Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Mersi Gabi :-* Se pare ca Heebie Jeebie sunt mai multe culori asa ca va fi surpriza ce culoare e a mea.

vernil

Quote from: penelopa on April 03, 2008, 09:14:19 AM
Multumesc, Vernil, de informatie. Chimera mea ,  inteleg, va avea urmasi  frumosi si interesanti ;)
Dar, daca va  naste pui  alaturi, va inflori la fel ca ea?

Va rog, sa nu va suparati ca precizez denumirile unor plante, o fac ca sa va ajut., asa cum si eu am fost ajutata :-*

Daca chimera va face pui, vor fi identici cu mama (chimerele au multe combinatii de culori).  Insa sunt superbe florile care ies din frunzele chimerelor, fiindca dungile de pe mijloc devin pete aruncate aiurea pe marginile petalelor ... Eu ma joc, ca sa spun asa, cu astfel de frunze.

Codruta, pe acest link gasesti toate violetele care se pot imagina. Unele mi se par groaznice  ;D., dar fiecare cu bucuriile lui  ;D

http://www.avsa.org/Photographs.asp?Photos=A

Dupa ce apesi pe litera care te intereseaza, apesi submit. Fotografia se poate mari.

sicamin

Vernil si eu ma lupt cu niste frunze de Chimere pe care le-am pus din noiembrie. Acum au cate 2-3 puiuti ,dar cresc foarte greu. Abia astept sa-i vad infloriti. ???

Codruta

Vernil, multumesc mult :-* Am reusit sa gasesc acolo 2 din ele dar Otoe ramane tot surpriza ca nu apare nici acolo ??? Sa-ti mai spun cat sunt de bolnava acum? ;D Si m-am uitat doar la 2 litere...

gabriela jalba

m-am uitat iar!!!! e boala curata!!! Ma gindeam,sa vina si sa-mi spuna cineva,iti dau cadou 20 din ele,alege!!!! Ce-as face oare??? Cred ca nici intr-o luna nu m-as hotari.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Pai ce, numai eu sa mor cu ochii la ele? Macar stiu ca nu sunt singura.  :o

vernil

Va rog, stiti ceva de vreo comanda comuna pentru violete, facuta pe acest forum ? Am citit undeva si nu mai stiu unde.

gabriela jalba

o tot batem la cap pe Diana!!! Inca nu s-a facut...Vernil,dar daca e pe undeva zi-mi si mie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Heidi


cara

foaaaarte frumos, Heidi!
am si eu mai multe violete de culori inca necunoscute ;D

doua sunt insa inflorite:



[attachment deleted by admin]

ELA

Cara, o violeta grena ca a ta am si eu, are denumirea Sonja(cred)!

Nicol Caloian

Tare frumoase Cara. Cred ca voi avea si eu una grena, daca se va prinde frunza pe care am capatat-o.

gabriela iuliana

Heidi ai o colectie ff super :o,la cit mai multe si sanatoase plante :D.

lyana

da Heidi e adevarat ca ai flori minunate -la cat mai multe sa ai, indiferent de ce fel sunt :-* :-*   :-* ...  si tu ai flori foarte frumoase Cara sa-ti traiasca ,sa te bucuri de florile lor minunate :-* :-* :-*

penelopa

Mie imi place la Heidi cum  isi  prezinta  violetele.
Pacat ca nu s-a prezentat si pe ... ....  dumnea EI  !
Oricum, mai Heidi, eu iti zic "Bine ai venit" ! ..........  si tie si violetelor tale !

Oana

aici sunt si cateva din violetele mele.....urmeaza sa mai fac poze zilele acestea la cele nou inflorite
http://s175.photobucket.com/albums/w134/oanamm/violete%20pentru%20fete/

gabriela iuliana

Oana nu se deschide in albumul tau ???Poate este ceva gresit la adresa :-\

stefana

Oana m-ai imbolnavit si tu cu Bob Serbinul tau  ;D. Bine ca nu mai am loc (ajung cele 20 de ghivecele de violete), ca ma abonam si eu la o frunzulita  :-[.

Oana

Haide Stefana....un ghivecel mic mic de 5 cm o mai incapea pe undeva....Cand vrei, iti ofer frunze cu cea mai mare placere.

P.S. Am bobocei la H verticilata. Mici dar voinici. Sper sa-i tina...

lyana

splendide violete Oana... iti doresc sa le ai mereu inflorite ca sa te bucuri de frumusetea lor ;Dsi daca ai in plus o frunzulita as dori si eu plizzz :-* :-* :-*

Nicol Caloian

Oana, ma-nbolnavesc uitandu-ma la violetele tale! Sunt grozave, sa-ti traiasca si sa se-nmulteasca (ca sa ai si pentru pofticiosi  :-[  ;) )

opiadc

        nicol, frunzuta inradacinata primita de la tine face pui! :D :D :D
       mersi! :-* :-* :-*
         muuuuuult de tot!
       cred ca era inradacinata de ceva timp, de face deja puisori :D; inca nu si-au scos capsorul din pamant, acum se straduiesc...par a fi 2, cel putin... :D
     am si facut-o fericita azi pe vecina mea cand i-am zis ca-i dau pui de violeta rosie, daca face 2 pui, ca e innebunita dupa ele si ea nu-si permite sa-si cumpere flori...ii tot fac eu cadou...dar niciodata nu o vad atat de incantata ca atunci cand primeste violete...sunt slabiciunea ei! :D

Nicol Caloian

Monica, crede-ma ca sunt si eu fericita sa aud ca ti s-a prins si ca poti sa dai si altcuiva. Si ca sa nu fiu off, ma duc la posat sa-ti dau amanunte despre cele primite de la tine.

gabriela iuliana

Oauu.. :o,sunt superbe Oana,la cit mai multe si sanatoase floricele :D.As dori  :-[,pe cind o sa ai ,sa cumpar cite o frunzulita de wardbrown si de bobserbin de la tine daca se poate si o sa doresti. ;D :) :-*