Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Si de ce ai bagat-o in seama? E gradina voastra, a tuturor. Nu si-a luat apartament cu gradina personala. E benefic sa participe toti, e si o relaxare pentru fiecare. Trebuie insa si ea sa stie ca nu are drept de proprietate asupra gradinii. Daca nu, in timp, devine si mai convvinsa ca e numai a ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Ei, mai Corina, parca tu nu stii cum e cu vecinii la bloc :D. Trebuie multa diplomatie, ca sa-i convingi ca e mai ales in interesul lor ceea ce faci  8).

sophia

eu stand la 3 au fost  probleme  cua copeirul ,ca l-a luat vantul acum vro 2 ani cre.si  i-am spus de m-am racorit!!!subsolul e la toata lumea ,gradina e a matale ,iar acoperisul e numai la aia de la ultimul etaj!!!! nu tiu daca a mai comentat ceva ,dar m-am simtit bine ca i-am zis,si mi-am vazut in continuare de treaba . ce sare si piper???
poate i-o fi promis vreun pahar de ceva ,caci cam le....

sophia

si oricum urmaresc de ceva timp sa vad daca dispare gunoiul de pe acolo,dar nimic.eu in cinci ani de zile de cand stam aici nu am vazut vreodata sa intre in gradina ,.....poate dupa carligele scapate pe jos,dar nici atunci macar... si ce se umfla in pene(fara legatura cu doamna pene) :D :D :D :D :D :D

sophia

de asta e bun preview dar aveam viteza si... sorry ptr greseli.(acoperisul)

einsteinitza

Bine i-ai facut. Stii Stefana, eu zic ca si diplomatia are fetele ei. Poti sa-i spui ce ai de spus, diplomatic.  Si eu platesc femeia de serviviu, fondul de rulment, etc, deci sunt si eu pe undeva pe acolo.
Lumea a cam uitat ce e dreptul de proprietate.E bine ca fiecare sa beneficieze de drepturile si libertatile pe care le are. Nu mai mult dar nici mai putin.Nici sa te calce pe cap nu e prea bine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

E bine ca am vecini buni, cu mici exceptii ... ca cel de la scara alaturata ce incerca sa se uite in dormitor, intrand in gradina si calcand fara mila in picioare florile ... Unii mi-au zis sa-l las in plata Domnului, ca e batran, peste 80 de ani ... Atat de mult iubesc florile, incat m-am extins si in alte gradini, plantand trandafiri (unde stiam ca sunt locuri insorite), sau iedera, vinca, mahonia, liliac ...
E foarte bine ca si vecinii de la alt blocuri sunt gospodari, multe gradnite arata minunat, ingrijite si pline de flori. Asa, parca ne luam la intrecere, dar si primarul nostru e OK ... Avea obiceiul sa se plimbe printre blocuri, mai ales ca primaria e in apropiere.

gentiana

io stau la apartament la etajul 2 si nimeni din cei de la parter in ultimi vreo 20 de ani n-a udat vreodata  vreodata gradinile din fata sau spate ,eu le udam cand aveam timp si vecina mea le ingrijea
O data a comentat unu la la scara vecina ca vezi doamen consumam apa degeaba si ii mancam banii si crede-ma ca atunci mi-am iesit din fire(nici nu statea acolo,venea la parinti in vizita)
I-am zis ca si banca pe care sta in curtea blocului a fost facuta cu banii nostrii si cum el n-a platit(si nici tac-su) sa nu stea pe bancute sa nu calce in parc sa nu miroase florile(ca toate astea au fost facute cu banii ,timpul si apa noastra)
Cand a mai dat sa spuna ceva l-a potolit tac-su si ii sarisera deja vecinii in cap(se uscau trandafirii si copacii de seceta si pe el il durea de 5 lei,oricum apa o platea tot blocul)
Uneori trebuie sa nu fi diplomat ca altfel te iau de prost si fraier

Ionela

Daca tot ne plangem de vecinii de bloc, vreau sa ii reclam pe cei care arunca gunoiul pe geam! Asa nesimtire n-am vazut nici la Cucuieta din Deal, dar o vad zilnic la Iasi >:( Cum sa fiu diplomata cu asemenea personaje?  >:(

PS Si iar sa-l pupam pe nenea Costea ca a zis frumos de noi! :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

tu ,aia cu gunoiu pe geam tine de cei 7 ani de acasa...........unii n-am nici macar 1  si tot asa isi educa si plozi

einsteinitza

Vezi cred ca de-aia Costi are parte de corn! Din cauza de prea multe pupaturi ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Unul din motivele pentru care mă bucur că am scăpat de bloc este şi problema gunoiului.  :(
Cine nu-l arunca de la geam, îl arunca direct la ghenă, fără să-l pună, în prealabil, în pungi. Nu pot să vă spun ce miasme ieşeu de la ghena aia.
Vecinele de deasupra mea aveau un frumos obicei: mâncau seminţe la geam, scuipând cojile diret  afară. >:( Să vă mai spun câte coji se opreau în baconul meu  ???

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

"Educatie " de inalta clasa asta cu scuipatul semintelor pe geam
io cand pap seminte la tembelizor ,am 2 castronele unu cu seminte si unu pt coji

Ionela

Corect... Mie mi se pare aiurea mancatul semintelor pe strada, prin tramvai, la poarta casei... brrrr!  Eventual cand esti data cu ruj si porti tocuri cui. Am vazut asa ceva cu ochii mei.  :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

diana

Quote from: Ionela on March 22, 2010, 03:50:27 PM
Da, groaznic!  >:(
Si eu am o amintire ... demult...venise cumnata'mea  in vizita si stateam vara, la balcon ..ca 'fetele" ;D. Nu mi-am putut inchipui vreodata ca cineva ar putea arunca butoiul cu varza murata de la etaj >:( . Ce a urmat....  :o :o !!! Acum nimic nu ma mira in materie de aruncat gunoiul peste geam!  Oameni  ::) ???...

einsteinitza

Asta chiar ca e grozav, n-am mai auzit-o ! Varza :o :o :o :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Diana, dar locatarii de la parter n-au ripostat???  Sau, n-au mai avut timp fiindcă butoiul le căzuse în cap. ;D
O dată, la bloc, fiindcă o gospodină rea de gură şi de muscă a lăsat gunoiul lângă ghenă, am strâns gunoiul şi i l-am pus în uşă.  ;D Nu vrei să ştiţi ce s-a întâmplat după aceea.  ;D

Ionela

In mod stupid m-au acuzat vecinii de la parter ca arunc mancare stricata pe geam... Erau suspectati toti locatarii de pe coloana respectiva, in afara de vecina de la etajul 3 (eu stau la 4) - exemplu de onorabilitate si corectitudine, deasupra oricaror suspiciuni. Intr-o noapte Felix a vazut-o de jos cum a stins lumina, a scos mana pe geam si a aruncat. I-a dus sacosa cu gunoaie la usa. A sunat si i-a spus foarte zambaret: "Ati scapat asta pe geam si v-am adus-o." Eu simteam ca mor de rusine, de atata penibil!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Mai elegant de atat nu cred ca se putea.
A procedat foarte corect si sunt convins ca vecina respectiva nu se astepta la asa ceva :D

Felix

Nici n-a mai "scapat" ceva pe geam vreodata :))..din cate stiu eu.
Dar cel mai tare moment din toata faza a fost cel in care plin de zambet i-am explicat ca i-a cazut gunoiul pe geam :)))...era shocata..probabil se astepta sa fac scandal..si eu eram extrem de amabil si politicos :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

diana

Quote from: penelopa on March 22, 2010, 09:23:10 PM
Diana, dar locatarii de la parter n-au ripostat???  Sau, n-au mai avut timp fiindcă butoiul le căzuse în cap. ;D
O dată, la bloc, fiindcă o gospodină rea de gură şi de muscă a lăsat gunoiul lângă ghenă, am strâns gunoiul şi i l-am pus în uşă.  ;D Nu vrei să ştiţi ce s-a întâmplat după aceea.  ;D

Ah, am uitat un amanunt: la parter nu a ajuns butoiul, ci numai continutul.. ca de altfel si in capul cumnata'mii >:(. Niciodata nu am vazut vreun "condamnat" ... era si greu intr-un bloc de 10 etaje cu cate 20 de garsoniere pe etaj.

penelopa

Ei, vedeţi! Asta-i una  din deosebirile dintre femei şi bărbaţi. :)
Eu n-am putut să-i spun politicos vecinei de ce i-am adus gunoiul la uşă. ;D

einsteinitza

Felix, ai fost teribil. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

O faza tare,recunosc ca eu doar m-am gandit sa fac lucrul asta(vecina de la 4 arunca pe fereastra,dar n-am avut nervul sa adun toate mizeriile si sa i le duc la usa)