Violete

Started by simona2, February 25, 2007, 05:19:45 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Daca la tine care esti maestra in inmultirea prin aceasta metoda a dat rezultat negativ, nu risc. Mai sigur in pamant, mai greu, dar sigur.
Multumesc, FLeurf!  :-*

Fleurf

 Pune de proba Vernil poate merge asa cum a mers la Doina. Trebuie incercat! Eu voi adopta inmultirea in perlit care la mine a dat roade bune, dar sunt deschisa oricaror experimente ;D

vernil

Eu am vazut albumul Simonei si m-am uitat cu mare drag la frumusetile ei ... Am si eu cateva, isna nu au inflorit icna. Trebuie sa le mai descant.

Simona, nu vrei sa facem schimb sau sa vinzi cateva frunze ? Esti interesata, ca eu, adica noi  ;D sigur suntem interesati!

simona2

Are cineva de dat varietatea irish flirt  ?
La schimb cu red lantern sau sweet any sue (pui ) sau alte frunze ?

vernil

Simona, frumoase violete ai!

georgette

Quote from: doina on September 11, 2008, 09:49:20 PM
Eu am avut o singura data probleme cu violetele mele , cand le-am tinut vara pe balconul cu orientare estica. Pe undeva pe jos , sa nu le atinga soarele , dar le-a omorat caldura. In urmatorul an am facut rost de alte frunze si de atunci nu am mai avut probleme cu ele. Din iunie am si violete cu nume , majoritetea pui din frunze puse de mine. Cateva violete imi vor face flori in curand . :D
Pai si acum la care ferestra le tii? ce orientare are??ale mele sant toate sudice!! ???

doina

Tin unele la fereastra cu orientare sudica , dar vara las jaluzelele pana jos ca sa nu se parleasca frunzele. Acum cele mai multe sunt puse pe raft la lumina artificiala , neon , si le merge foarte bine. Pervazurile ferestrelor sunt ocupate cu paharute in care am insamantat diferite plante.  :D

Fleurf

 Sudul nu e o orientare buna pt violete, poate doar daca pui autocolant pe geam si-l opacizezi ca altfel le arde soarele. La varianta asta ma gandesc si eu ca am un dormitor cu 2 fereste mari spre sud si mi-ar incapea o multime de ghivece acolo. Sau mai este varianta unui raft pozitionat in fata ferestrei, dincolo de perdea.  

cara

cui ii ruginesc lamele, iaca un motiv sa le foloseasca:    :D

[attachment deleted by admin]

martipan

Prima-i foarte dragalasa,bre,la mai multe !

simonaelena

Lame sa foloseasca altii, ca de asta mi-am cumparat si io!
Numai Mikey sa se dea mare?

gabriela jalba

Simona,stai linistita!!! Asta-i pt mine,ca eu ma oftic ca ma chinui de aproape doi ani cu violetele,si nu-mi merge.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Acum nu stiu exact de-o fi de la frig sau d ela Atonik, dar au decedat alte 2 doua violete, in total 3 ... Zic eu ca daca era de la frig, ar fi suferit frunzele si puii, dar ele nu au nimic ... si lor nu le-am pus Atonik .... Va tin la curent cu evolutia lor, este bine de stiut ...

Nicol Caloian

Quote from: cara on September 23, 2008, 03:56:18 PM
cui ii ruginesc lamele, iaca un motiv sa le foloseasca:    :D
Vrei sa ai multa lume pe constiinta? Pe mine sigur. Daca ai mila, imi aduci si mie la Slanic o frunza de la cea alba tivita cu mov (daca se poate, pls)?  :-[  :-*

vernil

Nicol, am eu frunze pentru tine, d'alea cu pedigree. Dar nu le aduc la Slanic ca sa le cari la Bucuresti ....

doina

Eu am folosit Atonik la violete si nu au patit nimic ; concentratia folosita de mine era foarte mica 0,15 ml la 2 litri de apa.

vernil

Doamna de la magazin, mi-a zis sa folosesc 5 ml la 10 l apa. Asa am facut. Este foarte adevarat ca unele violete au crescut spectaculos de atunci ... La fel de adevarat, cele care au murit au stat in dreptul geamului deschis, iar in Bucuresti a fost frig noaptea (6-7 grade), iar eu mai lasam geamul deschis ... Este posibil sa fie si frigul o cauza, ca daca le-ar fi afectat Atonik-ul, o facea din primele zile, nu dupa 10 zile ... Acum stau cu ochii pe ele, nu de alta, dar astept flori de la ele dupa ce le-am crescut din frunza, pe unele ...

Nicol Caloian

Multumesc Mariana. Esti tare draguta dar nu stiu cand voi putea sa-mi fac timp sa ne vedem. Cand Gabi (Jalba) mi-a spus ca la pensie n-am sa am timp nici sa rasuflu mai ca nu-mi venea s-o cred, dar vad ca are dreptate. Acum de cad a venit pe lume si nepotica aproape ca nu mai dau pe acasa, sau daca vin, ajung doar seara tarziu. Poate saptamana viitoare. O sa te sun.

doina

Sa ne arati si noua poze cu floricelele  :-* , stiu cum e cand stai si le pazesti sa vezi daca au inflorit. Eu mai am de asteptet ca am bobocei miiici.Cara este superba violeta ta creata tivita cu mov  :o
Quote from: doina on September 16, 2008, 10:20:37 AM
Tin unele la fereastra cu orientare sudica , dar vara las jaluzelele pana jos ca sa nu se parleasca frunzele. Acum cele mai multe sunt puse pe raft la lumina artificiala , neon , si le merge foarte bine. Pervazurile ferestrelor sunt ocupate cu paharute in care am insamantat diferite plante.  :D
am gresit fereastra este la est. :P :-[

vernil

Nicol, m-am mutat cu serviciul in centru, drept pentru care ziua mea de lucru s-a marit considerabil, ca timp, drumul inseamna dublu, chiar daca distanta este aceeasi  ;D, asa ca ziua mea incepe la 5 dimineata si se termina la miezul noptii ... Asta ca sa fiu mama si sotie model ...
Ca sa fie totul ca la carte, de azi a inceput meseriasul sa-mi izoleze balconul, l-am rugat din primavara ... Acolo erau aproape toate florile (ghivece, ghivecele, ghivecelute si alte d'alea ... ) ca se uitau la mine ca la o extraterestra ... De cand am venit, muncesc intr-una ... si maine o iau de la capat ...

Nicol Caloian

Nici casa mea n-arata mai bine. Schimb sufrageria si e un haos total. Mai ales ca Virgil trebuie sa se descurce mai mult singur.

cara

Nicol, Vernil, deci faceti schimb intre voi, eu nu mai donez frunza de asta alb cu tivitura mov?
ca sa stiu... ::)

Fleurf

 Adu-le ca nu pleci tu cu ele inapoi ;) :D

vernil

Quote from: cara on September 24, 2008, 04:00:01 PM
Nicol, Vernil, deci faceti schimb intre voi, eu nu mai donez frunza de asta alb cu tivitura mov?
ca sa stiu... ::)

Vino cu frunze, sunt multi doritori!

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=