Fuchsia

Started by gabriela jalba, August 11, 2006, 09:42:12 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Mamaaaaa! Ce feumoase sunt.  :o

Codruta

 :'( :'( :'( :'( Gabi am pierdut fucsia de la tine. Si cele de la Myrela sunt cam blegute dar inca mai sper ca isi revin.

gabriela jalba

o sa-ti mai dau!!!!Ce s-a intimplat,ca era bine prins,si de mult. Iti pregatesc unul pt cind trimite mama pachet de Craciun? sau in primavara?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc

          Foarte frumoasa!
     la asta i-am taiat varful ca nu incapea in cutie si acum infloreste si la mine mititica, pt ca nu are mai mult de 7,8 cm;
    Stiu ca primavara devreme se prind cel mai bine fucsiile, dar daca le tund in toamna sa le pun la iernat, in primavara nu mai am ce taia de ele! si de tinut in vegetatie nu prea am unde le tine, mai ales ca acum s-au inmultit, am acum 12 feluri si doar 3 sunt mai micute , restul sunt marisoare;o sa ma mai gandesc!

gabriela jalba

12 feluri? Eu am numai 10...Sa-ti dea Dzeu un aparat foto!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Quote from: gabriela jalba on July 11, 2008, 10:52:36 PM
o sa-ti mai dau!!!!Ce s-a intimplat,ca era bine prins,si de mult. Iti pregatesc unul pt cind trimite mama pachet de Craciun? sau in primavara?

Nu stiu ce s-a intamplat. S-a pleostit putin inca din Romania dar ma gandeam ca isi revine. Nu si-a mai revenit iar cand l-am scos din pamant avea tulpinita innegrita. Apa prea multa nu i-am dat asa ca nu stiu care e cauza.
M-as bubura sa-mi pregatesti unul pentru primavara viitoare. Nu cred ca iarna ar rezista unui drum asa de lung. Daca voi reusi sa-mi iau la anul de aici iti spun si atunci vei avea ocazia sa faci pe altcineva fericit cu asa un grasunel frumos.

opiadc

         Incerc zilele astea sa fac niste poze, ca am mai promis;una nu e inflorita inca, e achizitie 'proaspata' de anul asta si una mititica stiu ca e roz cu mijloc mov inchis-inchis cu fustita foarte ' vaporoasa'; mi-au murit amandoua plantele mari peste iarna si am reusit sa prind un butas doar;si am unul cu frunza lunguiata roz cu mov simplu care nu vrea sa infloreasca;spre fericirea mea, isi revine frumos si cea rosie dubla pe care am crezut ca o pierd pt ca au nenorocit-o acarienii anul trecut.

Fleurf

 Gata am si eu fucsia alba batuta. Ba am chear 2 ca a inflorit si una de la Gabi care are doar vreo 5 cm si e la fel: alba cu o tenta de roz.
Codruta fucsia ta cred ca de caldura s-a dus. Nu le place deloc caldura mare.

ioana_ralu

Fetelor cand vad atatea minunatii.....Cred ca la primavara ma incumet si eu la niste cercelusi.Sa vad iarna asta cum ma descurc cu plantele pe care le am.Sa va traiasca si sa va bucure mereu cu floricelele lor gingase

lala

Ptiu,ptiu!!Gabi,da frumoase mai sunt!!!Cand le vedem pe toate? :o :o  Sa-ti traiasca si sa dai si la altii(mie) :D :D

Codruta

Quote from: Fleurf on July 12, 2008, 09:41:56 PM
Codruta fucsia ta cred ca de caldura s-a dus. Nu le place deloc caldura mare.

Se poate sa o fi afectat caldura din Romania ca aici e racoare bine. Pot sa spun chiar frig ca azi noapte au fost 9 grade :(

opiadc

         9 grade? am mai zis eu ca in Olanda e de mine, dar totusi cred ca pt plante nu e chiar placut! :o

       Si a doua fucsie e alba dubla, a inflorit si ea :D;
       acum cea mai draga mi-e pticuta aceea de i-am taiat varful celei mari cand i-am trimis-o lui Gabi, ca are vreo 7,8 cm, 3 flori deschise si inca 11 boboci :D; e roz deschis cu mijloc ciclam  dubla;cred ca a postat-o Gabi, dar era mai de departe facuta poza!

vickylucia

Eu am pierdut fuschia rosie batuta cu fustita alba,roz cu fustita bleo si toti puii pusi la prins[am fost plecata si sotul nu prea a stiut sa le ingrijeasca].Fleurf puiutii erau de la tinesi altii erau pt tine,Lala.Lizi si alte solicitari;imi cer scuze ca nu pot sa mai onorez aceste dorinte!Mai am alb cu mov -simpla curgatoare[dar las pt luna august pt cine doreste pt ca e f cald].Imi doresc  f mult alb cu fustita rosie,rosie,alba,daca aveti va rog sa ma inscrieti si pe mine pe o lista!

Fleurf

 Pui altii la prins Viky si-ti onorezi promisiunile. E vina ta ca i-ai pierdut ca de la mine au ajuns in stare buna.

opiadc

         Te trec eu pe lista, Vicky, am si rosu dublu si alb dublu; combinatia rosu cu alb e asa, in ordinea asta, fustita e alba;asta e 'grasuna', cum zice Gabi, daca vrei iti pot pune si asa;dar putin mai incolo, va trebui sa mai ai rabdare...
       Stiu ca anul trecut am trimis foarte multi butasi de fucsie si nu s-au prins la nimeni;se mai intampla, pt ca sunt foarte sensibili...

vickylucia

Multumesc Monica ,esti o dulce!Fleurf,sigur ca o sa onorez comenzile,prietenii o stiu!

gabriela jalba

am jaleeee...Cred ca am pierdut ceva fuchsii...Le-a batut soarele,apa aveau full si ...au fiert  :'( :'( :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc

             Sarmanele... :'( :'( :'(
       Lasa, Gabi, gandeste-te ca se odihnesc acum in Raiul florilor; si noi o sa facem ce putem sa te ajutam sa le inlocuiesti...

vickylucia

Quote from: gabriela jalba on July 16, 2008, 10:10:55 PM
am jaleeee...Cred ca am pierdut ceva fuchsii...Le-a batut soarele,apa aveau full si ...au fiert  :'( :'( :'( :'(
:-[ :'( :'( ??? Asa e Iasul a avut calduri tropicale!Daca s-a creat impresia ca ma eschivez,imi cer scuze,cei cu care am corespondat stiu ca mi-am onorat intotdeauna comenzile[exceptie Fleurf care a zis sa-i trimit coletul mai tarziu].Gabi pt ne ajutam reciproc[mai ales ca suntem aproape]!

opiadc

           Da, intr-adevar, ai fost foarte prompta cand ai trimis coletul cu plantute si nu cred ca cineva din persoanele vizate are impresia ca te-ai eschiva;se mai intampla, pur si simplu nu se prind butasii; am patit-o si eu, in toamna din vreo 40 de butasi s-au prins 4; anul acesta am pus fuchsie gigant si nu s-a prins; imi pare rau, dar asta e, nu stiu sa le descant sa se prinda toate, desi mi-as dori ;D ;si mi-a parut rau, dar nu mi-am pus problema ca cineva si-ar inchipui ca nu vreau sa-mi onorez promisiunile, mai ales ca de cand sunt pe forum am la cateva cateva zeci bune de colete trimise! ;D
         

gabriela jalba

Opia,eu cred ca ai trecut de suta!!!!!! S-a mai resurscitat cite ceva. Am ramas numai cu una care nu da semne vitale....Ma uitasm dupa lastari de prins...nu-i de unde!!! Totul e lemnificat si full flori si boboci.Azi am trecut cu mina pe fiecare din ele,ca a trebuit sa le schimb locul,cu toate ca nu cred ca va mai fi asa fierbinteala.
            
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Gabriela, ai niste fucsii in combinatii mortale! Cel putin cea cu fustita inchisa la culoare este superba! Privindu-le incercam sa ma lamuresc de ce va doreati atat de  mult din cele albe duble ? Cand sunt atat de  multe combinatii splendide, exemplu fucsiile tale!

gabriela jalba

tare mi-s dragi...cum ma rup de la treaba,cum mai bibilesc putin la ele..Am si aia alba.O tin acasa la bloc;are aerul unei bijuterii scumpe,nu are ce cauta intre celelalte,sportivele!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc

Quote from: gabriela jalba on July 17, 2008, 07:54:36 PM
Opia,eu cred ca ai trecut de suta!!!!!
Nici chiar asa! ;D ;D ;D ;D ;D


       Si la fuchsia alba dubla cred ca e asa inghesuiala pt ca e mai rara;dar o sa rezolvam problema, sa aiba toata lumea - ;D ;D ;D :D :D :D :D- si atunci poate o sa se mai echilibreze balanta cererilor pt alte culori! :D :D :D

           Ai dreptate, Gabi, pare foarte delicata si eleganta....

vickylucia

Inainte de a pleca la mama imi cumparasem si o fuschia alba batuta si abia ce-i vazusem o floare ,restul era plina de boboci si cand am venit........varza.In plus cumparasem un puisor Darc,plus celelalte asa ca jalea a fost .....mare!