Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

irina

ok..mersi gentiana
am crezut ca aveti o anume reteta experimentata , am gasit pe net diverse retete si o sa citesc si eu, cu siguranta am si in cartea de bucate ceva
multumesc ptr amabilitate

einsteinitza

Aluatul e aluat normal de cozonac.
Crema- branza de vaci 1kg, 8 -10 linguri de zahar, 3 plicuri zahar vanilat, coaja rasa de lamaie, stafide fierte putin in rom. 6-8 oua intregi.
Se intinde aluatul in tava, se pastreaza o bucata mai mica, cam cat un pumn. Se fac doua snururi lungi din acest rest, se rasucesc intre ele si se pune sfoar asta pe marginea aluatului, sa formeze  lateralul. Se pune crema de branza, se lasa la cald jumatate de ora sa creasca. Se unge totul cu un galbenus de ou batut, chiar daca mai intra in crema, nu-i nimic. Se baga la cuptorul incalzit dinainte, la foc mediu. In prima jumatate de ora nu se deschide cuptorul, sa nu se lase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

irina

multumesc mult Corina
o sa fac reteta ta  :-*

einsteinitza

Daca branza de vaci e cam apoasa, cam nescursa, cum sigur e in perioada asta, comerciantii au smecheriile lor, pune toata branza intr-un servet de bucatarie ma subtire, legata cu o sforicica, atarnata deasupra unui vas, sa se mai scrga, altfel mananci pasca cu lingura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Adevarul este ca fara citit pe hartie nu ma descurc cu cantitatile....  >:( Tre' sa si traduc reteta mea de prajitura cu branza fara blat... ca o am doar in germana :'( :'( :'(  Promit sa o scriu totusi saptamana asta!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mama4you

vin si eu cu o reteta proprie! o pregatesc mereu in perioada Craciunului! o stiu de la bunica mea!

cand ma trezeam dimineata bunica deja framanta aluatul si gaseam pe masa o farfurie cu un turn de turte care erau inca fierbinti. Alaturi de ele se afla intotdeauna o cana cu lapte proaspat si cald...hmmm...ce vremuri!va povestesc si deja imi vine apa in gura..

In plus sunt foarte bune acum in perioada postului.Sper sa incercati si voi reteta!

Ingrediente:
- 450 g faina de grau
- 250 ml apa, un pahar
- 1 lingurita sare
- 5 lingurite zahar
- 1 cubulet drojdie uscata

Se amesteca ingredientele si se lasa aluatul la dospit, sau la mezat cu zic eu! . Apoi se imparte aluatul in bucati, se infaineaza bine si se intinde cu degetele astfel incat sa aiba o grosime de cca 2 cm si o forma rotunda (de fapt forma rotunda nu e obligatorie, iar cu cat au forme mai ciudate  cu atat au  un aspect mai rustic). Dupa aia  se pun la copt fie in cuptor, fie, ca in cazul meu, intr-o tigaie teflonata (nu se foloseste ulei!). Se lasa pe foc turta pana prinde o culoare aurie, apoi se intoarce si se coace pe partea cealalta.
Pofta buna la turte!

mama4you

Face cineva pate de soia?

as vrea si eu reteta!

sophia

eu tocmai am scos si ultima pasca de la cuptor si.... eu la pasca ptr un kil de branza scursa bine bine folosesc 10 oua separate .se freaca  galbenusurile cu un praf de sare si 200 gr zahar;albusurile se bar spuma .separat  3sferturi de pachet de margarina ptr copt *(ala de 250 gr)se freaca cu 200 gr zahar ,pana devine cremos ( se  poate inlocui zaharul tos cu pudra,se omogenizeaza mai usor) crema de galbenusuri se amesteca cu crema  de margarina. apoi se amesteca cu branza care ,daca este bine scursa se da prin masina de tocat(eu in lipsa de masina de tocat,ca de cu robotul de bucatarie nu am mai luat din aia)dac nu se baga mana si se farama bine ,bine.dupa ce se amesteca  acestea doua(branza cu crema din marg si oua) se pun albusurile batute spuma si se omogenizeaza incet ptr a se incorpora bine dar totusi da nu se taie   ;eu pun stafide inmuiate in rom si coaja resa de porocala cu lamaie.se mai pun si 2-3 linguri de faina alba de grau .aluatul e la libera alegere care il doreste fiecare.eu il fac din 2 galbenusuri ,un praf de sare ,sfertul de margarina de mai sus ,faina cat cuprinde pentru a iesi un aluat destul de tarisor.nu pun drojdie pentru ca nu ne place sa fie cu aluat mult.si iese ca,crusta de la tarta oarecum !!! copiii deja mi-au ciugulit una...

mama4you

de-abia astept sa ajung la mama mea...zicea ca face si dansa pasca!

Ionela

Quarkkuchen ohne Boden  = Prajitura cu branza fara blat

Quark = branza de vaca stil nemtesc (se gaseste la Plus, Kaufland); mai degraba seamana cu un iaurt foarte gros....

Este una dintre prajiturile in care se pot adauga fructe proaspete (capsuni) sau din compot (piersici, caise), dupa gust si dispozitie.

Ingrediente:  

120 g unt
250 g zahar
6 galbenusuri
1 kg Quark
1 pachet de budinca de vanilie
4 linguri gris
1 lamaie
1 pachetel praf de copt
3 pachetele zahar vanilinat
6 albusuri
1 priza sare
(Fructe dupa gust - caise din compot)
Unt si pesmet pentru forma

Mod de lucru:

- untul (moale), zaharul si zaharul vanilinat se bat spuma;
- se adauga cele 6 galbenusuri si se continua ,,baterea"; apoi quark-ul, praful de budinca, grisul, sucul si coaja rasa de lamaie + praful de copt se amesteca pe rand in compozitie.
- albusurile + priza de sare se bat bine, pana la o consistenta tare, apoi se amesteca cu restul compozitiei. Atentie: in aceasta etapa nu se foloseste mixerul.
- se unge cu unt o forma cu diametrul de 28 cm si se tapeteaza cu pesmet (atat fundul formei, cat si peretii).
- compozitia se toarna in forma si se coace in cuptorul preincalzit 1 ora la aproximativ 180º C
(- eu am facut deocamdata varianta fara fructe si varianta cu caise din compot pe care le-am asezat pe fundul formei, turnand apoi compozitia deasupra.)

Pont: Pentru ca prajitura sa nu se ,,lase" la scoaterea din cuptor, dupa 30 de minute de copt trebuie scoasa si desprinsa/separata cu atentie de peretii formei, folosind un cutit bine ascutit. Apoi se mai coace inca 30 minute.

Guten Apetit!!!

PS Si mie imi place pasca fara mult aluat.... sau deloc daca se poate :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

fetelor !!!! , nu aveti nevoie de un degustator ,acu' in post !!!! ;) ;D :'( :-*

sophia

ionela hai pana in dancu!!! dac nu maine in piata ma gasesti !!! imi spui ca vii si iti aduc o portie! trebuie sa vii pentru zarzavat la  ciorba,si bonus iti aduc taitei de casa ( am o masina  smecheruta care imi usureaza munca  si fac din 10 oua odata!)  imi spui si iau cu mine toate astea

sophia

nenea costi,avem nevoie si de degustator dar mai este si un covor de batut! te bagi?

gentiana

de vin?
Nene Costeo numa' de ghidusii te tii  ;D

gentiana

Quote from: sophia on April 01, 2010, 02:49:35 PM
nenea costi,avem nevoie si de degustator dar mai este si un covor de batut! te bagi?
sa nu uiti un mutat de mobile si un spalat de ferestre si un spalat de tavane
(asa mi-a zis mie o menajera ,ca ea nu face nici acasa la ea astea ca-s treburile lu barbata-su ;D)

penelopa

Ionela, m-ai spart cu "pasca" ta! :D
Prăjiturile cu brânză şi cât mai puţin aluat sunt preferatele mele. :)

costieanuconstantin

va rog sa va concentrati numai pe oferta!!!!!! ;D ;) :D :'( :-* ,

gentiana

Ionela ce ai scris tu ,eu o stiam ca tort de crema de branza

gentiana

Nene Costeo  dupa fapta si rasplata!
Eu nu suport sa-mi misune "degustatorii" prin bucatarie cand gatesc si drept care barbata-miu nu intra in bucatarie cat gatesc eu ,si eu cand gateste el ;)

sophia

http://csfrtgb.sunphoto.ro/papa_bun/12752860 gata am reusit sa le postez .va asigur ca sunt si gustoase!!!

mama4you

aoleu..imi vine apain gura!

gentiana

sophia tu faci pastile in  forme rotunde?
eu de cand ma stiu ,pasca era in tava dreptunghiulara,credeam ca asa se face

sophia

iar am citit  "pilule" ca gabi jalba parca
la noi ,eu cel putin asa am vazut la mama ,bunica in tavi rotunde din alea ondulate pe margini  faceau. eu neavand din alea am facut in vasele de ena-capac +vasul in sine

gentiana

Bunica mea facea in tavi dreptunghiulare,matusile maica-mii la fel,mama la fel
credeam ca asa se fac
s-ar putea sa fie traditii zonale
mereu am considerat ca asta e diferenta
e drept ca bunica ne facea niste cozonacei speciali,rotunzi(intotdeauna m-am gandit ca-s pt copii sa ii atraga ca aratau ca niste niste turnulete;eu nu mancam dulciuri)
am facut si eu acu cativa ani cozonac in formele de la bunica (unele mai mari pt casa,altele mai mici petru copii)

sophia

poze cu cozonacii va pun mai tarziu sau maine seara ca de abia dupa 5 ii fac(merg la tuns cu baiatul si eu  la pensat)is curioasa sa vad cum ies ca e prima data cand indraznesc singura!