Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Sbsolut superba. Dar tot aia cu galben si alb mi-a ramas pe suflet

Azi am citit ceva.
Vanda si phale sunt plante care se numesc CAM plants, au nevoie de o umiditate crescuta noaptea pentru fixarea CO2. De aceea, este foarte bine daca stropim cu apa aceste orhidee seara, iainte de culcare.
Aceasta chestie este interesanta pentru ca se zicea ca nu e bine sa ramana apa pe orhidee noaptea. Ce ziceti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Cand am ajuns atunci in Baumaxx, m-am simtit ca un copil intr-o expozitie de jucarii, unde ar avea voie sa ia cate poate duce ::). Cica le cumparam pentru a le "repartiza" de martisor :D (asta fusese intentia initiala) . Dar ce, m-am mai indurat sa le dau pe toate?  Din 10 cumparate, 6 au ramas la mine ;D

stefana

CAM plants au un soi de fotosinteza mai speciala, specifica mai mult suculentelor, nu stiam ca ar fi si la orhidee (citisem la unele specii de hoya  despre asta).

Nicol Caloian

 :D  :D  :D
Te cred!  ;D

Nicol Caloian

Quote from: einsteinitza on March 16, 2010, 10:03:26 PM
Sbsolut superba. Dar tot aia cu galben si alb mi-a ramas pe suflet

Azi am citit ceva.
Vanda si phale sunt plante care se numesc CAM plants, au nevoie de o umiditate crescuta noaptea pentru fixarea CO2. De aceea, este foarte bine daca stropim cu apa aceste orhidee seara, iainte de culcare.
Aceasta chestie este interesanta pentru ca se zicea ca nu e bine sa ramana apa pe orhidee noaptea. Ce ziceti?

Ha, ha, ha! Fara sa stiu m-am conformat acestor practici. Cum ajung tarziu acasa, pulverizarea o faceam doar seara!

stefana

Quote from: einsteinitza on March 16, 2010, 10:03:26 PM
... se zicea ca nu e bine sa ramana apa pe orhidee noaptea. Ce ziceti?
Oricum pulverizarea trebuie facuta cu stropi extrem de fini (eu folosesc un recipient da la un fost parfum spray ).

einsteinitza

Da, e specifica plantelor cu perioade mari de uscaciune, isi inchid stomatrlr ziua pentru a nu pierde apa prin evaporare. Le deschid doar seara,

http://en.wikipedia.org/wiki/Crassulacean_acid_metabolism

Aici e lista, si sunt trecute si orhideele epifite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Super, Es! Iata cum apar noi idei de topicuri interesante :-* Poate nu ne-ar strica liste cu tipurile de plante (C3, C4, CAM) si cerintele lor nu doar metabolice :D

PS. Ca intotdeauna, e o incantare acest topic!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Eu acum am citit acel lung articol pe tema asta, inca rumeg ideea.
Trebuie tinut cont totusi ca , in emisfera noastra , lumina are cu totul alte caracteristici, deci orhideele pot suferi de la prea multa umiditate. Din ce stiu eu de prin case, mai multe orhidee mor din cauza umiditati decat de uscaciune. Nu ma refer la magazine, unde nu sunt udate.
In orice caz, englezul care a postat pe forum asta, spune ca el pulverizeaza phale inainte de a se culca. Iar clima Angliei......
Tare mult mi-ar place o discutie pe tema asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: stefana on March 16, 2010, 10:14:24 PM
Quote from: einsteinitza on March 16, 2010, 10:03:26 PM
... se zicea ca nu e bine sa ramana apa pe orhidee noaptea. Ce ziceti?
Oricum pulverizarea trebuie facuta cu stropi extrem de fini (eu folosesc un recipient da la un fost parfum spray ).
Se pulverizează în fiecare seară? Şi planta şi scoarţa?

stefana

Mai bine scoarta si radacinile. Frunzele mai rar. O sa scriu mai tarziu si de ce.

einsteinitza

Eu nu stiu din experienta mea. Am citit ce spune studiul respectiv.
Pe scurt, o parte din palntele cu frunze grase, care traiesc in zone unde trebuie sa-si gestioneze apa, mai ales cele din Fam. Crasulaceae, au un sistem interesant de pastrare a apei. Ziua, pe soare, isi inchid celulele pentru a nu permite evaporarea apei, seara le deshid. Astfel, ele de fapt pot absorbi apa doar noaptea.
Oricum, NU SFATUIESC PE NIMENI SA FACA ASA CEVA. E doar o tema,e bine sa o discutam, sa vedem avantaje si dezavantaje, mai ales cei cu vechime in orhidee ne pot ajuta.
Mai nou, citesc mult despre orhidee si am si tot felul de experimentari. Acum toate phalele mele sunt in semihidroponic si sunt foarte multumita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

In cazul meu, phalele care nu mai are flori ci doar tije, sunt plasate langa o fereastra si un calorifer, drept pentru care periodic (o zi da, una nu sau cu aproximatie) pulverizez cu apa, mai ales seara  :D fiindca atunci am timp ... o coincidenta fericita. De acelasi tratament se bucura si cymbi si miltonia ... dar ceva mai rar. Procedez asa fiindca noaptea este multa caldura si lipsa de umiditate. Pana acum nu am probleme cu nici o orhidee.

stefana

Scriu din ce am retinut citind pe alt forum (ceva mai batran :D ) de iubitori de orhidee.
Stomatele se gasesc pe dosul frunzei si ele nu absorb pur si simplu apa lichida, ci doar sub forma de vapori. Cand pulverizam apa pe frunze, stomatele se deschid pentru a retine umezeala ce se evapora destul de repede. Dar aceasta deschidere are loc incet, ca si inchiderea lor. Astfel ca, pana apuca sa se inchida, se poate sa piarda lichid prin transpiratie (mai ales daca este foarte cald ) mai mult chiar decat a retinut.
Pulverizand lichidul pe radacinile phalenopsis, acestea isi imbiba pur si simplu velamenul (stratul de la suprafata lor) ca un soi de rezervor si-l vor transmite frunzelor putin cate putin.
Acu' as ruga pe cei care se pricep la biologie sa faca rectificarile necesare, eu nefiind de meserie :D

vernil

Din explicatiile date de tine, Stefana, se intelege ca phale prefera umiditate permanenta in aer, nu pulverizare ... pentru mine nu e problema, ghvecele stau pe bile de argila umede ... Multumesc de informatii.

sicamin

Mai un pic si isi desface bobocul  ,dar nu stiu ce culoare este ca infloreste prima data la mine.

einsteinitza

E o Catt?
Cat poftesc si eu la ele, dar ma abtin....o perioada.Lsa ca ma mut eu la Slani! Ca la Bucuresti sunt pe nord >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Erwin

Foarte frumoasa. Sa-ti traiasca si infloreasca muuuult! :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gentiana

azi am vazut o Vanda superba violet la BAUMAX,dar pretul era oribil 299

stefana

Frumushica asta nu s-a suparat pe mine ca am lasat-o la birou


Floarea este mai speciala si eram curioasa daca o sa reinfloreasca la fel cum era cand am cumparat-o. E la fel  ::). Adica petalele laterale au chiar forma unor flori de orhidee ceva mai simple.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Stef, chiar e deosebita. Esti o norocoasa!

doina

Ce frumoasa este , Stefana  :o
Am si eu o piticuta pe care cred ca o voi trece pe bile de argila ( multumesc pentru explicatii Es )
Este asa usor ghivecelul ( are 5 cm diametru si tot atata inaltimea ) ca mereu o gasesc rasturnata .

einsteinitza

Si bilele de argila sunt foarte usoare.
Trece-o pe bile doar daca are radacini in crestere. Cele vechi vor muri in timp iar cele noi vor creste direct adaptate la sh.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro