Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Anass, eu am multa papadie in gradina, dar a venit singura, mie imi place foarte mult de ea, insa e planta din zona, nu am adus-o eu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Anul trecut nu am scos papadia in primavara cu radacina, cum am facut acum 2 ani. Si la mijlocul verii imi acoperise iarba cu frunzele ei. Anul acesta mi-am luat o unealta lunga si subtire, scobita pe mijloc ca o lingura, cu care am de gand sa scot toata papadia, cu riscul acelor gropite care vor ramane in gazon.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Scote-o si dami-o mie Trandafira ;D
Deci Es sa inteleg ca nu esti contra. Eu tot asteptam sa-mi spui ceva legat de postarea mea cu papadia.  +hug

trandafira

Daca vrei papadie si alte plantute de pajiste, go for it! Daca vrei peluza de gazon, nu te incurca cu papadia ca patesti ca mine.

claude

Din curte si eu am mai jumulit-o,ca altfel intr-un sezon ma trezesc doar cu ea, fara iarba  ::)  Dar la mine a mai aparut si ceva trifoi si un petec de troscot si ma tot uitam anul trecut la troscot si nu reuseam sa ma hotarasc daca sa-l elimin sau nu...troscotul e foarte frumos cand e scurt si verde, e ca un covor dintr-ala persan, gros  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Nu vreau gazon, imi place iarba care se se impleteasca cu papadie, musetel, trifoi si alte plante asemenea.

flordel

Eu nu cred ca vrei papadie, aia e belea. :P

anasstasia

Flordel belea e stirul, papadia e parfum la mine  =)) =)) =))

flordel

Noi la tara a trebuit sa scoatem tot gazonul, sa sapam tot din cauza acestei papadii si a stirului si a costreiului, le urasc pe toate, blahhh, blahhh, blahhh,  :P :P :P ....

anasstasia

Pai daca v-ati pus gazon  :P
Chiar nu agreez gazonul, zici ca e teren de fotbal. E adevarat ca nici nu cred ca ar rezista neinvadat  =))

einsteinitza

La mine in fata e plin de papadie, si de banutei, dar papadia face legea. E foarte frumoasa.Dar asta dupa gustul meu :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Eu zic ca daca vei tunde periodic vegetatia in curte- adica de vre-o 3-4 ori pe vara, va aparea papadia fara sa o plantezi tu!   :-bd

gabriela jalba

Io zic ca pajiste de papadie ca mine,n-a avut nimeni. Si mie imi place cind infloreste. Mai ales la inceput de primavara cind culeg si fac salata. Dar tot n-am bagat eama la ea,pina a devenit stapina pe toata gradina. Anul trecut am intrat tare in ea,ca nu se mai putea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Mie imi place trifoiul . Acela simplu si frumos ,dupa  parerea mea.

Mihai


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Foarte interesant. Eu in zona unde as planta legumele, nu as pune nimic altceva.
Oare ce tip de trifoi a semanat? Cel alb cam cit de inalt stiti ca se face, eu din acelasa as vrea. Daca gasiti printr-un magazin dati-mi de stire, nu am gasit pe nicaieri trifoi.

gabriela jalba

Ma gindeam mai de mult la trifoias. Eu asa ii spun la ala alb. Am in vreo doua locuri in iarba,si-mi place ca-i maruntel,se intinde si nu prea mult. E dragutel.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

O sa mai caut prin magazine. Din cel alb caut, nu cel rosu ca se face pina la genunchi  ;D

einsteinitza

Cel alb se gaseste la magazinele de seminte, la saci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Asa imi doresc sa am in gradina:

gabriela jalba

Sa fie!!! Doresteti-o din tot sufletul,viseaza permanent la ea,si In citiva ani,Dzeu ti-o va da ! :x
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Frumos vis...............
Numai ca iţi trebuie aşa ,cam vreo 5.000 de metri  :D

anasstasia

Mai oameni buni, eu nu vreau pomii, ci doar asa as vrea sa arate pe jos prin curtea mea. Mi-ar placea o pajiste cu papadie.  +dns