Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Chandra... fara gluma. Nu-mi poate atrage nimic atentia cand vad orhidee. Clar. Nu erau atunci si nu erau nici azi. Cand am fost eu miercuri (sau marti... nu mai stiu sigur) masuta aceea de orhidee era plina ochi. Probabil ca tocmai pe aceia nu au mai avut loc sa-i puna atunci si i-au pus cand s-a mai eliberat... Oricum, foarte frumos. Insa am impresia ca e cel cu doar o floare (sau asa vreau sa cred  ;D ).

Chandra

Eu spun asta pt. ca mie mi se lipisera ochii de o phale caramizie superba!
Papucii pareau destul de proaspeti, asa ca e foarte posibil sa fi fost pusi de curand.
Asa spunea si Ani ca sunt cu o singura floare, aveau insa si 2 puiuti. Dar adevarul il stie numai Iulia, asa ca asteptam vesti :)

martipan

Ei,stiu si eu   ;D -sunt din cei care fac 1-2 flori pe tija ,asta e tipologia hibridului respectiv  ;) ! Multifloralii arata altfel  ;) .

Chandra

Eu cred ca suntem ..uraciosi :P, poata ca acest papuc va face muuuult mai multe flori  ;)

Nicol Caloian

Quote from: ozimandias on February 19, 2009, 08:47:11 PM
Chandra... fara gluma. Nu-mi poate atrage nimic atentia cand vad orhidee. Clar. Nu erau atunci si nu erau nici azi. Cand am fost eu miercuri (sau marti... nu mai stiu sigur) masuta aceea de orhidee era plina ochi. Probabil ca tocmai pe aceia nu au mai avut loc sa-i puna atunci si i-au pus cand s-a mai eliberat... Oricum, foarte frumos. Insa am impresia ca e cel cu doar o floare (sau asa vreau sa cred  ;D ).
Fara gluma, marti am trecut si eu pe la M. Bricolage si paucelul era dar nu pe masa ci pe jos, in partea dinspre fereastra.

Chandra

 :D :D :D..eu cred ca s-au "ascuns" special cand a venit Ozi :P si au "aparut" cand am fost noi ;)
Eu stiu cum e sa fi "vrajit" de orhidee. Daca ma intreaba cineva ce alte plante erau in magazin, eu spun doar ..ORHIDEE!!!!
Asa ca e imposibil sa nu fi vazut un asa "papucioi"...

martipan

Quote from: Chandra on February 19, 2009, 10:37:07 PM
Eu cred ca suntem ..uraciosi :P, poata ca acest papuc va face muuuult mai multe flori  ;)
Parol daca sunt uracios  ;D !
Stiu doar tipologia hibrizilor intergenetici,precum si caracteristicile speciilor,nu al tuturor,dar al multifloralilor da  ;) !

IULIA

are doar 1 floare. imi pare rau, asa cum a zis si Marti, nu e simpoidal acesta. dar are 2 pui...miam miam.
Ozi, imi pare rau ca nu l-ai vazut....dar...........fetele au fost de vina, nu eu!

Chandra

Bine Iulia....care va sa zica asa....noi suntem de vina :P, ei lasa ...... ;)
Sa te bucuri de papucel  si sa faca cati mai multi pui cu cat mai multe flori

martipan

Haa,vedeti ca am avut dreptate  ;D !
La papuci,inidferent de specie/hibrid,fiecare plantuta infloreste o singura data,apoi ramane in chiveci pe post de mama decorativa  ;D  ;) .

Francesca

Si la noi au adus orhidee grozave printre care si 2 bucati "papucei", fiecare altfel....nu ma intrebati cum se cheama cei doi "papucei" ca ....nu stiu , din pacate.Dar sunt frumosi , frumosi.

ozimandias

Astazi toata ziua am umblat la orhidee. La o parte din ele. Sunt extrem de dezamagita. Orice altceva care nu e phalenopsis are radacinile uscate... Stiu ca nu e bine cum le tin, dar altfel n-am unde... Decat phalenopsis vad ca rezista stilului meu de viata si mediului din casa mea. Recunosc, nu intotdeauna am timp sa le ud saptamanal, niciodata nu le stropesc si de cele mai multe ori sub pietrele de argila nu e pic de apa... Ma uimeste ca unele dintre ele au dat puiuti noi (dendrobium phalenopsis)....

>:( >:( >:(

gabriela jalba

Azi le-am udat ,dupa mai bine de 2 saptamini. Tocmai meditam,ca inafara de phale,care-s infloricioase,celelalteeee..anemic!!!! atit cit am mai studiat oncidium!! nik-nik !! nici urma de ceva tijulita. Are doua evantaie de frunze din care nu a dat nici o tija. Mai are 3 care fiecare a avut mai multe tije. Daca ar fi dupa mintea mea,le-as separa. Cele care nu fac flori,incurca lumea de pomana. E bine daca umblu si arunc ce cred eu ca nu va mai face flori?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Teoretic ce nu face flori va face noi pseudo-bulbi care vor face flori.... Nu stiu ce sa zic.

martipan

Quote from: gabriela jalba on February 20, 2009, 07:45:04 PM
Azi le-am udat ,dupa mai bine de 2 saptamini. Tocmai meditam,ca inafara de phale,care-s infloricioase,celelalteeee..anemic!!!! atit cit am mai studiat oncidium!! nik-nik !! nici urma de ceva tijulita. Are doua evantaie de frunze din care nu a dat nici o tija. Mai are 3 care fiecare a avut mai multe tije. Daca ar fi dupa mintea mea,le-as separa. Cele care nu fac flori,incurca lumea de pomana. E bine daca umblu si arunc ce cred eu ca nu va mai face flori?
:o Cum sa le arunci mai Gabi ?
Vin personal sa-ti dau bataitia !!!!  ;D
Si ale mele sufereau de radacini uscate,de-aia si schimbare in cocos ... deocamdata,astept rezultate,cert e ca se vad radacini noi  ;) !

Chandra

Marti draga, sa inteleg ca eu am o super specie??? Papucii mei infloresc intr-una din octombrie. Am numarat, sunt la a VI-a floare 8) si mai vad si boboci in varful tijei ;)

martipan

Nu sunt o super specie,ai un multifloral secvential  ;) !
Si cel postat de mine acum vreo 2-3 pagini tot un multifloral este .
Multifloralii sunt in inferioritate numerica fata de speciile unilorale,insa sunt suficient de multe specii si de multi hibrizi .

Codruta

V-am admirat tot timpul frumusetile dar nu am mai zis nimic de rusine :-[ mi-a trecut si mie prin cap sa le arunc pe ale mele cu toate ca la unele le cresc frunze noi. Mi-e ciuda ca nu vor sa faca flori iar la cele care incearca li se ofilesc bobocii si cad. Burrageara a facut saraca o multime de flori dar rezistau foarte putin. Planta arata ca un acordeon cu toate ca o ud mai des decat pe phale si mereu i se ingalbeneste mreu cate o frunza. M-am gandit ca le mai dau o sansa: le scot la vara pe toate in gradina. Poate sunt satule de fum si vor aer curat ;D

martipan

Nu renunta la ele,Codruta  ;) !
Daca fac tije ,e de bine,pacat ca nu rezista bobocii...cand au floricele au nevoie de mai multa apa si de ingrasamant diluat la fiecare1-2 udari .
Poate fi si atmosfera din jur foarte uscata,insa daca zici ca au frunze acordeon,inseaman ca tot de la radacini e ceva ...
Incearca alt substrat,mai retentiv pt o vreme,cu o singura orhidee .La mine am observat,chiar cu udari saptamanale,ca scoarta nu e suficienta,nu m-a multumit (exceptie fac phalae ) .
In Olanda sigur gasesti o varietate mare de substraturi,poti sa iei mai multe chestii si sa-ti faci singura cel mai bun mix,insa sta in timp,dupa experimentari  ;) .
Pt frunze si psbulbi ridati sunt 2 posibilitati-ori nu au suficienta apa si li se usuca radacinile,ori au prea multa si le putrezesc sistematic radacinile .
Incearca sa aflii ce si cum,prin diverse regimuri de udare .
Bafta !  ;)

Codruta

Maestre, le dau Pokon-Orhidee (pentru inflorire repetata scrie pe sticla) la fiecare 1-2 udari. Le ud, prin scufundare, atunci cand vad ca radacinile devin sidefii si le stropesc pe radacinile exterioare atunci cand imi amintesc ;D
Am cumparat substrat pentru ele dar am fost cam dezamagita pentru ca semana mai mult a pamant roscat decat a scoarta. Am schimbat la una singura care parea pe moarte (normal daca avea majoritatea radacinilor putrezite :o ). Si-a revenit, s-a umplut ghiveciul de radacini proaspete, face frunze asa ca de la ea nu ma pot astepta inca la flori. Mi-e cea mai draga ca a fost prima iubire ;D
Cat despre Burrageara nu stiu... ma gandeam ca sufera dar culmea e ca a facut o multime de flori. Nu stiu cat ar trebui sa reziste florile la ea dar stiu sigur ca au fost doar pentru cateva zile. Nu cred ca e normal. Vazand ca tot face flori am zis ca nu o deranjez cu schimbat substrat. Ii indepartez frunzele galbene, dau cu scortisoara si ma rog sa-si revina.

martipan

Daca aia la care ai schimbat substratul s-a recuperat asa de bine ,eu zic ca merge folosit cu incredere si la altel.
Daca burra pierde prea repede florile (ar trebui sa dureze 1-2-3 saptamani),e foarte posibil sa fie de la temperatura crescuta unde e gazduita .
Du-o la racoare si vezi ce se intampla .

Codruta

Offfffffffff, toata lumea moare de cald numai eu de frig >:( S-ar putea sa ai dreptate ca doar sta pe pervaz si la picioare ii arde focul  :o caloriferul am vrut sa spun ;D

martipan

Ca sa fie happy camper,ii trebuie cam 18 grade ;) . Asa ar trebui sa tina florile mai mult .
Plus ca daca ii arde 'fundul' (ghiveciului)  ;D ,nu se simte prea bine ... dar si ale mele stau pe pervaz si au caloriferul dedesupt,doar ca nu bate exact in ele  ;)

Chandra

Ei, Marti..cum spui tu..multumesc ca m-ai luminat! :)
Eu sunt mandra de "papucii"mei ca sunt taaare harnici. Dar, ce ma fac cu bestiile de phale? Le ingrijesc, le ud, le pun ingrasamant, dar parca nu mai sunt asa spectaculoase ca atunci cand le cumpar ???. Voi ce le faceti? La voi sunt mai harnice? Eu mai mult de 4 tije, formate pe vechea tija, deci cam 10 flori la o phale nu am obtinut. Si..ce e curios, singura care a ajuns la o asa performanta e una dintre cele mai scumpe phale, am dat 69 lei pe ea.  Oare cele care sunt mai scumpe sunt mai "sanatoase"? Si...cele de la reducere mai "proaste calitativ"??? Ca nu inteleg, sunt tratate la fel, aceeasi specie, ce nu le place????

ozimandias

Verifica radacinile la Phale.
Eu ieri am umblat la toate plantele achizitionate recent. Am avut surpriza sa constat la Phale multe radacini uscate in mijloc. De fapt, toate Phalenopsis cumparate de la Obi (atunci, cu 10 lei) aveau o mana de substrat, o multime de radacini moarte si una-doua sanatoase. Una din ele mi s-a parut chiar batrana, adica avusese multe frunze inainte sa ajunga la mine, frunze care erau cazute si "tulpina" ingropata in putin substrat.
Va recomand sa va uitati si voi la astea luate de la Obi... ::) si nu numai.