Calendarul gradinii

Started by diana, August 08, 2006, 11:39:39 PM

Previous topic - Next topic

diana

:idea: Voi incerca sa alcatuiec un calendar al evenimentelor ce au loc lunar in gradinile noastre, rugandu-va sa completati cu evenimente pe care le observati in gradini de-a lungul tuturor anotimpurilor.

penelopa

Buna idee,  draga Diana. Este nemaipomenit sa stim macar cu o saptamani inainte ce trebuie sa facem in in gradina in luna care urmeaza.
Eu am cules o multime de date dar,  fiindca nu le-am sintetizat,  ma trezesc dupa ce trece vremea lucrarilor. Uite asa,  am scapat un stropit al pomilor fructiferi (cel mai important,  cred eu),  cel care se face cand  pomii sunt in floare si acum am toate fructele viermanoase.
Poate imi gasesc timp ( deh,  serviciu si casa in constructie de 3 ani) si imi aduc si eu aportul la calendarul lucrarilor in gradina.

Penelopa.

diana

Ar fi minunat Penelopa sa reusesti sa scrii ceva aici! Si eu cred ca ne-ar ajuta foarte mult sa stim ce trebuie sa "pregatim" pentru gradinile si plantele noastre in fiecare luna!

diana

Cu scuzele de rigoare si din nou rugandu-va sa aduceti imbunatatiri celor scrise, voi relua ideea de a mentine pe acest forum un calendar al gradinii.

cara

:D  :D  :D
in lipsa calendarului si a informatiilor, azi m-am apucat de tuns/ras/frezat florile in cadrul campaniei de primavara! prestez activitatea "dupa ochi", cum zicea aricica, pentru ca "dupa ureche" nu mi-a iesit anu' trecut!  :D  :D  :D
asa ca, daca informatiile se aduna in timp util, am sa cresc plantele stiintific, "ca la carte"! daca nu, ma calific la locul de munca. oricum, nu ma dau batuta, in 20 de ani mi-am propus sa ajung "super-gradinar"! "gradinar-de-gradinar"!  :D  :D  :D

diana

bun gasit cara draga!

spor la lucru si plante frumoase! profit de aceasta ocazie sa iti spun ca mentinerea acestui forum ti se datoareaza si tie! eu am fost foarte descurajata de lipsa 'gradinarilor' incat mi-au trebuit luni sa ma mobilizez si sa revin. tare mi-as dori mai multe informatii si mai multi utilizatori! sunt trista uneori cand vad cate zeci de forumuri despre si cu plante exista in alte tari iar la noi extrem de putine 2-3 sau poate nici atat...

cara

Quote from: "diana"bun gasit cara draga!

spor la lucru si plante frumoase! profit de aceasta ocazie sa iti spun ca mentinerea acestui forum ti se datoareaza si tie! eu am fost foarte descurajata de lipsa 'gradinarilor' incat mi-au trebuit luni sa ma mobilizez si sa revin. tare mi-as dori mai multe informatii si mai multi utilizatori! sunt trista uneori cand vad cate zeci de forumuri despre si cu plante exista in alte tari iar la noi extrem de putine 2-3 sau poate nici atat...

multumesc pt observatie! adevarul e ca m-am indragostit la prima vedere de forum-ul asta.  :)  de cand era nou-nascut. acum e deja bebe mare iar eu o sa mor pe baricade, precum ostasii la rovine!  :lol:  :lol:  :lol:
nu ma las pana nu-l vad mare cat un luptator de sumo!  :D
si stii ceva? oricum ar fi celelalte forumuri al nostru-i mai frumos!  :D  :D  :D

diana

Nu pot decat sa ma bucur ca esti aici! Ma bucur si iti multumesc pentru tot! Cuvintele tale nu fac decat sa ma motiveze si sa-mi demonstreze ca nu este totul in zadar! Vine primavara doar si avem atatea de facut! :D  :D  :D

penelopa

Hai, Diana, ca nu e doar Cara activa pe forumul tau!
Mai sunt si eu si Aricica si gjalba si ... mai vedem.
Cara,  vezi ca eu ti-am sugerat metoda "dupa ochi" si nu Aricica. O sa am pretentii la drepturile de autor!

In ceea ce privesc lucrarile de primavara si eu le-am demarat. Atat in casa cat si in gradina. Chiar cred in  primavara asta prematura mai ales ca am auzit si eu cantand pitigoiul si,  asa cum imi spunea un  prieten, cantul pitigoiului ne asigura ca nu se va mai intoarece iarna!
Asadar,  in curte am curatat gradina de frunzele cazute in toamna (mi-am facut o rezerva din cele mai uscate in eventualitate revenirii unor nopti mai reci  pentru bulboasele (au incoltit toate) si celelalte plante care necesita o oarecare protejare. Am jumulit deja buruienile din flori (desi mici,  erau multe ). Am tinut neaparat sa fac aceasta "operatiune" sa nu mai patesc ca anul trecut cand am tot amant si le-am scapat de sub control. Am taiat trandafirii de curte carora deja li s-au format frunzulitele. Am taiat  budleja (liliacul de vara),  scurt,  la 2-3 noduri ca sa stimulez formarea lastarilor noi ce vor produce flori mari si bogate. Am  taiat inflorescentele uscate ale hortensiei rustice ( am aflat de la Diana ca e bine sa le pun acum la radacina ceva turba), am tuns phloxul, astilbele si levantica. Am verificat butasii de trandafir pusi sub sticle la prins (am vazut ca toti aveau mugurasi noi) si am aerisit putin desfacand dopurile de la sticle in zilele insorite. Am adus de la padure ghiocei si viorele cu bulbi pe care le-am plantat in gradina sub pomi.

Mai continui maine ca acum trebuie sa plec acasa.
Cu bine,
Penelopa.

diana

Quote from: "penelopa"Hai, Diana, ca nu e doar Cara activa pe forumul tau!
Mai sunt si eu si Aricica si gjalba si ... mai vedem.
Pene draga, sa stii ca nu am vrut sa supar pe nimeni si daca recitesti mesajul meu pentru cara, ai sa vezi ca am zis "mentinerea acestui forum ti se datoareaza si tie!"...prin acel mic "si" am vrut sa se inteleaga ca mai sunt cateva persoane care fac acest forum sa respire :D Mai bine zis, l-ati facut sa existe mai departe! In speranta ca nu am suparat pe nimeni si ca am indreptat greseala de exprimare, va imbratisez cu drag! :D  :D

cara

Quote from: "penelopa"Hai, Diana, ca nu e doar Cara activa pe forumul tau!
Mai sunt si eu si Aricica si gjalba si ... mai vedem.
Cara,  vezi ca eu ti-am sugerat metoda "dupa ochi" si nu Aricica. O sa am pretentii la drepturile de autor!


penelopa, mea culpa!
cand am intrat pe forum, intrasem cu gandul sa vad daca aricica mi-a trimis detalii despre calatoria trandafirilor cu posta.
apoi am raspuns la mesajul dianei si uite-asa am comis magaria.  :oops: sper sa ma ierti! fac cinste cu o cafea si ciocolata! :)

[attachment deleted by admin]

penelopa

Stati linistite ca nu m-am suparat pe nimeni.  Cu atat mai mult cu cat,  trebuie sa recunosc,  si eu am mai intrat pe forum tot datorita Carei. Mi se facea mila de ea cand vedeam cum bantuie si vorbeste de una singura pe forum.
Cara draga,  accept cafeaua ta cu placere dar ciocolata (desi arata grozav - colegele mele au salivat deja) o refuz categoric . Nu ma tem de consecinte (mananc ce vreau si cat vreau -  binenteles, in limitele bunului simt -  fara sa iau proportii), dar ciocolata chiar nu-mi place.
Pe 8 martie (fetele de la serviciu) facem o excursie la Poiana Brasov. Poate ne vedem.

Sa continui acum cu ce am mai facut in acest inceput de primavara:
Am curatat de crengile uscate socul,  salcia si de inflorescentele uscate,  liliacul.In gradina de legume am pregatit terenul pentru  arpagic de ceapa esalota (de frunze)  si mazare.
In casa,  am scos bulbii de gloxinii de la iernat,  i-am curata de pamantul in care au iernat si i-am pus in ghivece cu pamant proaspat,  la lumina.
Anul trecut am achizionat rizomi de canna (5 tipuri) si fiindca nu a inflorit decat una singura,  am fost sfatuita ca in anul urmator  sa  pun rizomii la incoltit mai devreme,  in ghivece,  apoi cand mai cresc sa-i transplantez in gradina. Am facut deja aceasta  lucrare: rizomii scosi  din gradina, toamna, inainte de prima bruma,  i-am pus la iernat (cu pamant pe radacini) intr-un vas mai mare (galeata) la rece si la intuneric. Acum am scos rizomii (cei de canna pitica s-au uscat) si i-am plantat in ghivece  aduse la caldura si lumina. Sper sa rasara si sa creasca astfel incat,  prin aprilie sa-i transplantez in gradina,  la loc insorit.
Cam atat deocamdata. Restul,  in episodul urmator.
Pe curand,
Penelopa.

cara

Quote from: "penelopa"Stati linistite ca nu m-am suparat pe nimeni.  Cu atat mai mult cu cat,  trebuie sa recunosc,  si eu am mai intrat pe forum tot datorita Carei. Mi se facea mila de ea cand vedeam cum bantuie si vorbeste de una singura pe forum.
Cara draga,  accept cafeaua ta cu placere dar ciocolata (desi arata grozav - colegele mele au salivat deja) o refuz categoric . Nu ma tem de consecinte (mananc ce vreau si cat vreau -  binenteles, in limitele bunului simt -  fara sa iau proportii), dar ciocolata chiar nu-mi place.
Pe 8 martie (fetele de la serviciu) facem o excursie la Poiana Brasov. Poate ne vedem.

musai trebuie sa ne vedem! iti trimit pm cu nr meu de telefon.  :)

penelopa


diana

Pene dupa ce te intorci din Poiana sa nu uiti sa ne povestesti cum a fost. Si in plus ma intereseaza si pe mine o cazare...planuiesc si eu o iesire prin zona ...inclusiv cu Alexia (acum are 1 an si aproape 5 luni :D ) si vreau sa stiu din timp unde stam...pana acum am mers si gaseam la fata locului insa nu imi mai permit sa risc :D  :D  :D

cara

Quote from: "diana"Pene dupa ce te intorci din Poiana sa nu uiti sa ne povestesti cum a fost. Si in plus ma intereseaza si pe mine o cazare...planuiesc si eu o iesire prin zona ...inclusiv cu Alexia (acum are 1 an si aproape 5 luni :D ) si vreau sa stiu din timp unde stam...pana acum am mers si gaseam la fata locului insa nu imi mai permit sa risc :D  :D  :D


pai cand te-ai hotarat ca vrei sa vii, imi scrii un pm cu conditiile pe care le vrei asigurate, locatia, si eu fac cercetarile necesare.  :)

Aricica

Quote from: "cara"... cand am intrat pe forum, intrasem cu gandul sa vad daca aricica mi-a trimis detalii despre calatoria trandafirilor cu posta.
...

Draga si scumpa Cara, nu am trimis mail cu detalii despre hibi prin posta... ca inca nu era timpul... mi-a fost teama sa nu inghete pe drum... dar cum spuneau si fetele, se pare ca iarna nu se mai intoarce.... ce bine-ar fi daca-ar fi asa...
ma mananca palmele sa seman flori si partea proasta e ca nu mai am loc unde (toata casa-i plina de ghivece, ghivecele, pahare si paharute cu flori, seminte, butasi etc...

cara

Quote from: "Aricica"
Draga si scumpa Cara, nu am trimis mail cu detalii despre hibi prin posta... ca inca nu era timpul... mi-a fost teama sa nu inghete pe drum... dar cum spuneau si fetele, se pare ca iarna nu se mai intoarce.... ce bine-ar fi daca-ar fi asa...
ma mananca palmele sa seman flori si partea proasta e ca nu mai am loc unde (toata casa-i plina de ghivece, ghivecele, pahare si paharute cu flori, seminte, butasi etc...

am pus poza cu "trandafirul tau" la topicul respectiv. are bobocei!  :) asa ca chiar daca o sa ramana la mine tot "trandafirul aricicai" o sa-l cheme! :D

penelopa

Desigur, Diana. Ma voi interesa in mod special.

Penelopa.

Aricica

Cara mia :) (Cara draga mea :) ) eu il mai vreau daca mi-l dai... chit ca o sa dorm pe pres afara din lipsa de spatiu :)

cara

:lol:  :lol:  :lol:
al tau e! si ca sa nu dormi afara pe pres, poti sa dormi cu el in brate!  :lol:  :lol:  :lol:

Aricica

multumesc frumos Cara... :) pai oricum cu el in brate o sa dorm si pe pres... ca o sa-l iau cu mine sa-mi tina de urat  :lol:  :lol:

cara

nimeni nu te intelege mai bine ca mine, in privinta amenintarii cu dormitul afara!  :D
eu am adoptat al treilea catel si familia ma  ameninta cu dormitul impreuna cu ei, afara!  :lol:  :lol:  :lol:
daca se tin de promisiune, ne putem muta impreuna. avem un trandafir, un un caine si-un...forum, pentru inceput!  :lol:  :lol:  :lol:

penelopa

Vin si eu cu voi tot cu ........ 3 catei: o husky (ne tine de cald iarna),  un maidanez autentic si o scarmaza mica (corcitura de canish, sorecar si pekinez).

Penelopa.

cara

ok! deci...menage a trois!  :lol:  :lol:  :lol: