Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am si eu unul cu flori ticlam si care la fel mereu a avut cate 1-2 floricele. Dar ieri am vazut ca are musafiri nepoftiti, aceleasi insecte minuscule pe care le-au avut si puiutii de impatiens(alt soi de impatiens) care erau in alta camera. Din fericire inca nu am vazut sa fie si pe alte plante. L-am tratat cu apa+spirt+sapun si l-am mutat langa ceilalti.

Nicol Caloian

Iata micul impatiensis de care va spuneam ceva mai inainte:

[attachment deleted by admin]

Codruta

Frumoasa floricica, sa-ti traiasca si inmulteasca. De ce sunt frunzele asa maro pe margini?

Nicol Caloian

Ar putea fi doua cauze:
1. Am cam lipsit de acasa si a fost aerul cam uscat (sta destul de aproape de calorifer)
2. Posibil acarieni. Asta ma ingrijoreaza cel mai mult. M-am "benoclat", cum zice Cara, cu lupa la el dar n-am vazut nimic. Daca sunt acarieni sigur i-am adus o data cu lastarul (in noiembrie), ca n-am mai avut astfel de probleme. Oricum o sa incep de maine sa caut ceva cu care sa-l tratez atat pe el cat si pe celelalte, preventiv.

ozimandias

Nu stiu de ce azi sunt pesimista... Mie mi se pare ca-s acarieni. Parca prea luceste frunza si arata un pic lipicios... Sau poate doar ma vazut eu gresit, din cauza de pesimism...

liana

Si eu cred ca sunt acarieni...m-am confruntat in fiecare vara cu probema acarienilor...Nu vreau sa te descurajej , Nicol, dar asa aratau si florile mele cand le-am stropit. Eu nici nu-i mai caut pe intrusi...stiu ca impatiensul este foarte des atacat , cu atat mai mult cand aerul este uscat.

Trofin Petrina

Lasa Nicol , nu dispera. Chiar daca asta (de)cedeaza iti trimit eu.  E identic cu al tau la floare. Am un puisor plin de bobocei care se deschid pe rand (iar din planta mare am de unde sa tai cativa lastari.......vrei sa-ti pun la inradacinat? )
E prima floare aparuta la mine anul asta si-s tare bucuroasa :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Nicol Caloian

La mine au mai inflorit si Kalanchoe (roz si portocaliu) dar impatiensis am incercat de multe ori sa prind si de fiecare data ori sucombau rapid ori cresteau lujeri luuuuungi si flori pe ici pe colo. Acum ma pun pe tratat si sper sa-l vindec iar daca nu, trec la o noua incercare.

gabriela jalba

Precis sint acarienii!! Aplica stropiri pe spatele frunzelor....Impatiensii trebuiesc tinuti la racoare. Nu pot sa va spun cu ce frica stau an dean,ca sa scot ceva viu in primavara...!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

D-na Gabi ,daca nu scoti nimica ,te ajut eu cu seminte de impatiens batut,mixt.Ceva ,ceva o iesi pina la urma

opiadc

         mie mi-au iesit o multime de plantute din plicul pe care l-am semanat si cresc ca-n poveste; :D;
         sa se faca mai maricele si va cadoricesc cu ele, ca eu ce sa fac cuvreo 20  de plante;astea sunt simple, nu batute, ca doar asa am gasit la kaufland cand am cumparat;si nu stiu ce culori, sunt amestec;
       ce se mai aude cu puiutul tau, nicol? eu de-abia acum am citit pe-aici ca momentan nu am nici un impatiens, ca mi-au murit toti pe rand...i-au mancat paianjenii :'( :'( :'( ;
        si dupa parerea mea, si al tau tot de acarieni a fost atacat!

     cel mai rau mi-a parut de cele 2 feluri duble pe care le-am avut: roz si celalalt rosu-portocaliu, aceeasi culoare ca cel afisat de d-na gabi;doar ca avea florile ca un trandafiras :P;
    in fiecare primavara ma abtin cu greu, pt ca din pacate orientarea balcoanelor mele nu este deloc prielnica nici impatiensului si nici begoniilor :'( :'(
    tot timpul trebuie sa gasesc tertipuri;
     impatiens waleriana din seminte vreau sa-i duc in gradina de flori pe care mi-o fac la bunici; intr-un loc mai ferit ar trebui sa reziste...

Nicol Caloian

Impatiensis-ul meu e bine mersi. L-am ciupit si acum s-a mai indesit. Da semne ca vrea sa infloreasca din nou. Daca nu se nimereste sa ai si tu unul la fel, iti pun la prins un lastar.

Codruta

Impatiensul meu s-a pus pe inflorit. Cate tratamente a suferit peste iarna? Numai el mai stie ca eu nu. Pentru moment pare ok dar nu se stie niciodata de unde sare... paianjenul sau paduchele ;D

sicamin

La mine din patru a ramas unul singur si acela chel. Sper sa mai salvez ceva ca vad cativa mugurasi pe bete. ;D

Codruta

Sica, eu cred ca ai sanse sa salvezi ceva, atat timp cat radacina si tulpina sunt bine. Am vazut ca isi revin repede dupa "tragedii". Azi vara am crezut de doua ori ca le pierd dupa prea mult soare si uscaciune in pamant. Cum au primit mai multa apa si mai putin soare cum si-au revenit.
Sa speram Gabi ca trec peste aceasta perioada. Am emotii dupa ce mi-ai zis tu ca le pierdeai in februarie. Cum tot de la tine stiam ca le iubesc insectele le-am lasat doar pe ele pe pervazul de la dormitor; daca tot au musafiri macar sa nu dea si la altii. Mai nasol e ca acum trebuie sa le caut un alt loc. Nu e prea mult soare in Olanda dar poate si acel putin cat e incepe sa fie prea mult pentru ele, mai ales in spatele geamului.

Codruta

Cedez cu nerviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii... Alte lighioane au venit in vizita la mine si nici macar nu am scapat de vechile baiuri :'(
Azi am descoperit ca impatiensul meu are pe dosul frunzelor ceva ca si cristalele de zahar si cand ating frunzele imi ramane pe degete ceva cleios. Stiu ca am mai citit pe undeva pe net de asa ceva dar acum, de nervi cred, nu imi amitnesc unde asa ca va rog pe voi sa-mi spuneti daca s-a mai vorbit pe aici de asa ceva si daca nu sa ma lamuriti ce mai e si asta si cum scap de ea. Cu toate ca aproape toate plantule de imaptiens au flori sau boboci frunzele arata rau, au ceva puncte negre pe dos, se pleostesc si ingalbenesc.
Cara, te rog frumos daca exista topic cu asa ceva muta mesajul meu acolo :-*

gabriela jalba

Lasa ca nu-i ce discuta mult!!! Sint acarieni.  Da ziua afara impatiensii.Trateaza cu nissorun,stropeste-i cu apa....Eu am trimis azi unul sa stea afara in gradina. Am sa vad peste citeva zile cum a suportat schimbarea...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Da in cate feluri se manifesta acarienii astia???!!! Ca sa nu mai spun de faptul ca acum 3 si 2 saptamani cand am tratat plantele am stropit si impatiensul ca sa fiu sigura ca nu au nimic.
Mi-e frica sa scot ceva afara si nu numai din cauza temperaturii care daca urca la 10 grade peste zi dar sufla vantul de te ia de pe picioare sau imi lasa impatiensii fara frunze ;D

Codruta

Am inteles...stropesc cu nissorun, pun ghivecele pe o tava si cand nu bate crivatul ies cu tava in gradina...pana impatinesii se scutura de paianjeni poate beau o cafea impreuna cu ei ;D
Vezi de ce au ajuns olandezii sa cumpere plante la ghiveci la fel ca cele in vaza; mor le arunca si iau altele si uite asa scapa de bani dar si de dureri de cap.

Codruta

Au sau nu acarieni saracia stie dar bobocei si flori au sigur
http://codruta.sunphoto.ro/impatiens (ultimele 2 poze)

larisa

Chiar ca sunt faini ,mai ales ala portocaliu..Mi se pare mie sau ai impatiens cu frunze variegate?.Nu am mai vazut pina acum.Sa te bucuri cit mai mult de ei Codruta

Codruta

In poze nu se vede prea bine dar toti au boboci iar cel portocaliu care e defapt rosu  ;D e la a patra floare.
Larisa nu ti se pare, este cu frunze variegate sau mai bine zis verzi in mijloc si albe pe margine. Are flori roz-ticlam foarte frumoase. Nu stiu cum de vara trecuta am facut poza doar cu cel alb.
Cel ticlam din poza e alt soi sau cel putin asa cred ca arata mai diferit iar floarea sigur e altfe. Dintr-un plic de seminte am reusit anul trecut sa am o singura planta :(. Mai am si planta mama iar in poza sunt doi lastari de la ea care acum au primele flori.
Gabi nu stiu daca acarienii au fugit dar inca nu le e bine. Au frunzele cam incretite si dupa cum se vede si in poze au si frunze ingalbenite. Eu le tot rup pe cele "palide"dar tot apar altele. Sper sa se incalzeasca putin (se pare ca sper degeaba) sa le scot afara si sa le mai stropesc o data.

larisa

Am cumparat si eu un plic de seminte ,impatiens cu flori batute ,dar sper sa obtin mai mult decit o singura plantuta.Spune-mi nu au rasarit sau le-ai pierdut mai tirziu,ca sa stiu macar la ce sa ma astept

larisa

Iti cumpar daca mai gasesc.daca nu ,impart cu tine plicul meu .Eu vin in mai acasa ,nu in april dar cred ca se mai poate semana si atunci

larisa

Preturile sunt in functie de firma distribuitoare .un plic vindut in kaufland  e de citiva centi ,sa spunem ,si daca e ambalat mai fistichiu si e distribuit de alta firma  ajunge si la 4 euro.Oricum ,prefer sa cumpar de la marketuri cind au< acctiune <,zic ei .adica reduceri ,mai ales acum ca ei au pastele ..Oricum eu sunt datoare la tine ,pentru florile trimise in toamna ,sa nu crezi ca am uitat ,ci doar am aminat ,sa spunem ,asa ca nu te va costa nimic ,numai sa gasesc convenabil.Am vazut de ex plicuri de muscate curgatoare simple ,banale ,cu 5 seminte ,costa 3 euro.Pai cit sunt eu de amatoare  dar 3 euro nu dau pe 5 seminte