Ce plante v-au inflorit?

Started by turturica, March 02, 2007, 08:44:08 AM

Previous topic - Next topic

doina

Ieri am avut o floare la passi incense , azi dimineata se trecuse deja

sicamin

Clerodendronul meu a inflorit,si are un miros  ....... foarte placut.


doina

Sa-ti traiasca philippinum-ul Sica , tare frumos este si miroase superb dar era prea mare pentru balconul meu asa ca l-am facut taran  ;D

GetaV


sica ,poate imi pui si mie la prins si-ti pun din ala mov sau si alb cu rosu ;)

sicamin

Geta,nu stiu sigur daca e puiut cel de langa planta.Este la distanta prea mare ,si odata m-am pacalit ,ca am crezut ca e pui si era alta planta.
Pun poza sa vezi daca seamana. Daca e pui de Clero,e al tau.Nu are decat un lastar ca a avut 2 si am taiat din el si s-a uscat restul.Poate dupa ce trece floarea sa-i tai varful.


doina

Sica eu spun ca cel mic este clero dar poti afla sigur mirosind-ul .

simonaelena

Ce va tot laudati voi cu floriciuni, care d ecare mai colorate?
Mie mi-a inflorit portocalul, na! Ce asta nu-i floare?

Erwin

Quote from: Vernil on June 15, 2010, 10:55:56 PM
Erwin, asta e gloxinie crescuta din seminte ? Sau ai reusit sa faci comanda la rusi ?

Asta e dintr-o frunza cumparata de la rusi. Am si gloxinii din seminte, sunt mititele, dar astea sunt din Australia, hibrizi de-ai lui Charles Lawn.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

Superba floare are portocalul Simonaelena ,sa ai parte de fructe gustoase de la el!!!! :-*

simonaelena

Multumesc, Lyana, anul trecut au fost cam acre :(  Poate pentru ca a venit frigul si a trebuit sa-l duc in camera, iar fructul nu a mai acumulat zaharuri.
Florile sunt insa bestiale.

vivi23ro


einsteinitza

Doamne cat e de frumos, si de.....roz ;) Dar eu mor dupa roz ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

pai eu de ce l am luat? ;D ;D dar nu mi se pare asa de dublu ca la gomer, de pompon

Ionela

Quote from: einsteinitza on June 18, 2010, 05:19:55 PM
Doamne cat e de frumos, si de.....roz ;) Dar eu mor dupa roz ;)

Tu, eu si Flori a mea :D :D :D Superbissim!!!! 8) 8)

WOW, Simo, esti primul om despre care stiu ca are portocal acasa 8) 8) 8)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

SImo, nu ne-ai zis cat de placut este mirosul florii de portocal ...
Vivi, o sa ma ai pe constiinta cu florile tale de hibi!

simonaelena

Florile miros, super, numai ca nu se "vede" mirosul in poza :)
Ionela, acum resuscitez si un mandarin, nu stiu ce l-a apucat, i-au putrezit radacinile si a inceput sa se usuce. Inca mai sper, dar la dimensiunile lui, slabe sanse, ca are mai mult de 1m inaltime si e si altoit.

vernil

Cunosc parfumul florilor de citrice  :D Simona, iti doresc sa ai un portocal veritabil, plin de fructe si flori, in acelasi timp!  :D

simonaelena

Multumesc, nu-i prea prieste clima, anul trecut a facut flori o singura data, apoi s-a straduit sa termine treaba cu fructele.
Portocalul asta a venit cu autocarul de la mama lui, adica din Elada :), iar vecin de compartiment i-a fost mandarinul ala necajit

Ionela

Simo, esti o curajoasa! :-* Lamai am si vazut la cineva in apartament. Mandarin si portocal insa niciodata!

Ce faci cu mandarinul ca sa-l resuscitezi??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Simo, portocalul tău e altoit, nu? ..... că am şi eu un grephruit de vreo 7 ani din seminţe şi n-a catadicsit până acuum să înflorească. :(

vivi23ro

portocal am avut si eu de 10 ani dar cum nu era altoit.. cind l am altoit a murit

Ionela

Mamaaaaa, si grepfruit??!!  :o  Unde tineti doamnelor frumuseii aia? Vreau sa zic, in ghiveci, in gradina...??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

În ghiveci, madame, că iarna trebuie să-i aducem în casă.  ;)  Ar fi o soluţie să-i punem vara în grădină dar mă apucă pandaliile să tot mut plante aşa mari din ghiveci ăn grădină, din grădină în ghiveci.
Eu ştiam că după 7 ani, citricile din seminţe pot înflori. Mai greu e cu fructificarea dar pe mine mă interesează numai înflorirea. ;)

Ionela

Da, ar fi teribil mutatul lor :D :D :D Chiar daca nu fructifica, inflorirea zic eu ca e si ea mare realizare! Sper sa vedem si florile de grepfruit, Pene! ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ani

Mai Pene, tu ai mutat in gradina ta toti pomii si toate tufele de cateva ori, ce ar fi greu pentru niste arbusti? :D
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume