Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

liana

Codruta, lastarul cel mic cred ca are mai multe sanse in pamant cu pet in cap decat in apa.

Codruta

Liana, ma feresc pe cat pot sa pun lastari in pamant cu pet in cap...nu stiu ce fac cu ei dar majoritatea mucegaiesc. Cam la fel patesc si cu semintele. De aceea prefer sa pun in apa tot ce se poate.

liana

ca sa nu mucegaiasca poti sa gauresti un pic petul, sau pui partea de sus cu dop si iei dopul din cana in cand.
Eu mai pun cate o punga pe care o gauresc un pic la colturi.

Codruta

Am incercat diverse variante dar fie nu deschid destul de des dopul, fie pamantul e prea umed...nu stiu dar stiu ca am pierdut tare multe sub pet sau in punga gaurita.


doina

Quote from: Codruta on September 06, 2009, 12:26:51 PM
Am incercat diverse variante dar fie nu deschid destul de des dopul, fie pamantul e prea umed...nu stiu dar stiu ca am pierdut tare multe sub pet sau in punga gaurita.


Poate la tine nu le trebuie pet , pentru ca umezeala atmosferica este mai ridicata decat pe la noi ........

gabriela jalba

Ii trebuie pet,ca are temperaturile oscilante. Pe parcursul aceleasi zile poti merge cu canadiana ,iar dupa citeva ore,in maieu.... Cred ca trebuie sa tii numai in casa ce pui sub PEt,iar pamintul usor umezit. Totusi!! daca-ti merge cu prinsul in apa,e ok!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

getama

Mi-a inflorit un hibiscus,poate ma ajutati sa-l identific! ???

miha

Quote from: getama on September 06, 2009, 08:26:19 PM
Mi-a inflorit un hibiscus,poate ma ajutati sa-l identific! ???

Rowena's Wedding   ;)

Foarte frumos...sa se faca ..mareeeeee...  :D

getama

Frumusete la patrat:



Codruta

Cum sa nu-ti fie dragi cand ii vezi asa micuti si cu flori asa mari si frumoase?!

getama

asa e,aveti dreptate,e o splendoare ::)

gabriela jalba

La "un copac cu flori" !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Getama, "frumuseţea" aia ai pulverizat-o  cu apă pe flori??? ........... sau mi se pare mie   ???

doina

Quote from: penelopa on September 08, 2009, 08:25:10 AM
Getama, "frumuseţea" aia ai pulverizat-o  cu apă pe flori??? ........... sau mi se pare mie   ???
Pana intra Getama iti raspund eu ca hibi suporta sa fie stropit pe flori , nu-l dearnjeaza , nu-i cad florile sau bobocii si este foarte posibil ca Getama sa-i fi facut un dus inainte de sedinta foto  ;)
Pe perioada caniculei ii pulverizam dimineata devreme si uneori si seara iar florile ramaneau frumoase .

getama

eu ii tin pe hibi afara in curte si cum la noi a plouat ,era si el ud tot ...l-am bagat in casa ca sa ii fac poza,din cauza asta e ud :)

penelopa

Hmmm! M-am luminat!  ;)

ani

A inflorit un hibi pe care l-am cumparat de la Trias in vara:
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

vivi23ro

in sf ceva ce am si eu.... :D m am dus si eu sa ma uit la al 4 boboc de snooks care statea sa se deschida, ,supriza(oare) era cazut, asa ca oficial fac cu nervi, Pene  se apropie momentul sa bag foarfeca(toporul) pe el..

ani

A inflorit Carmen Keene de la Gommer:
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

opiadc


         E minunat, Ani! Sa-ti traiasca mult si sa faca multe, multe flori! :D
         Cand l-ai cumparat?

miha

Superbi hibi... si ala galben si asta...  :D
Ce-mi place ca incep sa va infloreasca...cred ca incepe perioada care le place mai mult... toamna sunt cei mai frumosi...dupa ce au scapat de canicula...
Sa fie sanatosi...si sa-i vedem cu o multime de flori!!!  ;)

vivi23ro


gomez99

mie mi-a inflorit schizopetalusu, da finca am avut altele pe cap n-am bagat de seama si am pierdut ocazia de poza.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

ani

Opia, hibi este de la comanda din primavara.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume