Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Daca aveau legatura cu ordinul salciilor mai stiam ce sa fac cu ele :D :D
Foile seamana cu cele cu miere dar sunt mai "decolorate" si mai cu gauri prin ele dupa cum vad eu prin pachet. Uite asa arata:
http://codruta.sunphoto.ro/culinare/13808844
http://codruta.sunphoto.ro/culinare/13808853
Cand am facut pozele am vazut ca sunt cu amoniac. Mi-a sarit in ochi salicale si nu am mai vazut restul ;D :D Oricum tot nu stiu ce crema li se potriveste.

GetaV

Arata ca cele cu crema de lamaie (alba ca zapada)

Codruta

Imi place crema de lamaie asa ca voi face alba ca zapada.

stefana

Avand amoniac in compozitie, a doua zi va fi mai buna prajitura :D Am cautat pe Google (tot n-am aflat ce sunt alea salicale, dar cred ca este amoniacul alimentar-bicarbonat de amoniu ) si am dat de un caiet de prajituri :D. Uite ce crema recomanda acolo (pare crema de criza :) ) :
Foi  cu salicale
Ingrediente: 400gr făină, 100 gr zahăr, 100 gr unsoare, 1 ou întreg, un sfert de ulei, un sfert de lapte. 2 linguriţe salicale, puţină făină, sare. Se fac 6 foi. Se pun la copt.
Crema : 1 cană de zahăr se rumeneşte puţin şi pe urmă se pune jumătate cană de apă. Se lasă să fiarbă până se topeşte zahărul. Din 3 linguri de făină se face îngroşală cu o cană de lapte, se fierbe până îi ia gustul de făină. Se pun şi 2-3 plicuri de zahăr vanilat.

einsteinitza

Si eu am dat peste el si peste alte cartide bucate tot acolo :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Peste aceasta reteta am dat si eu. E singura pe care am gasit-o in google dar mi s-a parut tare aiurea crema si ma gandeam ca poate voi aveti alte sugestii. Nu am facut niciodata foi cu amoniac. Defapt nu prea fac foi, prefer sa le faca altii pentru mine  ;D sau mai nou sa le cumpar ;)

einsteinitza

Caut reteta de tort cu nuca cu nuca din crema caramelizata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

cel mai recent si de sezon tort pe care l-am facut e unul cu crema de iaurt. il postez la cererea expresa a Einstenitei :)

piscoturi de sampanie
750 ml iaurt gras
6 linguri zahar
250 ml frisca lichida
1 cutie mare compot ananas
2 plicuri gelatina

in jumatate de cantitate de sirop de la compotul de ananas se pune la inmuiat gelatina. apoi se incalzeste pe baie de aburi sau la MO
la aprox 60 *C pana la completa dizolvare (in functie de tipul de gelatina, se respecta indicatiile date de producator)
zaharul se dizolva in cealalta jumatate de cantitate de compot
se bate frisca
se amesteca iaurtul, fisca, gelatina si zeama de compot indulcita

se aseaza intr-un vas cu pereti inalti sau pe platoul de tort cu inel de montare, un rand de piscoturi si unul de bucati de ananas. se toarna jumatate din crema de iaurt, apoi un alt rand de piscoturi si ananas si restul de crema. se orneaza dupa inspiratie si gust. se da la rece.

eu am facut tortul cu inel de montare si am asezat pe margine piscoturi in picioare, ca aici:

einsteinitza

Asta e, imi ploua, iti multumesc din suflet ;)
Imi lipseau maiestriile tale culinare. Decor desavarsit. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

cu placere. e bun pentru zilele calde  ;D

einsteinitza

Weekendul viitor voi comanda niste zile calde ;) :D :D
Vezi cum faci, ca de la voi vine mereu vremea spre noi.Asa ca, ai program incarcat, ca am petrecere doua we la rand. :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Mor de foaaaaame!!! :o :o :o :o 

Sa fac si eu asa un tort, poate-i place si la fiica-mea :D :D :D 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Piscoturile alea de pe lateral nu trebuie inmuiate in nimica, nu? Cred ca absorb umezeala cremei.
Si cam cate piscoturi ar trebui? Dar sigur am nevoie de un pachet de rezerva :D

einsteinitza

Daca le moi nu mai stau asa, sigur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Notat şi eu reţeta! :)
Numai că am neşte dileme:
- dacă pun pişcoturile în picioare, pe margine, la baza tortului le pun culcate  ???
- dacă n-am chestie de aia cu inel şi construiesc tortul în cratiţă,  cum îl răstorn, la final, pe platou şi cum  priponesc pişcoturile alea  ???

stefana

Pana intra Cara si decreteaza solutii sa-ti zic ce as face eu:
- piscoturile o sa le pun culcate si pe mai multe directii sa umple un rand bine.
- iar in cratita le pun un plastic de la pungi subtiri, nu folie alimentara ca aia se lipeste prea tare.
Mai greu cu scosul din cratita ca vaz ca piscoturile sunt mai lungi decat inaltimea tortului si nu ar trebui intors  :-\

Fleurf

Se poate folosi si folie alimentara fara probleme. Eu numai de aia folosesc si fac mereu toruri la rece.
In cratita tortul se monteaza invers adica se incepe cu crema si se termina cu un rand compact de piscoturi. Folia se lasa mai mare decat marginile cratitii si la sfarsit se acopera bine suprafata cu marginile foliei apasand putin sa se aseze piscoturile bine in crema. Cand se rastoarna se desfac marginile foliei, se aseaza platoul peste cratita si se rastoarna apoi cu totul. Se ridica apoi cratita de pe tort tinand de folie daca nu iese usor. Se indeparteaza folia si se aplica piscoturile pe marginile tortului. Fiindca nu e sigur ca stau numai lipite cu crema tortului se leaga cu o panglica.
Daca s-ar pune in cratita inainte ar trage de la crema si na-r mai fi aspectoase.

Ionela

Doamne, nici ca-mi dadea prin cap cum sa fac! ::) Noroc de voi!
Nu stiu de ce nu mi-am cumparat pana acum inel de montare - probabil pentru ca am facut numai torturi cu blat >:( Dar este inel din asta pe la noi?? Forma mi-am luat-o de la nemti - acum sunt si la noi de diverse diametre...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

DanaT

Sa spun si eu cum fac cu torturile diplomat invelite in piscoturi.
Eu pun doar pe margine, nu si la baza. Daca am timp pentru la baza fac un blat mic.
Ung bine o cratita cu unt. Pun piscoturile pe margine (din cauza untului chiar stau). Torn crema cu gelatina pana la nivelul piscoturilor. Daca am si blat subtire il pun si pe el deasupra. Dau la rece cateva ore.
Cand il scot moi cratita in apa fierbinte cateva secunde. Pun platoul in cap si rastorn (untul si crema s-au topit putin de la apa calda si iese fara nici o problema din cratita). Ornez cu frisca, iese ceva cam asa...


Piscoturile la mine sunt nitel muiate. Stau pe lateral din cauza ca sunt prinse de crema.

nico.agat

 spuneti-mi si mie reteta de capsuni cu zahar la borcan
pun un rand de capsuni ,un rand de zahar si apoi le fierb ? nu mai pun nimic?

penelopa

............ le bagi la frigider fara sa le mai fierbi si, mmmmm,  bune sunt dupa aia!!! ;D

einsteinitza

Cara,multumesc pentru reteta ,a salvat onoarea familiei ::) si am reusit sa o fac rapid, mi-a ajuns si timpul sa ma pun in tinuta de doamna ;D ;D ;D
Dana, ti-am urmat exemplul si le-am insiropat putin de tot.Multumesc.
Am iesit onorabil, desi am avut decoratiuni de tort foarte......abstracte,fiind in graba :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: einsteinitza on June 11, 2010, 02:40:52 PM

Am iesit onorabil, desi am avut decoratiuni de tort foarte......abstracte,fiind in graba :D :D :D


Es, eu as fi decorat cu.... petale de trandafiri :D :D :D :D 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu erau inca infloriti. ;D Ca am si niste decoruri in meniu, cu petale de trandafiri facute bezea. Asta insa a fost mai mult decat abstract, din mai multe motive. Unul, am avut lumanari extrem de subtiri si inalte, in numar mare :D Dar genul asta de vompozitie nu tine lumanari subtiri, si a devenit ca un arici :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

turturica

Ionela, inel de montare am luat eu din Penny, este din inox (bun) si am dat numai 8 lei !!!