Kalanchoe

Started by gabriela jalba, February 27, 2007, 02:35:38 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Ella, e superba. La mine n-a inflorit decat cea rosie si aia anemic de tot. Poate mai tarziu!

Ella

Merci! :-*

Ale mele, pt. ca si cea roz are boboci ;), au facut pauza o luna. Le-am tinut cam o luna intr-un colt de camera si nu le-am udat deloc, fiind tunse. La Kalanchoe sunt in faza de experiment, este prima care re'nfloreste in casa.

doina

Si eu am taiat-o pe a mea dupa ce a inflorit si am ascuns-o la intuneric , dupa o usa sub un scaun . Cred ca a stat acolo , neudata , o luna si ceva , vara trecuta  . Toata iarna a stat la frig , cand au fost gerurile din ianuarie cred ca a scazut temperatura sub 10 grade in camera unde am cazat-o. A facut boboci de mai bine de o luna dar merg tare greu  :P

Codruta

Doina, de ce nu o muti undeva mai la caldurica? Ale mele sunt pe pervazul de la dormitor si sunt toate inflorite de o luna incoace. E adevarat ca am doar cu flori simple.
Ella, culoarea de la a ta e minunata. La cat mai multe flori!

doina

Nu mai am loc la caldurica si pentru ea  :P. Eu sper , totusi , sa vad  florile in curand  :D

gabi_gabriella

Doina, sigur va inflori si a ta, cand se va mai incalzi ..si atunci , cina va fi mandra ??? cand celelalte care sutn acum inflorite au trecut ?!?!? :)


Nicol Caloian


Codruta

Toti sunt frumosi dar cel alb e supeeeeerb.

Ella

Nicol, eu ii pusesem gand rau Gabrielei jalba, am doua victime? ;) :-*
Gabi :-*
Codruta, cel alb este mortal, are florile mult mai mari decat celelalte si parca trece din una in alta, nu sunt asa "scortoase" ca celelalte.

Codruta

Este intr-adevar mortal. Nu am vazut alb prin magazinele de aici dar nici alta culoarea care sa aiba flori asa mari si asa de multe. Sa-ti traiasca!

Ella


Nicol Caloian

Da, nu numa pe Gabi ai nimerit-o! Nu stiu sa-ti spun o floar care sa nu ma impresioneze. Imi sunt dragi toate!

gabriela jalba

Ella, touche !!!!! Am dat-o in bara cu alb,anul asta.. :'( . Sint niste scumpici!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Ella, toate sunt minunate, dar cele albe .. nu am cuvinte !!!

Raluca

 Cum sa fac sa infloreasca? Am de anul trecut..le-am cumparat inflorite si anul asta doar una dar cateva floricele....!! va rog sa-mi spuneti si mie. Multumesc

georgette

Quote from: Raluca on March 16, 2009, 07:15:14 PM
Cum sa fac sa infloreasca? Am de anul trecut..le-am cumparat inflorite si anul asta doar una dar cateva floricele....!! va rog sa-mi spuneti si mie. Multumesc
stiu ca sint offf..dar..Gabi..vezi si tu ce vad eu? ;)

gabriela jalba

Ca a venit Raluca?? Vad!!! si ma bucur; o asteptam!!!!
   Raluca,nu stiu daca e de facut ceva anume ca sa infloreasca. Sint tot felul de pareri. Citeste si tu de la prima pagina a topicului asta, si poate iti faci o parere. Daca acum are lumina si caldurica,ar trebuii sa infloreasca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Raluca, din cate stiu eu au nevoie de zi scurta ca sa infloreasca asa ca daca le ai intr-o camera unde aprinzi lumina seara ar fi bine sa le muti intr-o camera fara lumina. Alt secret nu stiu. Cand am inmultit din lastari, dupa ce au facut radacina si i-am pus in pamant, timp de 2 saptamani i-am acoperit. Ii lasam doar cateva ore pe zi sa aiba lumina. In vara au inflorit din nou. Gabi Jalba spunea ca ea nu i-a acoperit si tot i-au inflorit.

Ella

Am mai scris pe undeva. Dupa ce le trec florile, le aplic o tunsoare ( vreau sa ajunga copacei :D) si o luna, o luna jumatate uit de ele, undeva intr-un colt mai putin luminat si mai rece, cand imi amintesc trec cu un pulverizator peste ele, nu le ud in aceasta perioada. La scurt timp dupa ce revin pe pervaz (acolo-i locul lor, arde soarele ca alte plante nu rezista), apar si bobocii.

Codruta

Si la mine au stat mereu pe pervaz si am fost surprinsa sa vad ca nu le deranjeaza soarele (au soare de dimineata pana catre ora 13-14). In primii doi ani au aratat super dar in al treilea an, in timpul verii li s-au inrosit frunzele.
Din cei care i-am scos in gradina cei mai bine au arat cei care au fost la umbra. Au fost si singurii care au inflorit in timpul verii.
Necazul cu ei a inceput toamna, dupa ce i-am adus in casa. S-au acoperit frunzele de un "praf"gri. I-am stropit, i-am tuns dar degeaba. Apareau frunze noi dar dupa un timp se "prafuiau". Vara trecuta i-am scos pe toti afara iar toamna am adus in casa doar cei care nu erau "prafuiti". Au inflorit toti dar frunzele nu arata deloc bine, se vede ca ceva nu le place. Unele sunt mai galbui, altele putin "prafuite".

gabriela jalba

Sint foarte sensibile la fainare. Le trebuie o temperatura fara variatii mari de la zi la noapte,si spatiu gol in jur. Nu sufera aglomeratia.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

E adevarat ca anul trecut au fost mai inghesuiti dar acum sunt pe pervaz ... au loc sa danseze rock 'n roll ;D
Diferenta de temperatura... o au doar de la faptul ca deschid geamul. Ei sunt in fata unui geam care nu se deschide. Deschid un altul. Asa am procedat si inainte si nu le-a displacut. Ori l-am lasat anul acesta mai mult deschis ori sunt ei mai sensibili dupa inghesuiala de anul trecut.

Codruta

Quote from: Ella on March 17, 2009, 07:10:16 AM
Am mai scris pe undeva. Dupa ce le trec florile, le aplic o tunsoare ( vreau sa ajunga copacei :D) si o luna, o luna jumatate uit de ele, undeva intr-un colt mai putin luminat si mai rece, cand imi amintesc trec cu un pulverizator peste ele, nu le ud in aceasta perioada. La scurt timp dupa ce revin pe pervaz (acolo-i locul lor, arde soarele ca alte plante nu rezista), apar si bobocii.

Ella, imi spui te rog mai exact ce inseamna tunsoare? Cat de mult tunzi? Inteleg ca dorind sa iasa copacei tai ramurile de jos de pe tulpina dar sunt curioasa cat de mult tai din cele din varf.
Dupa cum arata ai mei, cu tulpini tare strambe nu prea am sanse sa scot copacel desi mi-as dori asta dar macar sa stiu daca exista vre-un secret pentru a le da o forma frumoasa.

Ella

Uite Codruta, am facut poze  ;)
planta asta este tunsa acum aproape doua luni

aici sunt puiutii rezultati

am facut poze si la mama si la pui, sa-ti dai seama de marimea lor, cat de mult am taiat din planta mama.

aici este o alta mamica, tunsa de cateva zile, acum este la "rece"

Sigur, nici una nu arata f. bine, poate abia in toamna sa formeze cat de cat o coroana, daca nu anul viitor.