Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

daveco

mi-au mai inflorit si mie niste gloxinii.iata-le:
am mai postat la pagina 7 de la topicul "ce flori mi-au inflorit"o gloxinie care miroase extraordinar.mai are cineva?ma intreb cum se face ca dupa atatia ani de cand o am abia acum i-am observat mirosul care este destul de puternic.oi fi eu cu simturile mai retardata da' parca nici chiar asa.

[attachment deleted by admin]

daveco

cara ,asa trebuie sa fie gloxiniile tale doar ca putin mai mici ::)

simona2

Daveco , tot esti colega mea de banca, asa ca fie-ti mila de mine si pune-mi si mie la prins din gloxinia ta superba.

daveco

Quote from: simona2 on May 18, 2007, 10:10:21 PM
Daveco , tot esti colega mea de banca, asa ca fie-ti mila de mine si pune-mi si mie la prins din gloxinia ta superba.
colega ta de banca e mai tuta.eu dau la tine gloxinie gata facuta numai spune-mi de ce sunt colega ta de banca.esti pe aproape de mine?

simona2

Pai , draga colega , Cara ne-a pus una langa alta si ne-a rugat sa nu mai chicotim , cand preda ea lectia.

daveco

pai stati ca acu vine profa de gloxinii .deci:
una la mana!-are numai 2 frunze ca restul le tai ca sa faca flori mari.
doi la mana -frunzele sunt asa curbate ca-s bete turta de atat ingrasamant.pana sa-mi dau eu seama ca le-am turnat ca gheorghe(cheama pe cineva gheorghe?)au intrat in coma.toata gradina violete,croton..tot.
gabriela,merci ca le duci grija plantelor mele,premiu si pentru tine o gloxinie.

simona2

Pai , pune-ne frunzulitele ca vad ca ai mana buna .

daveco

Quote from: simona2 on May 18, 2007, 11:35:10 PM
Pai , pune-ne frunzulitele ca vad ca ai mana buna .
n-ai inteles ca va dau plante care  tre' sa faca boboci de-acum?

simona2

Tu vorbesti serios ?!  Vino sa te tuc bine .

daveco

incep sa ma ocup de maine de expediere dar da-mi adresa pe pm

simona2

S-a facut . Multumim mult de tot .
Cred ca e cazul sa ne mutam la schimburi.

gabriela jalba

Nu cred ca frunzele arata asa de la ingrasamint!!!!!! Eu nu sint acasa de mai bine de o luna,si am vazut ca si glozinia mea (unica!!! prinsa dintr-o frunzulita), are tot asa frunzele. Am vazut-o la webcamera. Aia n-a mai vazut ingrasamint!!!!!Ma gindesc sa nu aiba acarieni.Eu nu am cum s-o ajut pe a mea...Uita-te cu lupa pe spatele frunzei la tine si vezi despre ce-i vorba.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


simona2

Daveco , ai primit Mp ?  Ca nu-mi arata nicaieri daca l-am trimis sau nu .

daveco

Quote from: simona2 on May 19, 2007, 12:13:26 PM
Daveco , ai primit Mp ?  Ca nu-mi arata nicaieri daca l-am trimis sau nu .
am primit si sunt pe faza.vorbim despre asta atunci

daveco

pun o poza in care sunt doua gloxinii,doua plante diferita doar ca sunt pozate alaturat pentru comparatie.amandoua sunt obtinute din frunzele aceleeasi plante.de ce una este intr-un fel si cealalta de doua ori mai mica si mai decolorata?care ar fi explicatia?acu trebuie sa trimit niste gloxinii si daca nu ies cum am postat la topicul de gloxinii,zice lumea ca-s neserioasa,ori nu?

[attachment deleted by admin]

cara

dragă, cu gloxiniile e ca şi cu oamenii! putem avea aceeaşi mumă, putem mesteca aceeaşi gumă  :D şi totuşi să arătăm diferit. tu cu pufuleţul creţ, io cu el...fără! tu cu cotoarele de 1 m io cu ele de juma' de m. şi tot aşa. adică io îs gloxinia aia mai pipernicită şi mai decolorată...

daveco

Quote from: cara on May 23, 2007, 11:09:17 PM
dragă, cu gloxiniile e ca şi cu oamenii! putem avea aceeaşi mumă, putem mesteca aceeaşi gumă  :D şi totuşi să arătăm diferit. tu cu pufuleţul creţ, io cu el...fără! tu cu cotoarele de 1 m io cu ele de juma' de m. şi tot aşa. adică io îs gloxinia aia mai pipernicită şi mai decolorată...
da bai da' ,dupa cum vezi si din poza ,eu is numai una iar tu faci cat doua.am intors-o ca laploiesti ca era sa zic una si-mi sta ca un ardei iute pe varful limbii dar ma abtin.incep sa ma maturize.se cunoaste ca ma indrept spre 30 de primaveri.

simona2

Nu fi suparata Daveco , pt ca eu ma multumesc si cu cea putin decolorata . E foarte frumoasa oricum si cum e prima gloxinie..o sa fie dragoste la prima vedere . :-*

simona2

Asta in cazul ca mai ramane valabila oferta si te desparti de ea.

daveco

Quote from: simona2 on May 23, 2007, 11:39:12 PM
Asta in cazul ca mai ramane valabila oferta si te desparti de ea.
bine atunci.o sa-ti dau de stire ca am mai luat informatii de la cara in legatura cu ambalatulastept ziua de luni.cand am expediat coletul iti dau mesaj.

simona2

Iti multumesc mult de tot . Raman datoare . :-*

penelopa

Simona2, nu cumva bulbul  gloxiniei mai mari avea  bulbul mai "bucalat"  decat al celei de-a 2 gloxinii?
Ar fi o explicatie !

larisa

Daveco. o frunzulita aunge si la mine?

cara

am şi eu o nelămurire legată de gloxiniile mele ("nelamurirea" lui daveco e lipita aci, dupa cum vedeţi, lângă a mea!;D)
deci, de ce au  înţepenit, frate? au inverzit cu viteza luminii, au imbobocit la fel, dar de vreo două săptămâni au înţepenit pur şi simplu. io nu mai am răbdare să văd ce culori sunt....