TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

claude

Va arat si voua fenomenul, ca mi s-a parut interesant...poza e cam neclara, dar se vede totusi despre ce e vorba. E lastarul unui trandafir, partea neagra a lastarului este in mijloc, ce e interesant e ca partea superioara e verde si a dat muguri, desi acel mijloc negru pare mort  ??? Acuma urmaresc fenomenul, sa vad daca se dezvolta totusi normal mugurii de deasupra, sau ce se intampla
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Se intampla, doar partea de suprafata a fost atacata de ger. Din pacate, ramura va suferi si va fi debila si sensibila la boli.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Deci ar fi mai bine sa o tai, ca devine oractic o cale de acces pentru atacul bolilor
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si ai sa vezi ca miezul in zona aia nu e chiar alb, deci acolo e o
problema.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Multumesc. Vinez toate informatiile furnizate de Zimmerman.

trandafira

Quote from: claude on April 03, 2012, 09:13:44 PM
E lastarul unui trandafir, partea neagra a lastarului este in mijloc, ce e interesant e ca partea superioara e verde si a dat muguri, desi acel mijloc negru pare mort  ???

Claude, asa s-a intamplat si la mine si acum ma intreb daca am facut bine taind urcatorii la 20cm, adica pana unde era culoarea verde si incepea negru.Oricum vara asta nu voi mai avea urcatori, in afara de The Fairy care au ramurile verzi in totalitate. Asa trandafiri, nota 10, doar ca vara sunt singurii atacati de fainare.Iata cum am pus Fairy pe o pergola in fata garajului si o alta pergola cu Morning Jewel taiat rau de tot, pe ramurile ramase neexistand nici acum muguri


einsteinitza

Trandafirii trebuie taiati sub petele alea negre, fiindca acolo tesuturile sunt bolnave. Ramura respectiva va suferi, va face patare, fainare, etc.
Trandafira, incearca sa ingrasi si sa mulcesti gros pentru vara, si sa uzi cu zece galeti de apa la doua saptamani.
Fainarea e boala care apare pe uscaciune si lipsa de apa.
Daca iti trimit o poza cu minunatul Elfe, urcator, redus la un ciot de 5cm..... =))

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Ai patit-o si tu? Iarna asta ne-a terminat urcatorii. Si eram asa de sigura de rezistenta lor!

claude

Trandafira, iarna asta a patit-o toata lumea cu urcatorii si nu numai ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Astazi am fost la gradina si am trecut aproape pe la toate plantele!
Au aparut bobocii la trandafiri - adica la Rosarium Uetersen cel bolnav, Crimson Glory, Souvenir de la Malmaison, Gloire de Dijon cred ( ca nu are eticheta), Zephirine Drouhin. Am vazut cativa mici la Pat Austin parca si la cativa TH.
I-am facut ieri poza pe ploaie la Rosarium U. cel bolnav:

trandafira

Ce locatie ai de au aparut bobocii??!!

Pufa

Si la mine au aparut bobocii.

einsteinitza

Inseamna ca la Sica stau sa infloreasca, la ea e si mai avansat totul!
Eu abia astept pozele voastre, de abia avem cateva frunzulite. :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa


einsteinitza

Am inceput acum dua saptamani. De abia dau frunzulite la mine, nu e ca la tine, sa am boboci, doar visez la ei.
Plus ca am taiat scurt, foarte scurt. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

I-am taiat pe la jumatatea lui martie.
Eu oricum ii tai de jos si sunt multumita.

einsteinitza

Eu nu am cum, de obicei, sa-i tai de jos, am muti tufa care contruiesc etaje. Nu stiu cum ar arata un englezesc vaduvit de coroana etajata, sao o Angela :D...dar la multe tufe din gradina voi afla anul asta :-\ Am doi Westerland mini! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


adrianam

Quote from: trandafira on April 20, 2012, 12:32:25 AM
Ce locatie ai de au aparut bobocii??!!

Sunt in Craiova, voi trece si la avatar!  ;)

einsteinitza

Sunt tineri? Ce varsta au?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on April 20, 2012, 09:23:47 AM
Eu nu am cum, de obicei, sa-i tai de jos, am muti tufa care contruiesc etaje. Nu stiu cum ar arata un englezesc vaduvit de coroana etajata, sao o Angela :D...dar la multe tufe din gradina voi afla anul asta :-\ Am doi Westerland mini! +ham
...doi Westerland mini!! =))...Es,noroc ca inca suntem tineri +hug :P...daca aveam vre-o 70(si) de ani ,,ma impuscam,, caci nu mai vedeam eu urcatorii ,,in etaje,, =)) =))...oricum daca mai prindem doi-trei ani ca anul trecut ,,ne lasam de roze,,!!!! :D ;D :P

Pufa

Quote from: einsteinitza on April 20, 2012, 09:27:46 AM
Sunt tineri? Ce varsta au?
Din cei fotografiati, doar 1 are in jur de 8-9 ani, 2 au cam 3 ani, iar restu' au peste 30.

einsteinitza

Poate nu inteleg eu, dar asa scurt ii tai in fiecare an? Cei de 30 de ani sunt la rasul solului?

Dane, promiti? Promiti ca te lasi? Eu nu! :D :D :D
Lasa ca in doi trei ani am iar etaje la toate tufele. Ma bucur ca n-am decat o pierdere, singurul moss pe care il aveam, dar stiu de ce, era mai la umbra si cam miorlaia!
In rest, dau de jos, au fost la Spa, tratament de rejuvenare si reintinerire, se dau bani grei pentru asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Eu cred ca Pufa are teahibrizi, de aceea ii taie de jos, nu cred ca sunt urcatori cei fotografiati!