Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Fii şi tu mai selectiva........
Dupa parerea mea,pajiştea aia fara pomi nu prea imi spune nimic.

anasstasia

Va fi pajistea aceea insa cu trandafiri si  citiva visini.  +dns
Asta daca gasesc seminte de papadie.
Vreau "pajistea" mea sa contina: trifoi alb, papadie, lina caprei si musetel. Nu suna bine? Eu zic ca va arata frumos, insa acum sa vedem cum ma descurc cu stirul meu.

gabriela jalba

Quote from: anasstasia on March 03, 2012, 03:01:37 PM
...............................................
Mi-ar placea o pajiste cu papadie.  +dns
=)) =)) =)) Fii atenta ce-ti doresti,ca s-ar putea sa se implineasca. De nu gasesti seminte,iti string pentru anul viitor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Multumeeeeeeeesc.  +hug Oricum, incerc sa rezolv de anul acesta. Mi-a promis cineva, insa nu mai da nici un semn.

Rux

Anasstasia ,nu am timp sa citesc tot. Dar stiu ca ti-am promis eu  lana caprei .
Vrei ,deja ,sa o trimit ???? Mai  asteptam o saptamana -doua sa isi mai revina ,dupa gerurile ce au fost ,ok?

anasstasia

Rux, scuze, nu este vorba de tine. Am facut rost de seminte de lina caprei, le voi cumpara de la cineva. Spuneam ca cineva mi-a promis seminte de papadie (nu este de pe acest site), iar de cumparat nu gasesc pe nicaieri....
Multumesc ca ti-ai amintit de mine.

einsteinitza

Anass, am sa strang eu seminte de la papadie si iti trimit, nu  plati pentru ele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Eu le-as cumpara, dar nu gasesc nici de cumparat. Multumesc frumos Es pentru oferta.

trandafira

Anasstasia eu voi scoate papadia cu radacina, am zis ca pentru asta mi-am luat si o unealta adecvata. Asa incat ti-o dau tie, doar sa o plantezi.

anasstasia

Multumesc, decit sa le arunci...Eu sint interesata sa le plantez la mine.

flordel


anasstasia


flordel

Bun, dar eu nu-ti dau frate! +hypno
Adica pe urma sa ma pomenesti nu tocmai frumos? :D :P :P :P

anasstasia

 =)) =)) =)) Aaa, era intrebare capcana?!?! =)) =)) =))

Mihai

Quote from: anasstasia on March 03, 2012, 06:33:34 PM
Daaaaaaaaaa  :D
Daca ai rabdare iţi voi da eu plantuţe cu radacina cu tot =))

claude

 =)) =)) Trafic cu papadie, de-astea nu s-au mai vazut
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Eh, dam noi startul. Sa vezi ce moda lansam  :P

Claudiu

Ba! Nu mai radeti de biata fata ca me enervati  si va umplu gradinile de papadii si mai ales gazonurile =))

Uite Anastasio asa arata papadia:



Si ca sa crape de ciuda ca dumnealor n-au papadii in gardina virtuala sa le aratam cum e floarea:



Mai ...     de aproape

Si uite cum arata "semintele"  foarte smechera mama si-a dotat fiecare prunc cu parasuta individuala si in final e gata sa fie luat de vant si sa zboare in gradinile celor care le vor si mai ales ale celor care nu le vor  =)) Pe calea aerului semintele se raspandesc pe arie mare si in toate zarile.

Vezi ce frumoase sunt?

N-am uitat ca trebuie sa-ti spun cum sa scapi usor de buruieni.  Vom folosi metoda papadiei  =)). Papadia e o planta inteligenta:

Cand e tanara, printre alte ierburi, inati se inalta timid frunzele ei cresc vertical in sus, apoi incepe sa dea din coate si facandu-si loc spre lumina

Apoi, cand frunzele ei au crescut destul si se simte destul de puternica, isi lasa frunzele spre orizontala, luand tot mai mult si mai mult lumina ierburilor din jur. Stie ea ce stie. Fara lumina ierburile mor si in final se lateste ca in prima poza de mai sus "strivind " concurenta sub intunericul frunzelor ei.

E o planta inteligenta. Desigur nici celelalte nu-s proaste. Dar in cazul asta papadia a invins.

Ia sa vedem ghicesti care e metoda de a scapa ieftin si usor de buruieni?  ;)



vernil

anastasia, aveam un coleg care manca zilnic salata de papadie. Venea la mine in cartier (in parc)  si isi culegea singurel. Acum e in Ontario, cred ca are si acolo pasuni intregi  =))

claude

Quote from: Claudiu on March 03, 2012, 08:36:15 PM

Ia sa vedem ghicesti care e metoda de a scapa ieftin si usor de buruieni?  ;)


=)) Dar ghiceste cineva care e metoda de a scapa ieftin si usor de papadie?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Quote from: claude on March 03, 2012, 08:42:38 PM
Quote from: Claudiu on March 03, 2012, 08:36:15 PM

Ia sa vedem ghicesti care e metoda de a scapa ieftin si usor de buruieni?  ;)


=)) Dar ghiceste cineva care e metoda de a scapa ieftin si usor de papadie?

Claude, asta e la mintea cocosului! De papadie scapi usor prin metoda papadiei  =)) 

vernil

Quote from: anasstasia on March 03, 2012, 03:01:37 PM
Mai oameni buni, eu nu vreau pomii, ci doar asa as vrea sa arate pe jos prin curtea mea. Mi-ar placea o pajiste cu papadie.  +dns

Pe pajistea ce o ai in poza, aia nu e papadie. E altceva. Eu am pajiste din vinca de culoare albastra. E un vis primavara, dar si in restul anului, insa primavara e un covor albastru.

claude

Vernil, presupun ca pajistea cu vinca nu prea suporta nici un fel de trafic, nu? Ca mie mi-ar place, dar nu cred ca rezista la calcat  :-\

Claudiu o fi la mintea cocosului, dar cum eu sunt gaina...  =)) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Adica florile acela galbene sint vinca?

anasstasia

Claudiu, multumesc pentru sustinere.