Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Ok, multumesc.
Nu prea am timp, ti-am spus... Acum lucrez la calculatorul asta cu net si mai fac o declaratie, mai scriu un raspuns... Utilul si placutul  ;)

Nicol Caloian

Am citit si voi proceda in consecinta. Multumesc pentru material.
De unde as putea gasi sphagnum?

vernil

Quote from: Nicol Caloian on March 08, 2010, 10:35:50 PM
Am citit si voi proceda in consecinta. Multumesc pentru material.
De unde as putea gasi sphagnum?
Nu stiu de sphagnum, poate Stefi sa te ajute. Vezi ca acolo gasesti multe informatii si despre alte tipuri de orhidee.

ozimandias

Maine cred ca o sa incerc si eu inmultirea... desi mi se pare cam "suspect"... din boboc? Dar voi incerca, pentru ca am tot ce-mi trebuie.
Am sa caut informatii mai detaliate, acolo e doar amintita metoda, sa vad daca gasesc ceva cu poze (asa inteleg mai bine  ;D)

gentiana

uite Nicol
Inmultire: prin separare si transplantare de keikii, micile plantule care se formeaza pe tulpina florala. Pentru a le facilita aparitia, inveliti cu un manson de sfagnum umed cativa boboci bine dezvoltati de pe tulpina florala.
Mentineti planta la caldura, intr-o atmosfera foarte umeda. Cand s-au format keikii si au produs radacini de aproximativ 5 cm, puteti sa le taiati si sa le introduceti in ghiveci, pe un substrat cu granulatie
cred ca fibra de cocos ar fi ideala


stefana

Cred ca este tradus cam fortat "boboc". Poate o fi vorba de mugure ::)

ozimandias

Quote from: Nicol Caloian on March 08, 2010, 10:35:50 PM

De unde as putea gasi sphagnum?
Nicol, tie nu-ti trebuie spagnum. Decat daca vrei sa o pui pe o bucata de scoarta  :D
iti trebuie pur si simplu substrat de orhidee. Compo Sana ti-as recomanda, mi se pare cel mai bun. Si nu am vazut decat in Obi. Nu stiu Baumaxul daca are (avea de cactusi, de bonsai ... de orhidee n-am vazut, dar nici nu m-am uitat atent)

gentiana

probabil ,dar nu-i traducerea mea

bella_donna

Sphagnum trimit eu, la comanda ferma.  ;D

stefana

Bella, n-am scris pe forum, dar i-am oferit si eu (aceeasi sursa ;) ).

ozimandias

Notat.
Deocamdata am (de o mai fi bun), ca de un an mi-am propus sa pun doua phale pe lemn... Am lemn, am sphagnum, am phale... altceva-mi lipseste...

bella_donna

Timpul? Dispozitia? Locatia?

myky

Quote from: Nicol Caloian on March 08, 2010, 10:35:50 PM
Am citit si voi proceda in consecinta. Multumesc pentru material.
De unde as putea gasi sphagnum?

daca nu gasesti sphagnum, umple un vas cu perlit pune ceva scorta , un cm, pe el, daca vrei faci i sera, eu asa fac radacini la orhidee
uzi bine substratul

ozimandias


gabriela jalba

Gabi_g,ala e pui??? aia e planta in toata regula. Musai dupa ce termina floarea s-o pui separat. La cit mai multe !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Dragele mele, pentru keki am scoarta, sphagnum voiam pentru viitor (un experiment si de ce nu, un aranjament, ceva....). In plus tricocentrum creste si trebuie sa ma gandesc ca o sa am nevoie si pentru ea, deci...

Bella, daca nu-i cu suparare, poti sa-mi dai ceva detalii in pm? Sub ce forma se prezinta (uscat, deshidratat, cam ce volum, etc si bun inteles si cat costa).

gabriela jalba

Nicol,de ce in PM??!!! intereseaza subiectul!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Sorry, nu m-am gandit si n-am vrut sa plictisesc lumea. Daca pe Bella_ Dona n-o deranjeaza, este ok.

gabriela jalba

Lasa ca stiu eu!!!! vroiai sa ramin proasta  ;), ca si asa ma descurc greu cu ele. Numai cu phale imi merge,cu restul...greu!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Lasa ca te muti tu la casa si atunci sa vezi! O sa ne manance invidia.  :-*  :-*  :D  :D

stefana

Quote from: Nicol Caloian on March 09, 2010, 03:21:47 PM
Sub ce forma se prezinta (uscat, deshidratat, cam ce volum, etc si bun inteles si cat costa).
O sa-l vezi curand :). Nu este vorba de Sphagnum de import. Daca vrei din ala, te costa mai mult transportul, decat produsul ( eu stiu :D ca am gasit un furnizor prin Franta )

bella_donna

Nicol&Gabriela
Este muschi de turba, care creste spontan in zona mea (turbarii acide), in consecinta este gratuit.
Numai anotimpul si timpul sunt factori limitativi. Asta-vara, am facut provizii serioase, mai am, deci.  Ca urmare, acum e deshidratat.  :D
Daca mai are Stefana si iti/va da, este ok.
Daca nu, trimit eu.

gabriela jalba

Bella,crezi ca in paduri de molzi e posibil sa fi gasit ? Eu am luat ceva,dar ....am pus la phale. pina acum n-a sucombat niciuna.Cu Cu cambria si dendrobiu am dat-o-n bara.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bella_donna

Da, este posibil, pentru ca solul e acid in padurea de molid.
Gabi, eu stau in zona apelor minerale (nu chiar unde ai zis tu, dar pe aproape  :P ).
Acolo stiu eu sigur ca e, pamantul "tremura" efectiv cand calci pe el. Si-s perne dese-dese si intinse-intinse.

gabi_gabriella

Quote from: gabriela jalba on March 09, 2010, 07:29:28 AM
Gabi_g,ala e pui??? aia e planta in toata regula. Musai dupa ce termina floarea s-o pui separat. La cit mai multe !!!!

Sarumana! Sigur o sa-l mut dupa ce trec florile. Pe el l-am lasatr acolo, pt ca deja avea boboci si am zis ca e mia bine asa "parazit" pe mamica lui :)