oferi si mie o frunzulita. Eu iti pot oferi, atunci cand se vor dezvolta, trigrina blue si tigrina red. Banuiesc ca dincele clasice ai deja.
Nu chiar,Vernil,am doar 4 ,una e visiniu cu bordura alba,una e necunoscuta,una e alb-roz (asta e mai deosebita,abia am primit bulbul,inca nu am avut-o inflorita) si una e violet...cred ::) ,am primit o frunza toamna trecuta  ;D !Daca vrei vreo culoare,iti voi trimite cu placere  ;) !

Erwin

E rosie cu bordura alba (kaiser friedrich) sau e visinie cu bordura alba?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

 :D Buna intrebare ! Mie nu mi se pare ca arata aa ca in pozele de pe google,a mea e mai visinie  :D putin,e un rosu mai intens in cel mai rau caz...nu bag mana in foc,cineva mi-a zis ca ar fi rosie  :o !

Erwin

Atunci s-ar putea sa fie kaiser friedrich
Arata cam asa? http://www.spalax.hu/kepek/GloxiniaFriedrich_mini.jpg
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

Stiu pozele Erwin , mie mi se pare nuanta putin mai grena la a mea...o sa astept sa reinfloreasca si o sa-ti raportez sigur ce culoare este ;)

Erwin

daca e grena... atunci inscrie-ma rogu-te frumos pe lista de frunze :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

O.k. Erwin,stai fara grija ! ;)

ELA

daca e grena cu alb nu este soiul Kaiser Wilhelm?

vernil

Am gasit gloxinii cu floarea dubla, interesante ca si combinatii de culori. Unele cu bodura alba, iar interiorul grena, rosu, roz  sau mov inchis, altele cu bordura roz si interior ciclam ... Mi-am luat una alb cu roz  :D

martipan

Ela,tocmai asta e dilema!Wilhelm e cam rosu deschis cu alb...si eu tin minte de anul trecut ca a mea e cam visinie-grena cu alb  :D ...desi imi fac sperante,crd ca dupa ca va inflori se va dovedii ca e wilhelm(asta daca o sa fac rost de un aparat gigital ca sa o trag in poza sa vi-o arat pre identificare) .

Solariana

Quote from: vernil on February 29, 2008, 08:25:12 PM
Am gasit gloxinii cu floarea dubla, interesante ca si combinatii de culori. Unele cu bodura alba, iar interiorul grena, rosu, roz  sau mov inchis, altele cu bordura roz si interior ciclam ... Mi-am luat una alb cu roz  :D

Vernil, draga, si nu ne spui si noua locul secret unde ai gasit asemenea minunatii? ;)

stefana

Opia pe mine m-ar interesa Tigrina Blue  :).
Printre altele, cumparasem saptamana trecuta, tigrine de la Metro: Blue si Red. Dezastru: bulbii nici n-au apucat sa inmugureasca. Erau negri. Azi am luat din nou, dar numai Red. Am verificat cred 20 de pungi  ;D (tot patitu-i priceput) pana am ales.

opiadc

         stefana, cand mai cresc frunzutele iti trimit una sa o inmultesti-poate odata cu muscatele promise,sa vedem cum cresc-ca de taiat bulbul nu mai am cum sa-l tai, ce era destul de micut;si a treia plantuta creste lipita de una dintre cele mari;sau eventual sa vedem cum se dezvolta asta;daca creste si mititelul ti-l trimit-nu acum, dupa ce mai evolueaza putin;lasa ca pt primul an imi ajunge o tulpina ;D;poate se ramifica aia si face multe flori ;)

Erwin

Eu am mai scris pe undeva ce rau am nimerit-o cu gloxiniile. 2 bulbi de tigrina red sunt si la mine in stare latenta, nici nu mor nici nu incoltesc, o parte s-au putrezit... si doar un bulb de prince albert are 2 lastari frumosi. De la kaufland am luat kaiser wilhelm, care incepe sa creasca, un etoile de feu care da semne de viata, dar cea violacea nu vrea nici asa sa incolteasca... Din cele 2 frunze pe care mi le-a trimsi cara, unu s-a uscat la 2-3 zile, iar cealalta am gasit-o intr-o zi rupta... deci... noroc cu cele prinse din frunze anul trecut...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

  si eu am patit la fel cu tigrina red, care mi le-a luat cineva de la bricostrore. cand am cauatat la ele ca nu dadeau nici un semn am gasit bulbii negrii. nici tigrina blue nu da vreun semn dar bulbii par sanatosi. asa ca am muta-o intr-un loc mai cald si-oi vedea ce va iesi.

stefana

Toate gloxiniile cumparate de la Metro sunt bine, au frunzulite (Etoile du feu, Mont Blanc, Prince Albert, Kaiserii-Wilhelm si Friedrich) numai Tigrinele au esuat. Din fericire T. Red cumparata ieri (si rasverificata  8)) are muguras microscopic  :D. Deci, per total situatia nu e albastra !

Erwin

Toate ghivecele cu gloxinii beneficiaza de acelasi tratament. Parte din ele in geamurile de acasa, parte din ele in geamurile de la birou. Si totusi unele nu vor...  Cred ca de vina subt bulbii, pt ca unii bulbi deja cresc frumos.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Bulbii comandati prin Erwin se comporta destul de bine. Doi au muguri si muci frunzulite iar ceilalti doi dau si ei semne ca prind viata. Mai am si alti bulbi care sunt in diferite stadii. Eu am rabdare si cred ca vor iesi cu totii. Iata-i pe cei din comanda:

[attachment deleted by admin]

cara

iaca si gloxiniile mele, in total 22 buc  ;D

(erwin, in ultima poza se vad si begoniile de la tine  ;) )

[attachment deleted by admin]

Erwin

Nicol, ma bucur ca bulbii tai se comporta bine.
Cara, frumoase gloxiniile, dar nici begoniile nu-s mai prejos. :D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ELA

ieri am cautat si eu prin ghivece sa vad de ce nu au inviat toti bulbii si am avut placuta surpriza sa constat ca nu este nici unul mucegait,aproape toti sunt incoltiti si vreo doi ii pusesem invers(cu popoul in sus :o); i-am asezat normal si acum astept!

vernil

Din 12 bulbi de gloxinii cumparate anul asta, numai 2 nu dau semne de viata,  unul de la Tigrina red, altul de la T. blue. Astept, poate cine stie. Am cumparat o gloxinie mare, cu floare dubla, roz cu margine alba.