William Shakespeare 2000

Started by cristinaf, March 06, 2012, 08:54:25 PM

Previous topic - Next topic

cristinaf

Un englezesc de talie medie, cu ramuri destul de subtiri si flori mari si involte, ceea ce va avea ca rezultat o tufa care creste, cel putin deocamdata, mai mult pe orizontala. Florile au o culoare rosu- carmin care poate ajunge uneori pana la o noanta de violet. De multe ori apar pe tufa simultan flori de culori diferite. Mirosul este puternic, de trandafiri vechi. Repetarea infloririi este foarte buna, aparand flori destule chiar si intre valurile principale.
Are o rezistenta foarte buna la boli, iar florile nu se ard nici daca trandafirul beneficiaza de soare pe toata durata zilei.

einsteinitza

Vad ca avea o gramda de boboci... :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia


dancoman



einsteinitza

Se repeta acelasi gen de ghimpi, si marunti de tot si putin mai mari, ca la Mary Rose, care ii este bunica!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

A inflorit si el, dar deocamdata doar doua floricele. Cu el va trebui sa mai am rabdare pana se formeaza tufa, anul acesta a luat-o din nou de jos.

sannamaria

eee mortal  ;D foarte frumos  +apl [ lastarul de la tine a facut radacini  +dns multumesc]

cristinaf

Quote from: sannamaria on May 18, 2012, 12:51:00 PM
eee mortal  ;D foarte frumos  +apl [ lastarul de la tine a facut radacini  +dns multumesc]

Sa creasca mare si sa-l vedem inflorit cat mai repede. :)

flordel

Da, e frumos si stiu ca si miroase! :-bd

cristinaf

Da, miroase frumos, e mirosul acela clasic de trandafir. Anul trecut am vazut la el tot felul de culori si forme ale florilor, dar abia anul acesta arata floarea ca in pozele de prezentare.

cristinaf

Si poze de astazi

einsteinitza

Ei da, asta da floare adevarata!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Vai doamne, si nebuna de mine am rupt amandoi bobocii la puisorul meu, ce-oi fi gandit?  +ham  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Lasa ca in primul an nu arata florile cine stie ce, abia in al doilea ai ce vedea. ;D Anul trecut ma uitam la el si nu prea vedeam nimic deosebit, sincer eram un pic dezamagita. Dar anul asta si numai o floare daca o are deschisa, nu poti sa o treci cu vederea.

cristinaf

Sa va arat tufa la WS2000, acoperitorul de sol englezesc. +ham


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

L-am subestimat totusi, a reusit in scurt timp sa se ridice singur de pe jos. I-am taiat la jumatate, dupa primul val de inflorire, lastarii care se vad in poza postata in iunie ca niste brate de caracatita, si a dat altii pe care reuseste sa si-i sustina. E drept ca a mai ramas deocamdata un gol pe mijoc, dar e foarte bine fata de cum arata. Si-a creat o baza destul de mare pe sol si cand ma uit la el am impresia ca-s vreo 2-3 plantati alaturi.
Poate, pana la urma va reusi si el sa formeze o tufa frumoasa. Mi-a dat sperante ca ar fi posibil.


claude

Cam in toate pozele vazute e imprastiat, oare asta sa fie solutia, niste taieri cum ai aplicat tu? Sunt curioasa daca astea il ajuta sa stea mai bine in picioare  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Am incercat si eu taierea ca n-am avut incotro. El nu era imprastiat pe jos in primavara din cauza ca ar fi avut ramuri prea moi ori subtiri, din contra le are grosute si destul de rigide, ci datorita faptului ca a lastarit in lateral, aproape paralel cu solul.
Daca-l lasam asa si mi-ar fi lastarit inspre capatul lastarilor alora, cred ca devenea o adevarata aratare, si nici de ridicat si legat de niste tutori nu putea fi vorba ca s-ar fi rup ramurile. Asa ca am preferat sa le tai la jumatate si sa-l fortez sa lastareasca pe portiunea ramasa. Surpriza placuta a fost ca de data asta lastarii au fost mult mai verticali.

claude

Am patit si eu asa cu Eglantyne...doar ca nu m-am indurat sa tai lastarul ala, ca era singurul si ma tot codeam si in timp ce ma codeam eu a avut bunul simt sa dea un lastar de jos, drept in sus ;D   Asa ca am lasat-o in pace, oi vedea la primavara daca il ciupesc pe cel cracanat  :D  Daca nu cumva il va ciupi gerul  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu prea sunt pe net poze cu ei batrani, mari, iar in primii ani, si ma refer la 5-6 ani, sunt deosebit de ciudati , dar asa am patit si cu Kordesii, aveam senzatia ca sunt niste paianjeni,d ar si-au revenit. Am ajuns la concluzia ca, daca nu vreau sa-i tai radical, trandafirii au nevoie de mai mult de trei ani sa formeze tufe compacte, pline si echilibrate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Nu-l mai tai nici eu de acum, il las in pace. Posibil sa fi ajuns in timp la acelasi rezultat, dar eu stau prost cu rabdarea si m-am gandit ca nu strica daca il ajustez putin de data asta.
I-au mai inflorit din boboci, arata tare bine in dimineata asta. :x


anasstasia


geodezia

la mine a crescut bat in sus este muma de tufa batoasa .. am avut impresia ca este climber la un moment dat ... il las sa o ia la sanatoasa .. f ffrumos .. si inflroicios .. al mau a avut pina acum 2 rinduri de flori