TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Cit de bine arata.... +hypno

adrianam

Foarte frumos!  +apl

Este varianta urcatoare?

cristinaf

Ce poza de woow si ce trandafir superb pentru cine are mult spatiu...
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.163195

trandafira

Quote from: adrianam on January 17, 2013, 09:07:07 AM
Foarte frumos!  +apl

Este varianta urcatoare?

Da, sunt urcatori, am 5 tufe care s-au facut enorme si pentru ca una din ele intrase  in tufele de trandafiri pentru dulceata, in toamna am scos  tufa enorma, am facut in gazon o gaura mare ( dar am umplut-o la loc cu pamant si bucati de "glie") am taiat crengile de ~3 m si am despartit-o in doua. Sa vad anul acesta cum vor evolua cele doua parti ciuntite de ramuri si de radacini.

adrianam

Da, trandafirii mai batrani sunt mai sensibili la mutari.
Iti tin pumnii! Si abia asteptam sa-i vedem infloriti la vara!  ;;)

cristinaf

Ce trandafiri va mai doriti? Mie mi-a venit asa o idee ca am nevoie neaparata :D de 'Francine Austin'. Il are cineva, ceva pareri? ??? Na, intreb si eu dupa, ca oricum mi l-am comandat deja. ::)

einsteinitza

Buna idee, poat ca dorintele pot fi indeplinite fara sa facem cumparaturi, de la prieteni.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Da, parca a mai fost o idee la un moment dat sa facem liste cu ce ne dorim si ce avem de oferit, dar a ramas la stadiul de proiect.

einsteinitza

Pai de oferit cam avem ce aem in gradina, ar fi liste kilometrice. Dar ce ne dorim asa, arzator, sa vedem cine se ofera!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai eu cam tot ce trec in liste ajung sa imi doresc arzator  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

De Francine nu spuneti nimic, sau sa am rabdare si oi vedea eu? :D

sannamaria

eu acum vreo luna mi-am dat seama ca imi doresc Orpheline de Juillet ,dupa ce am cumparat de doua ori trandafiri de la sarb ,acum mi-am dat seama ca pe asta nu l-am luat  +ham aaaaa si Charles de Mills ...nu stiu cum de nu i-am luat  >:(
si mai am niste liste ,dar de astea imi pare cel mai rau ca nu am luat .

Carina

Eu la dorinte arzatoare si imposibil de indeplinit, as vrea in primul rand Prairie Peace si Lilian Gibson. Nu i-am vazut de vanzare decat prin America si Canada deci nu prea cred sa fac rost vreodata de ei ...
Si inca un trandafir pe care mi-l doresc foarte mult e Renae, Δƒsta nu stiu cum s-ar descurca in clima mea dar daca-mi iese vreodata in cale sigur il iau, sa-mi fac damblaua  ;D

Anna daca vrei iti trimit eu butasi din Charles de Mills si Orpheline . Ferice de tine ca ai dorinte usor de indeplinit  :)

sannamaria

Carla , tu ai Orpheline ? da sigur ca vreau ,multumesc si vorbim mai spre vara  :) +rsp
eu de aia ce vrei tu nici nu am auzit  +ham

claude

Quote from: cristinaf on January 19, 2013, 08:06:19 PM
De Francine nu spuneti nimic, sau sa am rabdare si oi vedea eu? :D

Nu spunem, ca nu stim  :D   Asa ca tu ai rabdare si vei vedea si asa vom vedea si noi  :D


De obsesiile Carinei nici eu nu am auzit, dar sunt foarte faini, daca vreodata ii gasesti pe undeva sa-mi comanzi si mie  ;D  Cum ai dat de ei?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Quote from: sannamaria on January 19, 2013, 08:49:44 PM
Carla , tu ai Orpheline ? da sigur ca vreau ,multumesc si vorbim mai spre vara  :) +rsp
eu de aia ce vrei tu nici nu am auzit  +ham

Am Orpheline de la Petrovic, dar nu a inflorit anul trecut asa ca nu am poze cu el in album. Anul asta ar trebui insa sa infloreasca si daca e ce trebuie (cu Petrovic nu se stie niciodata  ;D) iti trimit la vara cu placere. Charles de Mills e sigur el si a crescut marisor, asa ca am de unde taia

Claude, pai e simplu, am dat de ei pentru ca in loc sa-mi vad de treaba, sa ma uit si eu la televizor sau ceva stau si-mi pierd timpul pe internet, din blog in blog si de pe un site pe altul ... tot asa  ;D Mai nou am inceput sa sap dupa trandafiri de zona 4, ca noua mea gradina e langa Intorsura Buzaului, asa ca-mi trebuie trandafiri rezistenti, si asa am dat de Prairie Peace si de Lillian Gibson
http://forums.gardenweb.com/forums/load/farnorth/msg0212344327977.html
http://paulzimmermanroses.com/forum/viewtopic.php?f=19&t=57
Renae e o pasiune mai veche, nici nu mai stiu unde am vazut-o prima oara  ;D

claude

Cum draci ai noua gradina la Intorsura Buzaului?  +hypno   Am inteles ca ti-ai extins gradina, dar nu m-am gandit ca ai extins-o in alta parte  :D

Eu nu prea am mai umblat pe bloguri dupa noutati ca atatia trandafiri am vizionat in ultimul an ca deja simteam ca nu mai inteleg nimic, nu mai reuseam sa ma hotarasc, asa ca am zis sa fac o pauza, sa-mi limpezesc mintile, m-am uitat numai dupa aia vreo 20 pe care ii am deocamdata in lista  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Voi  aveti in minte numai specialitati dupa cum vad. nici eu nu ii stiam pe ai Carinei, dar sunt foarte frumosi.
Carina, cum de ai gradina in zona 4, ? Sa iti traiasca si sa ne povestesti de ea, ce faci cum o "mobilezi". Cred ca trebuie gandit bine si la arbori si arbusti nu numai la trandafiri.
Daca vrei cumva spinossisima si rugosa spune ca iti dau astia fac fata acolo sigur.iar spinossisima are avantajul ca e decalst destul de mult fata de restul la inflorit, infloreste fosrte devreme.

Orpheline avea parca si Myo daca nu cumva incurc. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Deocamdata gradina mea e in stadiu de proiect, n-am nici gard la ea  +ham Si cand mi-a facut sotul un calcul cu cat ma costa gardul la 2000 mp, deja mi-a pierit entuziasmul si cred ca o sa incep sa plantez in 2014, nu anul asta, deci am timp de planuri berechet  ;D Intre timp tot ce cumpar plantez inghesuit la mine in gradina, si la anul va avea loc marea transplantare, o sa mut cel putin 50 de trandafiri si alti arbusti,

Dalia mi-a dat ideea, cu gradina ei de pe deal ... de cate ori o vedeam ma gandeam ce frumos trebuie sa fie acolo, liniste, fara case peste tot. Eu in orice parte din gradina ma uit vad cel putin cinci casoaie  >:(

einsteinitza

Da, te cred, e de vis la ea acolo, si eu suspin de cat ori vad poze cu imprejurimile alea!

Eu ma gandesc sa faci asa. La vara sa inmultesti tot ce ai de mutat, sa fii sigura ca ai o rezerva.

In al doilea rand, eu fac o propunere, mai mult pentru ceilalti.... Tu sa iti faci gardul, cand poti, si sa cauti prin albumele noastre cam ce doresti, fiindca suntem multi cu gradini mai batrane care avem destule  plante deosebite care s-au inmultit. Stanjenei, narcise, tufanele, bujori , etc. punem si noi o mana la visul tau ca e un vis frumos.
Ma gandesc ca la asa o gradina mai rece, ai nevoie chiar de plante foarte rustice' care rezista la orice , si care sunt invatate in gradini din Romania, nu olandisme crescute in sere sau hibrizi noi care pot pune probleme de ingrijire.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Carina,  ma gandesc ca ai avea si varianta sa faci un gard viu din niste cu ghimpi multi si mari...sunt unele care creeaza niste garduri chiar impenetrabile si poate ai iesi mai ieftin, de moment...stai sa ma gandesc putin ca citeam pe undeva de ceva plante de-astea...una stiu ca ar fi gladita
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Rosa rugosa rubra, face ala niste lastari din radacina si se tot duce, de nu poti intra nici mortr. Tufele mele. Au lastarit ramura langa ramura de jos, din pamant, si s-au indesit si s-au marit, pe acolo nu intra nici musca. Pot sa iti trimite vreo 10 cu radacina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Carina, ma bucur mult ca dealurile mele te-au inspirat!  :x Chiar acum sunt la gradina (eu foloesc termenul "pe deal", asa cum spunea si bunica mea cand venea aici), iar Tudor s-a dus la parau sa sparga gheata cu toporul, pentru a lua ceva apa. E asa de fain!

In legatura cu gardul: eu am avut de inconjurat 9000 mp, deci o suprafata enorma. Am folosit stalpi de lemn, sarma ghimpata, si rabit. Un nene m-a sfatuit sa pun la fiecare stalp din lemn cate un bat de rachita, care sa inlocuiasca in timp stalpii din lemn. E si asta o ideea buna, dar n-am folosit-o, fiindca am plantat din 2 in 2m pini. Au crescut foarte repede; au 4 ani si peste 2m. In toamna am mai plantat vreo 40 de bucati. Intentionez sa fac o bariera de pini, iar in spatele lor am sa pun mesteceni, astfel incat sa am senzatia ca am padurea mea. Mestecenii vor arata superb pe fondul verde, mai ales toamna, cand se vor colora in galben.

cristinaf

Eu va apreciez entuziasmul. +apl Nu stiu de ce, dar nu mai am energia necesara unei extinderi, si nici n-ar fi asa greu, am 5000mp la 5 minute de mers pe jos de casa mea, la marginea orasului. As putea planta si acolo ceva trandafiri si arbusti, nu pe toata suprafata, dar as putea sa amenajez si acolo ceva, totusi simt ca nu mai am putere, dar apreciez cand vad ca altii pot si fac. Bravo voua! +rsp

einsteinitza

Eu imi doresc de ceva vreme Henri BArruet, dar banuiesc ca nu l-a cumparat inca ;) nimeni!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro