Gradina Fermecata - Aspecte

Started by popgeo, January 15, 2009, 07:06:03 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Gradina ta e minunata si crinii trimisi de tine au fost de calitate exceptionala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

E o nebunie de flori acolo!!!
Deabea astept sa infloreasca crinii de la tine !

GetaV

Sa speram ca nu uiti sa ne arati "pe viu" in iunie!


costieanuconstantin

oare ce s-ar intampla daca m-ar primi si pe mine cu 2 stupi (familii de albine ), in acel paradis de flori  ;) :)

popgeo

Pai probabil ar fi bine si de albine si de flori. Hmmm...sint unii crini care exuda un lichid dulce si parfumat...cred ca mierea din el ar fi foarte aromata. Unii dintre crini au un fel de pungulitze slab vizibile  pe petale cu  lichid dulce...

Dar fiind o zona cu multe case nu cred ca e bine.

Daca as putea sa imi cumpar o mica ferma  ar fi  locul ideal si pt albine. Ideea e sa le dai la albine flori multe de primavara devreme pina toamna tirziu si in gradina la mine a inceput sa se materializeze treaba asta.

Iata o floare de tricyrtis pt gradina de toamna  care se pare ca are cam mult soare dupa cite se vede pe frunze...


costieanuconstantin

daca ai vrea,poate iei legatura cu vio de la vaslui si te poate ajuta cu un nucleu  :)

popgeo

Quote from: costieanuconstantin on January 20, 2009, 11:44:44 AM
daca ai vrea,poate iei legatura cu vio de la vaslui si te poate ajuta cu un nucleu  :)

Cind o sa  ajung sa am  o mica ferma ca a lui vio, cu toata placerea... si florile sint mai fericite cind vin albinele la ele...

popgeo

Cine doreste crini si alti bulbi  in primavara asta...... aici este anuntzul...

http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,948.0.html

penelopa

Geo, într-o poză a ta ( 08.25.11.57), între 2 tufe de ederă lângă o pergolă este un pomişor cu flori maari, roz-roşii  :o ........ este cumva un hibiscus de grădină ?

popgeo

Quote from: penelopa on February 11, 2009, 04:26:40 PM
Geo, într-o poză a ta ( 08.25.11.57), între 2 tufe de ederă lângă o pergolă este un pomişor cu flori maari, roz-roşii  :o ........ este cumva un hibiscus de grădină ?

Da, e hibiscus de gradina.  Hibiscus Moscheutos.... sau hibiscusul ierbos.

ELA

geo, poti sa dai mai multe detalii despre tricyrtis?

Erwin

Geo tu unde locuiesti? In Canada? Sau in Gradina fermecata?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Quote from: popgeo on February 11, 2009, 04:56:26 PM
Quote from: penelopa on February 11, 2009, 04:26:40 PM
Geo, într-o poză a ta ( 08.25.11.57), între 2 tufe de ederă lângă o pergolă este un pomişor cu flori maari, roz-roşii  :o ........ este cumva un hibiscus de grădină ?

Da, e hibiscus de gradina.  Hibiscus Moscheutos.... sau hibiscusul ierbos.

Mulţumesc, Geo! Am să-l caut şi eu.

popgeo

Quote from: ELA on February 12, 2009, 09:47:52 AM
geo, poti sa dai mai multe detalii despre tricyrtis?

Trycirtis Hirta este  o planta care infloreste toamna. Ii place umbra si umezeala pt ca vine din padurile Chinei si Japoniei.  Poate fi crescut si in ghiveci  cu succes .   Pus la soare se cam chinuie si se descurca greu.

Exista o varietate destul de mare de  forme si culori si mai ales noi hibrizi.
Floarea poate fi unicolora sau  de la galben la alb  la violet  dar in general cu multe pete de culoare.. de obicei violet.

Pt cine stie suficienta engleza uitati aici un articol care  spune foarte bine niste lucruri.
http://www.icangarden.com/document.cfm?task=viewdetail&itemid=1392

popgeo

Quote from: Erwin on February 12, 2009, 11:19:02 AM
Geo tu unde locuiesti? In Canada? Sau in Gradina fermecata?

In Canada, in gradina fermecata locuiesc doar cind  dorm...;-)  sau cind visez cu ochii deschisi....:-)

popgeo

Quote from: penelopa on February 12, 2009, 01:28:34 PM
Quote from: popgeo on February 11, 2009, 04:56:26 PM
Quote from: penelopa on February 11, 2009, 04:26:40 PM
Geo, într-o poză a ta ( 08.25.11.57), între 2 tufe de ederă lângă o pergolă este un pomişor cu flori maari, roz-roşii  :o ........ este cumva un hibiscus de grădină ?

Da, e hibiscus de gradina.  Hibiscus Moscheutos.... sau hibiscusul ierbos.

Mulţumesc, Geo! Am să-l caut şi eu.

Probabil va avea mama de vinzare... in toamna sau  poate si in primavara asta..

penelopa

Am să iau legătura cu mama ta. Mulţumesc!

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: gabriela jalba on February 13, 2009, 11:24:47 AM
Ce ochi ai finuto !!!!!
...... format!   ;D..... când e vorba de flori   :D


Marmoset

Inca n-am murit, nici n-am sucombat... Dar vorba romanului, mor de drag/ma prapadesc de dragul a ceea ce vad in pozele tale!

myky

Quote from: popgeo on February 12, 2009, 03:34:25 PM
Quote from: ELA on February 12, 2009, 09:47:52 AM
geo, poti sa dai mai multe detalii despre tricyrtis?

Trycirtis Hirta este  o planta care infloreste toamna. Ii place umbra si umezeala pt ca vine din padurile Chinei si Japoniei.  Poate fi crescut si in ghiveci  cu succes .   Pus la soare se cam chinuie si se descurca greu.

Exista o varietate destul de mare de  forme si culori si mai ales noi hibrizi.
Floarea poate fi unicolora sau  de la galben la alb  la violet  dar in general cu multe pete de culoare.. de obicei violet.

Pt cine stie suficienta engleza uitati aici un articol care  spune foarte bine niste lucruri.
http://www.icangarden.com/document.cfm?task=viewdetail&itemid=1392


poti sa dai mai multe detalii in general cu plantele din gradina ta????

Claudya

 :o :o ai ce minunatii de narcise ai  ::)foarte frumoase.iti doresc sa iti infloreasca mereu. :)