Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Gabi, muscatele mele sunt surori cu a ta, cea de la Mada.
Vi se par mari. Sunt doar pline de flori  :D

gabi_gabriella

Ozi, frumoase muscate !!
Ale mele deabea au inverzit
Vernil, ce oameni ...sa ia o jarginiera cu totul!!!!

GetaV

Traim in  Romania si asta ne.....spune orice!

vernil

Am incercat sa aflu ceva de la vecini, de la copiii care se joaca pe strada. Erau 4 muscate, cumparate de la Hornbach, puse in pamant, intr-o jardiniera obisnuita. Ca valoare nu este mult. Doar ca ma intreb, ca si Codruta, daca nu vor incerca si la celelalte. Afara sunt si orhideele. Toate. Probabil ca cine a furat, nu stie ce sunt ...  Ce nu pricep, deloc, este de ce nu le-a luat pe cele inflorite ? Ci pe astea care erau pline doar de boboci, nici macar nu stiu ce culori aveau, ce floare ....

Solariana

Vernil, imi pare rau si sunt (a cata oara?) indignata de-a dreptul de astfel de gesturi de "omenie". Va povestisem deja, ca un avertisment amar, ca mi-e mi-au rupt lalelele din curte, plantate in fata portii. Ce lume! Subscriu la cugetarea pe care o are Ozi la semnatura: "Multa lume, putini oameni".  :(

lyana

Gabi Gabriela muscata de la tine incepe sa-si deschida florile superbeeeeeeee :-* :-* :-*

Fleurf

Wow ce frumusete! Sa-ti traiasca!

Codruta

Opiadc, am pierdut muscata cu frunze alb cu verde :( In schimb cea de-a doua care a ramas la mama mea fiind mai "slabita" si-a revenit si ii merge bine. Cea frantuzeasca a avut pana acum 3 flori  :-* iar a treaia floare nu e visinie ca si celelalte ci e un ticlam catre visiniu cu alb.

vernil

Probabil ca acum se vad "parintii" din care a fost obtinuta. Mi-am cumparat alte muscate si alta jardiniera, le-am legat intre ele, asa ca astept lori. Chiar e distractiv sa nu stii ce culori vior avea florile!  :D

vivi23ro

 Vernil nu stiu ce flori ti au furat ca nu am apucat sa citesc tot dar daca vrei am o muscata zonale galbuie prinsa, daca nu o vrei tu poate o vrea altcineva

vivi23ro

Quote from: vivi23ro on May 09, 2009, 01:55:26 PM
Vernil nu stiu ce flori ti au furat ca nu am apucat sa citesc tot dar daca vrei am o muscata zonale galbuie prinsa, daca nu o vrei tu poate o vrea altcineva

CLAUDIA

ce fel arata muscatele frantuzesti?
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

Codruta

In poza cu muscata mea sunt ulte plante roata si e cam greu sa vezi ceva dar uitat-te la pagina 57 la poza pusa de Gabi_Jalba. Au mai pus fetele (poate si baietii ;D) poze cu muscate frantuzesti dar acum nu stiu pe unde sunt.

lyana

Quote from: Fleur on May 09, 2009, 01:04:57 PM
Wow ce frumusete! Sa-ti traiasca!
Mersi Flori , si tie sa-ti traiasca superbele tale floricele :-* :-*

georgette


Fleurf

Englezeasca, franruzeasca ori alta natie, bine ca s-a prins si s-a si luat de treaba  ;)  :D E tare infloricioasa.

vernil

Quote from: vivi23ro on May 09, 2009, 01:56:22 PM
Quote from: vivi23ro on May 09, 2009, 01:55:26 PM
Vernil nu stiu ce flori ti au furat ca nu am apucat sa citesc tot dar daca vrei am o muscata zonale galbuie prinsa, daca nu o vrei tu poate o vrea altcineva


Vivi, multumesc mult. Iti trimit ceva la schimb ?

einsteinitza

Azi am primit un butas de muscata ciudata, flori imense rosu aprins si frunze maro roscat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Am si eu un fix: poate fi oricat de frumoasa o muscata, daca nu e rosie, nu e muscata  :D
Uite si la mine una ce abia a inflorit
http://vernil.sunphoto.ro/muscate_curgatoare/FFVNBEQCSIUNZAJFWLW

Fleurf

Si nu ne-o arati? Doar ne atati curiozitatea  :D


einsteinitza

Eu?Cu mine vorbesti?E doar un butas dar pot sa fac poze daca vreti, pentru frunze.Nu are insa flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Lasa ca ni-l arati cand infloreste Es  ;)

Codruta

Daca stie cineva un site cu informatii si eventual poze cu bolile la pelargonium peltaum il rog frumos sa dea link-ul.

mamaruta

Codruta, am gasit, deocamdata, unul singur:
http://geranium.pelargonium.free.fr/?22/-Maladies-parasites-
daca ai nevoie de traducere, se rezolva.