Concurs gloxinii

Started by Nicol Caloian, May 13, 2008, 04:30:07 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Iaca, am deschis noul topic. Regulile sunt aceleasi ca la cel de violete. De fapt autorul regulamentului este Erwin, am actualizat doar datele. Cum insa suntem la mijlocul saptamanii propun inceperea de luni (ca sa aiba timp tot poporul sa afle)
Incepand din 19 05 2008, timp de o saptamana asteptam inscrierea concurentilor.
Concurentii isi vor procura frunze de gloxinia, pe care le vor pune in apa la inradacinat, sau direct in pamant in ziua de 26 05 2008.
   OBLIGATORIU: fiecare concurent va trebui ca luni, 26 05 2008, sa "depuna la dosar" poze cu frunzele puse in apa sau in pamant. In fiecare saptamana, concurentii vor trebui sa ne "arate" poze ca sa vedem evolutia frunzelor. Va fi declarat castigator concurentul care va obtine primul o plantuta.
As vrea sa va rog sa fiti cinstiti si sa nu va folositi de "metode neortodoxe" ca sa castigati.
Succes!

Deci:
Data de incepere a inscrierilor - 19.05.2008
Incheierea inscrierilor: - 25.05.2008
Data postarii pozelor cu frunzele participante (startul concursului) - 26.05.2008


cara

ma declar inscrisa.
astept confirmare oficiala!  ;D

stefana

Quote from: Nicol Caloian on May 13, 2008, 04:30:07 PM
In fiecare saptamana, concurentii vor trebui sa ne "arate" poze ca sa vedem evolutia frunzelor.
In prima luna, cel putin, nu prea va fi nimic de aratat  ;D
Si eu ma inscriu: Kaiser Friedrich are o sumedenie de frunze. Sper sa si infloreasca pana o sa tai o frunza, sa stiu sigur cum e floarea  ;D.

Shalymar

Si eu o sa iau startul cu trei substraturi diferite daca ma lasati si cate o frunza din aceeasi gloxinie, acu sa aleg planta! ;D

Erwin

Ma inscriu si eu. Nu stiu cu cate dar ma gandesc pana la inceperea concursului.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Daca tot am deschis topicul, am sa ma ocup si de evidenta. V-am inregistrat ca inscrisi. Cred ca nu conteaza cu cate frunze alege fiecare concurent sa participe. Important este care va fi cea mai harnica.

P.S. Regret dar nu pot sponsoriza concursul. N-am dubluri iar cele pe care le am le-am cam rarit de frunze. Asteptam oferte de sponsorizare.

Fleurf

 Ma inscriu si eu la concurs si la sponsori dar am numai gloxinii simple.

floare mica

Quote from: stefana on May 14, 2008, 08:42:03 AM
Quote from: Nicol Caloian on May 13, 2008, 04:30:07 PM
In fiecare saptamana, concurentii vor trebui sa ne "arate" poze ca sa vedem evolutia frunzelor.
In prima luna, cel putin, nu prea va fi nimic de aratat  ;D
Si eu ma inscriu: Kaiser Friedrich are o sumedenie de frunze. Sper sa si infloreasca pana o sa tai o frunza, sa stiu sigur cum e floarea  ;D.

Atentie mare ! Daca puneti frunze din gloxinii care n-au apucat sa infloreasca macar o data, sansele ca sa obtineti o planta viguroasa care sa faca flori anul acesta sunt minime.

Eu am primit anul trecut doua frunze din gloxinii diferite care nu facusera inca flori. Abia acum am 2 bobocei de la una, cealalta nici gind si e firava gata, gata sa se rupa tulpinita  :'(

sicamin

Ma inscriu si eu la concursul cu gloxinii. Acum au inceput sa infloreasca si ale mele. Nu stiu inca ce substrat voi folosi,  ca am vreo cateva frunze  puse de aproape doua luni si nu vad nici o miscare.

gabriela iuliana

 :)M-am decis sa ma inscriu si eu ;D,acum sa vad de unde mai fac rost de o frunza ;D oricum macar de dragul participarii,nu neaparat al castigului. :)

Johana

Ma inscriu si eu! E primul meu concurs. :)

vciupa


gabriela jalba

Si euuuu!!!!! Sponsorizez cu noua gloxinica; pun o frunza de gloxi roz-degrade batut.  Mai dau pt premii si epifilium roz ,prins. Pe parcurs,o sa incerc sa mai fac ceva plantute pt premii si anunt.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Multumim Gabi pentru sponsorizare. Am notat!

Shalymar

Chiar daca deja m-am inscris o sa sponsorizez si eu momentan cu o frunza de gloxi mov batuta si cu doi butasi de fucshia una curgatoare alb cu mov simplu si celalalt tot simplu alb cu rosu !

liana

si ma inscriu si la gloxinii...tre sa fie cineva si pe ultimul loc, nu-i asa?

gabriela iuliana

 :'( :'( :'(  Am avut parte de o confuzie:Doamna careia i-am cerut frunze de gloxinii  a inteles gresit(e aceeasi care a adus aparatul foto) si mi-a adus frunzele tot ieri :'( :'( :'(Mi-a fost rusine sa-i spun ca a inteles  gresit.Deci pliiiz pot sa particip la concurs cu o saptamina intirziere deoarece eu le-am pus de ieri,nu puteam sa le las o saptamana si oricum nu era corect;sau poate imi poate trimite cineva o frunza de gloxi lunea viitore,adica sa o rupa vineri si eu sa o primesc si apoi sa o inscriu la concurs.astept un raspuns de la Nicol sau cine se ocupa de concurs :-[ :-*

Fleurf

  Si eu tot ieri le-am pus ca aveam multe frunze primite intr-un colet asa ca daca ni se permite, rasaritul va fi considerat 7 zile mai tarziu. Daca nu, voi mai cioparti tigrina de o frunza, ca o sa ajunga sa aiba mai multe flori decat frunze ;D

stefana

Eu cred ca ideea lui Fleurf este foarte buna, aplicabila ca o exceptie in cazul asta. Si daca o sa apara mugurasii la gloxi a ei primii, o sa fie si mai palpitant: in cele 7 zile decalaj rasare ceva? ;D

lyana

cu mare drag ma inscriu si eu la concurs cu 2 frunze de gloxi batuta roz , pe care le voi cere la vecina mea , fiindca ea a primit-o cadou acum cateva zile ;)

cara

cand incepe concursul de gloxi?

Fleurf

 Pe 26. 05 Cara. Ai timp sa te pregatesti cu toate cele necesare.

Nicol Caloian

Ca o exceptie (datorita confuziei) si daca pana maine seara nu se anunta nici un protest, Fleur si Gabriela Iuliana sunt acceptate cu acest avans care va fi luat in considerare la aprecierea rezultatelor.

cara

eu zic ca daca adaugam 7 zile la data aparitiei primei frunze e foarte corect.  :)

Erwin

Mama ce o sa ne mai razboim. :))
De data asta particip si eu ca si concurent. Yupiiii :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro