Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Quote from: penelopa on January 03, 2010, 04:10:16 PM
Toate orhideele mele   (4 buc) au noi tije florale. Câte 2-3 tije la fiecare, na! :P
Slabut, draga mea  ;D Anu' trecut te laudai cu 5 tije. '(vezi ca nu uit... m-a marcat pe viata  :D)

gabriela jalba

Sigur a ei? nu a mea in 2008 ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Gabi... eu de-a ei mi-aduc aminte. M-a manat invidia pana acolo incat sa ma duc la ea sa o vad  :D

gabriela jalba

Si avea 5 tije..... rar!!! Norocul pe ea!!! Pene te iubesc tare balarioarele !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudya

Mai ce norocoase sunteti. :P
ale mele pauza >:(  fetelor am si eu o cambrie cu flori,acum are o tija noua cu boboci si am vazut ca varful se usca cu boboci cu tot.Oare pe ea ce o apuca? >:(
este in geam la lumina,nu are asa caldura.

gabriela jalba

pesemne ca s-a atins cu virful de geam si geamul era prea rece. Am patit si eu asa cu un dendrobiu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudya

Gabi la asta chiar nu m-am gandit  :o auzi sa o deranjeze geamul.si eu care chiar le bagam mai in geam sa vada vecinii ;D de acum o sa fiu atenta. sigur asta o fii cauza ca alta nu vad.si acum ce fac i tai tija cu bobocii de sus care se usca?

Marmoset

Claudya, taie tija doar cand o vezi ca se ingalbeneste si sigur nu mai e activitate pe ea. Eu as zice s-o lasi asa acum, poate isi revine de sub punctul de unde incepe sa fie uscata.

gabriela jalba

las-o asa. Trage-o sa nu se atinga de sticla,si lasa ca se stabilizeaza singura,cit se usuca si cit nu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudya

multumesc asa o sa fac. :-* :-*

ozimandias

Si atentie cand deschideti geamurile la aerul rece care intra.

cara

de domnia ei ce spuneti?  ;D

Claudya

nu te puteai abtine  ??? asa-i ? ne trebuia acum un alt bat in cap  :P
deja salivez  :P este superba.

gabriela jalba

Chiar vroiam sa zic; tu ce faci,unde-s frumoasele tale? Cred ca multe sint inca in pauza,nu? Asta de cind il ai? Miroase? E nobile?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Marmoset

Valeu, cara...!!!  :o :o :o

cara

deci, dragele mele, situatia sta in felul urmator: toate, dar toate orhideele au intre 1si 3 tije. nimic neobisnuit pana aici. dar de ce anul asta aproape toate tijele au cate trei-patru ramificatii?  ::)

nu ca m-as plange, dar e tare neobisnuit  ;D

iar cu dendro asta din poza, eu n-am sperat o clipa ca va reinflori la mine. poate c-a ajutat-o faptul ca pana tarziu, asta toamna, am tinut-o afara.
noaptea era frig, ziua cald si m-am trezit ca face flori  ;D sa-si tina obiceiul!

myky

Quote from: gabriela jalba on January 03, 2010, 05:26:01 PM
Ei,vezi!!! O sa  vezi tu cum e cind e de doi ,aproape 3 ani la tine,si le astepti florile.

pai am si din astea, si au tija noua, doar trei orhidee (phale) someaza, in rest au productie.

Nicol Caloian

Cara, e minunat dendribiumul tau. Si la mine, phalenopsis are tije foarte ramificate. Astazi a inceput sa se deschida una grena. O sa-i fac poza cand o fi desfacuta bine de tot.

cara

am uitat sa va zic ceva, legat de parfumul dendrobium-ului

sa nu ziceti ca-s nebuna, dar m-am verificat cu opinia altor nasuri, si dendro meu miroase a...scuipat!  >:(

pe bune, pute ca un pahar din care a baut un regiment de armata si nu l-a spalat nimeni.

partea nasoala e ca il tin in baie si poate ca cineva o fi fost la mine si-o fi crezut ca miroase indoielnic de la curatenie!  >:(

myky

deci soro, asta e de belea! :D :D :D :D

ozimandias

Quote from: cara on January 03, 2010, 08:08:46 PM
dar de ce anul asta aproape toate tijele au cate trei-patru ramificatii?  ::)

nu ca m-as plange, dar e tare neobisnuit  ;D
Eu cred ca-s plantele mai batrane si au putere mai mare. Si eu am ramnificatii la cateva tije noi. Asa a crescut tija: direct cu ramnificatii. Alta explicatie nu am.

cara


gabi_gabriella

Ce de tija aveti !!!!! sa va traiasca !!!
Am si eu 2 phale cu cate 1 tija si inca 3 pui cu tija .Unul e inca pe planta mama
Dar asa de incet se misca !!!!!! :-\

vernil

Quote from: Claudya on January 03, 2010, 07:18:17 PM
Mai ce norocoase sunteti. :P
ale mele pauza >:(  fetelor am si eu o cambrie cu flori,acum are o tija noua cu boboci si am vazut ca varful se usca cu boboci cu tot.Oare pe ea ce o apuca? >:(
este in geam la lumina,nu are asa caldura.

Orice orhidee vrea umiditate si temperatura constanta ca sa isi deschida bobocii. Langa geam, temperatura variaza de la zi la noapte. Incearca sa-i pui alaturi un pahar cu apa, sau sa o pulverizezi, insa numai dimineata, cand e mai cald. Daca a inceput sa se usuce varful, taie numai aceea portiune.

vernil

Revin: ca sa isi deschida bobocii, cambria are nevoie de o temp. constanta 20-22 grade C.