Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am fost sa caut spagnum dar se pare ca pe aici prin magazine nu am sanse sa gasesc :( Un vanzaor mi-a zis sa incerc sa caut pe la "florarii", adica magazinele care vand buchete. ???
Din magazin tot nu am iesit cu mana goala. La casa erau cateva orhidee cu pret scazut si una mi s-a lipit de mana ;D La o tija ii era rupt varful dar mai are totusi 2 boboci... sunt curioasa daca se vor deschide.

Marmoset

Codruta, e tare frumusica! Sigur vor inflori toti boboceii, caci stii sa o iubesti!

P.S. Novobalt-ul de la Sieberz oare e acelasi lucru cu muschiul sphagnum?

myky

arata foarte bine bobocii, de ce sa nu se deschida??

Codruta

Ma referam la cei doi boboci care sunt pe tija rupta. Aceia nu stiu daca se vor deschide.

stefana

Sau niste staniol in jurul tijei ca sa o tina dreapta(cum se face la florariile de la noi la Gerbera ;D)

Marmoset

Da, Codruta, staniol! Stefana a zis cel mai bine!  E mult mai bun, iar cand se da deoparte, nu se risca o noua ruptura datorita adezivului!

myky

 cara a sectionat o tija de orhidee, a 'bandajat rana si a facut flori, asa ca doftoriceste orhiduta.

stefana

Abia acu' am studiat poza ;D . Varful este rupt si... nu mai este, deci n-are ce doftorici. Nu vad bine culoarea bobocilor, dar daca nu-s galben-roscat ci usor verzui, vor inflori cu siguranta.

Editez ca sa va arat exemplificare la problema axisurilor  :D
Ultima frunza a unui phalenopsis a iesit tubulara (ca un pai de limonada) si degeaba am sectionat-o chirurgical ca nu a continuat cresterea din "axisul" central. Rezolvarea si-a gasit-o singur: a dezvoltat pe lateral, intre frunze , de o parte si de alta, doua axisuri. Pe fiecare a crescut cate o tija cu boboci.


Codruta

Nu m-am gandit deloc la ideea cu pansamentul deorece varful tijei se tinea de restul tijei doar intr-un fir. Oricum nu l-am aruncat.... l-am pus in ghiveci langa mama... poate face radacini sau macar infloreste ;D :D Bobocii sunt usor verzui, au aceiasi culoare ca si cei de pe tija intreaga. Nu stiu cand a fost rupta tija. Poate de curand si bobocii nu au fost inca afecati. Voi vedea.

Am uitat sa va spun ca am fost azi in alt magazin si am venit bolnava acasa. Printre multimea de plante superbe si scumpe pe care le-am vazut au fost niste phale care erau mai inalte de 1m si cu niste flori imense. Un ghiveci costa 19,95 euro. Acum cand scriu realizez ca nu m-am uitat daca erau cu doua tije sau doar cu una.

myky

eu de aceea am intrebat la ce boboci se referea codruta. la cei de pe tija, sau la cei de pe varful rupt. daca varful mai era atasat de planta putea sa procedeze ca si cara.

gabi_gabriella

Un cadou intarziat de Pasti


Si una mai veche, care s-a pus pe produs pui ..(scize pt poza nu prea clara ) - are 4 pui si nu stiu daca nu mai face

Codruta

Frumos cadou chiar daca e mai intarziat. Sa ne arati poze cu puii. Nu am vazut niciodata si sunt tare curioasa cum se dezvolta.

gabi_gabriella

Ma uimeste ca sunt asa multi pui.Oare nu-i place ceva orhideei ??

stefana

Ai tinut-o mai la frig, sau cu mai putina lumina?

Marmoset

Papucelul meu da semne de oboseala... In scurt timp, cred ca se va ofili floarea! Ce fac in continuare?  ???

gabi_gabriella

Quote from: stefana on April 30, 2009, 12:02:31 PM
Ai tinut-o mai la frig, sau cu mai putina lumina?

A stat impreuna cu celelalte , pe hol unde au fost toata iarna 18-19 grade si la 50-100 cem  distanta de fereastra .
Asta astat langa ea si a inflorit :)



stefana

O fi zis orhideea ca e de rau (racoare, lumina putina), fiind mai in varsta, are experienta mai multa :D ;D si s-a gandit ca sa-si pregateasca urmasi ;)

GetaV

Marmo,lasi papucelul in pace ca va face alta floare la subtioara celei vechi.Amea este la a5a floare si se vede si a6a.

martipan

Bunaciune de achizitie,Codruta,felicitari,tae e frumoasa !
Marmo,daca bine retin eu,tu ai un papucel unifloral,parca un hibrid de insigne - cu floare mare,lucioasa si cu punctulete megre pe 'caciulita' ,asa-i  ?
Daca e asa ,atuncea nu va mai inflorii, fiind unifloral.Geta probabil are un multifloral care face mai multe flori,treptat,pe aceeasi tija .
Cand se va usca tija,o tai.Altceva nu ai ce schimba in tratamentul orhideei datorat pierderii florilor.

Marmoset

Da, Martipan, ai dreptate!  :'( Papucel din acela am... Oricum, vad ca de vreo saptamana, au iesit din scoarta 2 frunzulite, dispuse exact ca la planta mama, si cresc destul de repejor. Pare a fi un puiut, n-am idee... Dar poate, pana oi albi de tot, il vad si pe ala cu floare!  :'( ???
In plus, ma gandesc la modul cel mai serios sa dau la schimb Cymbidium-ul. Mi-a furat ochii, n-am citit mai nimic despre el si acum vad ca-i trebuie exact conditiile pe care eu nu i le pot oferi! El inca arata foarte bine, dar sunt sigura si stiu ca n-am sanse, la ce-i pot eu oferi, sa-l vad reinflorit.

martipan

Paph nu infloreste niciodata de 2 ori pe aceeasi planta.
'Puiul' va fi cel care ,dupa ce va creste mare anul acesta,va inflorii anul urmator  ;) .

Nicol Caloian

Ieri mi-am facut timp pentru udat orhidee si .... surpriza! Oncidium are tija florala la puiul care a crescut alaturi de planta initiala (achizitionata in toamna, cand a fost Opia la Buc.) iar una din phale a re o ramificatie pe vechea tija. Cand vor inflori va pun poze.

Codruta

Nicol, asteptam poze.
S-a deschis ieri prima floare de pe tija rupta si cred ca azi sau maine se deschide si a doua.

Nicol Caloian

Pai numai sa apara ca am si sarit cu pozele. La cat sunt de nepriceputa la orhidee, normal ca sunt tare bucuroasa de realizare.

vernil

Quote from: Nicol Caloian on May 02, 2009, 09:52:04 PM
Pai numai sa apara ca am si sarit cu pozele. La cat sunt de nepriceputa la orhidee, normal ca sunt tare bucuroasa de realizare.

Nicol, ce ma bucur pentru tine! Este Oncidium care are parfum, asa-i ? Stiu cand l-ai cumparat  :D ... Sa stii ca orhideele mele, scoase afara, in gradina, supravietuiesc si la temperaturile de noapte. Inca nu a disparut niciuna, sper sa fie totul OK. Mai ales ca azi am primit un alt cymbidium, de la o prietena, poate reusesc sa-l fac sa infloreasca  :D.