Aeschynanthus

Started by myky, February 11, 2009, 06:00:12 PM

Previous topic - Next topic

myky

                Originar din regiunile tropicale si subtropicale ale Asiei, Aeschynanthus se caracterizeaza prin prezenta a numeroase tulpini flexibile, cu frunze eliptice, rigide si carnoase.
Florile apar in timpul verii, au culoare rosie-portocalie, sunt grupate si foarte decorative.
          Aeschynanthus se replanteaza in martie, o data la fiecare trei ani, utilizand amestecuri pe baza de turba si muschi de turba intr-o proportie de 3 la 1, odata cu trecerea de la primavara la vara, planta trebuie sa fie udata din ce in ce mai mult, cand este foarte cald este oportun sa o stropiti zilnic. De la mijlocul primaverii pana la mijlocul toamnei este recomandat sa administrati un ingrasamant lichid diluat. Are nevoie de multa lumina, dar nu expusa la soare. Cand perioada de inflorire s-a incheiat este indicata scurtarea tulpinilor cu o treime din lungimea lor. Iarna nu se administreaza ingrasamant, iar cantitatea de apa este redusa astfel incat pamantul sa fie doar umed.
         Inmultirea se face primavara, prelevand din ramuri butasi lungi de 5-10 cm, se introduce extremitatea butasilor intr-o pulbere continand hormoni rizogeni, apoi se planteaza intr-un amestec identic cu cel folosit la cultivarea plantelor adulte. Pentru a se produce inradacinarea, este necesara o temperaturade minimum 20 grade C.
Planta poate fi contaminata de paduchi si de cosenile fainoase. In acest caz, indepartati formatiunile pufoase cu ajutorul unei pensule inmuiate in alcool denaturat si repetati operatia dupa doua saptamani.
Specii:
          Aeschynanthus javanensis
          Aeschynanthus lobbianus
          Aeschynanthus marmorata
          Aeschynanthus speciosus
sursa-'plante de apartament/ ghid complet all'
                       

myky

asta a fost teoria.
practica mi-a demonstrat ca se poate inmulti si prin frunza, ca  eu il am plantat in pamant normal ( pt plante de interior, terra- vita, parca), planta a stat pe perioada iernii pe pervazul de deasupra caloriferului, deci la caldura.

doina

Am primit si eu in vara un lastar cu 2 frunze , nu stiam ce este  ??? Mi-a trebuit ceva timp sa ma hotarasc cum sa-l pun in pamant pentru ca nu avea 'varf' si  nu voiam sa-l pun cu 'susu-n jos' . A stat mult sub pet , nu mai stiu cat , si -a pierdut o frunza dar i-a mai crescut una . Deasupra pamantului cred ca are cel mult 3 cm dar acum are  2 flori ,  asa arata  luna trecuta . La inceput  nu-mi venea sa cred ca sunt flori , nu stiam cum arata . Inca nu au inflorit , cresc taare greu. Nu stiu cat mai trebuie sa astept pana vor inflori dar eu astept. Intre timp a inceput sa-i creasca un mic lastarel , cu frunze minuscule.
Lastarul meu este pus in pamant Florasol cu putin perlit .

miha

Ce tari sunteti...  ;) Sa va traiasca frumusetile...  :-*

myky

merci, eu sunt dispusa sa dau, atunci cand vor mai creste, mai am doua soiuri mai maricele, dar inca nu au inflorit.


nico.agat

  Ella la tine cat este floarea de mare,la mine era cat unghia mica si cand am mutat-o la geam i-a cazut si sau ingalbenit si frunzele.Am lasat-o acolo si am observat ca da de jos niste lastari.A ramas un bat de 30cm.

gabriela jalba

Myky ,buna si frumoasa prezentarea ta. Multumesc mult!!! Este utila aceast preview al topicului!!!!
Acum,zi-mi ca frunza aia ,a dat ea lastarul....Mi-ati rasucit cutitul in suflet cu aeschinantus;abia ma linistisem din "ghiarele" lui !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Florile mele au mai crescut de cand am facut poza , pe 10 ianuarie , si-au cam  dublat dimensiunea , dar abia de curand am vazut ca incepe mijlocul sa prinda contur si sa inceapa sa creasca , sigur mai dureaza cel putin doua saptamani pana va inflori. Tare greu se misca aceste flori  :P dar abia astept sa le vad pe viu.

Ella

Quote from: nico.agat on February 11, 2009, 08:01:38 PM
  Ella la tine cat este floarea de mare,la mine era cat unghia mica si cand am mutat-o la geam i-a cazut si sau ingalbenit si frunzele.Am lasat-o acolo si am observat ca da de jos niste lastari.A ramas un bat de 30cm.

Nico, hai sa te cert ;) :-*
O planta care a facut boboci intr-un loc, nu o mai muti...stii povestea cu "mai bine, dusmanul binelui".
Daca te referi numai la "gurita" florii da, este cat o unghie, dar floarea in ansamblu are cam 4 cm.

doina

Nico , aeschynanthus-ul pe care il avem noi doua de la Myrela nu este ca cel postat de Ella si de mine. Acesta are frunzele cu mult mai mari deci si florile cred ca sunt mai mari decat ce ai avut tu. Cel de la Myrela creste dar nu vrea sa-mi faca flori , inca.

Claudya

am avut si eu un lastar :) a facut frunzulita si dupaia a stationat. :( si apoi i-au picat toate frunzele si a murit :'( ce s-o fii intamplat ???

doina

A inflorit si piticul meu , o data cu floarea a inceput sa si creasca .

myky

e mai mare floarea decat planta! :D

gabi_gabriella

Doina, e tare frumusica floarea !!
Am si eu o frunza puna la inradacinat .Sa vedem ce iese :)

doina

Gabi , trebuie sa iasa ceva  :D .
Butasul primit de mine in vara avea doar 2 frunze si a trebuit sa-l studiez bine ca sa-mi dau seama cum sa-l pun in pamant  ::) A stat mult timp sub pet pana au aparut 2 frunzulite mici si am i-am scos pet-ul . O frunzulita nu s-a dezvoltat si a pierdut una din cele doua  mari pe care le avea . In 27 decembrie au inceput sa se vada bine viitoarele flori , in 10 ianuarie bobocii si planta aratau asa
Acum a inceput sa se dezvolte si planta , simte si ea primavara  care sa apropie :D

Nicol Caloian

Quote from: doina on March 01, 2009, 11:04:00 AM
A inflorit si piticul meu , o data cu floarea a inceput sa si creasca .
Pitic, pitic, dar voinic! E o bucurie cand infloreste orice planta, dar asta......

gabriela jalba

Fetelor sa va creasca maaari si sa va bucurati. Fitoasa plantuta!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


gabi_gabriella

Quote from: gabi_gabriella on March 01, 2009, 12:31:33 PM
Doina, e tare frumusica floarea !!
Am si eu o frunza pusa la inradacinat .Sa vedem ce iese :)

Si uitati ce a iesit !!!

Ella


Nicol Caloian

La tine intai a facut flori si dupa aceea frunzulute!  :o  :o

doina

Gabi_Gabriele , esti o fericita   :D
Eu cred ca am gresit cand am tuns planta toamna  :-[
Am vazit azi bobocei in acelasi loc unde au fost anul trecut , si numai  acolo  >:(

myky


gabi_gabriella

Quote from: Nicol Caloian on December 13, 2009, 01:03:09 PM
La tine intai a facut flori si dupa aceea frunzulute!  :o  :o

Inca frunze nu a facut .E doar frunza pusa la inradacinat :)