TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, nu vezi nimic acum, doar cand urca seva.

Acum e insa momentul sa faceti proviziid e ingrasamant, cine nu are o sursa de ingrasamant din propria ograda.
Am inteles ca pe la magazinele mari tip Metro , Auchan, etc, au inceput sa aduca saci cu mranita deshidratata.
Nu este nevoie de ingrasamant chimic decat in cazul in care nu aveti alta solutie.
Orice tip de ingrasamant se ingropa, de obicei se imprastie in jurul trandairului inainte de desfacerea musuroiului.

Pentru cei tineri in ale gradinaritului, arborii arbustii si deci si trandafirii din comenzile care stau la poarta,  ;D ;D, au nevoie de o hidratare si de un amestec pentru ca radacinile sa nu traga aer.
Se tin in galeata cu apa cateva ore, dupa care se face un amestec de pamant lutos si balega de vaca, -daca aveti posibilitatea- daca nu, doar apa si pamant lutos, pana la consistenta smantanii. in care se cufunda radacinile inainte de plantare.
Amestecul faciliteaza aderarea pamantului la radacini si nu permite ca acestea sa traga aer, daca pamantul nu e batatorit bine.
Orice trandafir plantat nou, chiar si primavara, se pune cu altoiul la 5 cm sub nivelul solului, se pune pamant se batatoreste, SE UDA CU MINIM O GALEATA DE APA- si apoi se musuroieste.
Musuroiul nu se desface deca atunci cand ramurelele aparute au cam 10 -15 cm, chiar daca inseamna luna iunie!
Asta e o faza foarte importanta.
Sunt multi care au facut comenzi externe , deci efort, apoi au plantat trandafirii fara musuroi, chipurile sa se descurce.Cand aud fraza asta mor, oare asa spun si copilului, iesi afara gol sa te descurci?
Apoi, se gandesc sa faca reclamatie la furnizor, ca nu s-au prins. ::)
Inclusiv pe pungile cu trandafiri de supermarket, cei mai prosti trandafiri,a rata clar ca se face musuroi ca sa se prinda.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Va rog sa-mi spuneti ca NU asa se tunde o floribunda. Mi se pare ca este un macel. M-a durut sufletul sa vad asa ceva!

http://www.youtube.com/watch?v=oiJH-PHPGsE

claude

 ;D  Mie mi se pare o metoda buna, mai ales cans spatiul e mic, tai intai brut, pana la o anumita inaltime, dupa care poti sa treci la fineturi, sa tai ramurile batrane, slabe, etc, tot ce trebuie taiat.  Cred ca asa taie si Es bila ei Fairy. Oricum, cand ai multi de taiat cred ca e o metoda care functioneaza, iti usureaza accesul la tufa, gandeste-te cum ar fi sa stai in 4 labe cu capul bagat sub tufa ca sa vezi ce trebuie taiat  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Zica ca taia gardul viu. Aia nu era o tufa atit de mare incit sa nu o taie cu foarfeca.  :-\

claude

Pai da, ca Bonica aia nu-mi vine in minte niciodata, si-i zic cum imi vine pe limba mai repede  :D :D

Pai da, Anasstasia, si trandafirii sunt arbusti si pot constitui gard viu, nu vad de ce ti se pare o ofensa la adresa lor sa fie tunsi la fel...Asta-i sora cu aia cu pisicile  :D :D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Unu la mana, daca te uiti trandafirul e intr-o zona calda, are frunze pe el cu gramada, cam greu sa urmaresti ramurile la masa aia de verde. Plus ca, la sezon continuu, nu prea conteaza, lastareste repede, nu trebuie sa creasca doar in sezon, acolo trandafirul are mereu timp nelimitat sa isi refaca repde structura. Pentru zona noastra, situatia e prea radicala, si prea necontrolata, dupa mine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Stiu  Claude =)) =)) =))
Cind iubesc ceva sint mai mult decit protectoare, sint maniaca. Sa vedeti munca de chinez la mine in curte cind o sa tai frunza cu frunza trandafirii pina la dimensiunea corespunzatoare.  =)) =)) =))

Asa Es, multumesc  +hug +hug +hug

trandafira

Azi am luat de la Obi clb New Dawn pink, polyantha White, clb Blaze Superior si clb Paul's Scarlet .Am gresit cu Blaze, mai am unul si infloreste o singura data, dar florile tin mult si arata frumos buchetele lui..

claude

Mie nu mi se pare radicala, nici pentru la noi...totul e sa te opresti la o anumita inaltime, de la care sa mergi pe urma in jos mai cu grija
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Cind ii plantezi Trandafira? Nu ai inca zapada? Iti doresc sa se prinda si sa fie si ce scrie pe eticheta. Eu mi-am luat plasa si nu o data cu trandafiri luati din magazine.

trandafira

Iar eu am luat plasa cu cei de la Coral ! Nu am gasit niciodata altceva fata de eticheta atunci cand am luat din magazin.

roxanicibogdanici

 In toamna am musuroit trandafirii asa cum m-ati invatat cu mranita cam la 25 cm. Acum in urma topirii zapezii si de 1m  stupoare :o musuroaiele sunt niste mici guguloaie ce  nu au mai mult de 10-15 cm . Probabil ca greutatea zapezii a presat mranita. Ce ma sfatuiti : sa refac musuroaiele la inaltimea initiala acum? ca mranita mai am .

anasstasia

Quote from: trandafira on February 26, 2012, 07:35:53 PM
Iar eu am luat plasa cu cei de la Coral !!!Vestitii !

Pai ei nu sint tot romani? ;D

anasstasia

Quote from: roxanicibogdanici on February 26, 2012, 07:39:48 PM
In toamna am musuroit trandafirii asa cum m-ati invatat cu mranita cam la 25 cm. Acum in urma topirii zapezii si de 1m  stupoare :o musuroaiele sunt niste mici guguloaie ce  nu au mai mult de 10-15 cm . Probabil ca greutatea zapezii a presat mranita. Ce ma sfatuiti : sa refac musuroaiele la inaltimea initiala acum? ca mranita mai am .

Eu zic ca ar fi bine sa refaci musuroaiele. Eu asa as face. Si eu de cite ori am mers primavara, musuroaiele le-am gasit aplatizate, desmusuroite  :P

einsteinitza

Nu e nevoie sa faci nimic, e suficient, ce a fost greu a trecut.
Lasa-i in pace, asteapta sa iasaramurelele afara, sa stii ca au cam 10cm, si atunci bei sampania. ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: anasstasia on February 26, 2012, 07:40:52 PM
Quote from: trandafira on February 26, 2012, 07:35:53 PM
Iar eu am luat plasa cu cei de la Coral !!!Vestitii !

Pai ei nu sint tot romani? ;D
Ce legatura are "vestit" cu "roman" ?

einsteinitza

Cum ai luat plasa?
Oricum, despre ce ai cumparat, un sfat. Nu mai cumpara trandafiri la care numele macar nu e scris corect. Ce e aia Polyantha white, ce trandafir e asta? Sau New Dawn Pink?
Vei avea, vorba lui Dancoman, oul Kinder!


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: anasstasia on February 26, 2012, 07:40:52 PM
Quote from: trandafira on February 26, 2012, 07:35:53 PM
Iar eu am luat plasa cu cei de la Coral !!!Vestitii !

Pai ei nu sint tot romani? ;D
Probabil ca-ti joaca feste pluralul de la vestici, care este total diferit de vestiti!  De aceea ai zis ca sunt romani! Ha, ha, ha!

trandafira

Quote from: einsteinitza on February 26, 2012, 07:52:25 PM
Cum ai luat plasa?
Oricum, despre ce ai cumparat, un sfat. Nu mai cumpara trandafiri la care numele macar nu e scris corect. Ce e aia Polyantha white, ce trandafir e asta? Sau New Dawn Pink?
Vei avea, vorba lui Dancoman, oul Kinder!



A, nuu, am dat eu indicatii de culoare in plus . Numele sunt ok, le-am verificat pe hmf .

anasstasia

Ma refeream ca in general producatorii romani de trandafiri mai fac greseli. Unii gresesc mai mult si mai frecvent (de ex. Yurta de la care am cumparat si nu a iesit nimic din ce era pe eticheta, iar uneori trandafirul nici nu a supravietuit), iar altii poate gresesc mai rar cum sint si vestita firma Coral.

anasstasia

Aaaa, stai ca nu mai inteleg nimic  =)) =)) =))

einsteinitza

Nu inteleg de ce ai luat plasa cu Blaze Sup?Este un trandafir minunat, care infloreste pana vine inghetul.
Pai Polyantha white ai gasit pe hmf?
Vezi ca New Dawn nu prea e roz decat in faza de boboc, e aproape alb cand e deschisa floarea. Senzatia pe tufa e de alb cu o usoara tenta rozie, slaba.Asta ca sa stii unde sa-l pui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

uite de pe hmf : White Baby Rambler

Polyantha. White. Moderate fragrance. Small, full (26-40 petals), cluster-flowered, in large clusters bloom form. Continuous (perpetual) bloom throughout the season. USDA zone 6b and warmer. Height of 1' to 2' (30 to 60 cm). Width of up to 2' (up to 60 cm). Peter Lambert (1901).

'Blaze Superior' rose


red. Cluster-flowered, in small clusters bloom form. Continuous (perpetual) bloom throughout the season.
Tall, climbing.
Height of 12' to 15' (365 to 455 cm).
USDA zone 3b through 10b. Can be used for cut flower, landscape or pillar.

The New Dawn


Climber, Hybrid Wichurana, Large-Flowered Climber. Light pink. Moderate fragrance. Medium to large, full (26-40 petals), borne mostly solitary, cluster-flowered, in small clusters, cupped-to-flat bloom form. Blooms in flushes throughout the season. USDA zone 5b through 9b. Height of 10' to 20' (305 to 610 cm). Width of up to 8' (up to 245 cm). Somerset Rose Nursery (1930).

99 favorite votes. Average rating: EXCELLENT

-.'Paul's Scarlet   


Scarlet, crimson shading, ages to cherry-red . None to mild fragrance. Average diameter 2.75". Medium, semi-double to double, in small clusters, cupped bloom form. Occasional repeat later in the season.
Habit:
Climbing. Large foliage.
Height of 10' to 20' (305 to 610 cm). Width of 8' to 10' (245 to 305 cm).
Scuze, scuze, cu Paul's Scarlet am gresit.
Este tot rosu si l-am confundat!

einsteinitza

Wow!
Nu asta spuneam.
Deci, sa corespunda numele.
White Baby Rambler e numele, nu White Polyantha.
Da, eu am crezut ca ei au zis New Dawn pink
In general, poti lua plasa si cand numele pe punga e corect, dar cand mai e si putin pe langa, sigur au facut o manarie, si pun un nume asemanator, ca nu e ce trebuie.
Uite cum e New Dawn
http://la-gradina.blogspot.com/2011/06/new-dawn.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro