Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

Mihaelacph

 Ce dragut e! Daca nu ar fi avut tepi, cred ca l-ar fi insfacat pisica .
Mai vine pe la voi prin curte, ca filmuletul vad ca e din vara?

Dalia

Acum e iarna si hiberneaza. Dar il astept cand se incalzeste, cu o portie frumusica de mancare.  :)

Dalia

Cand vad ca prin alte parti bazaie albinile si termometrul arata 15-16 grade, imi vine sa spun ca stau in alta tara. De vreo 10 zile temperatura s-a intepenit la 1-2 grade, si totul este cufundat intr-un strat de nori, de tot atatea zile. In oras se mai ridica negura, dar pe deal, la gradina, nici cea mai mica schimbare.

Astazi, la fel ca ieri, la fel, de o gramada de zile:

... dezolant

gabi_gabriella

wow..la tine e iarna in toata regula!!!!
La noi au fost adevarate zile de primavara , s-au deschis ca lumea ghioceii i au iesit albinele sa-i viziteze

Dalia

Da, e iarna cu-adevarat. Si n-a luat nici macar o mica pauza, ca sa-mi arate ca ar fi, totusi, pe sfarsite. Asa, luata in ansamblu, a fost o iarna foarte buna, in sensul ca n-a lipsit zapada si temperaturile au fost decente. Dar nemultumirea mea e ca nu se da dusa.  ;D

anasstasia

Si in Bucuresti a fost astazi foarte frig. Ma bucur ca mai ploua din cind in cind. Eu am o obsesie cu ploaia. ;D :D

Dalia

Da, si eu am inceput sa apreciez precipitatiile; ne-am cam ars cu seceta de anul trecut.

claude

 +hypno Uau,Dalia...O fi dezolant, cand o tine tot asa, dar promoroaca aceea tot are un efect estetic grozav  :D  La mine ghioceii mai au putin si se trec, sunt infloriti de aproape 2 saptamani...acum o sa astept ghioceii tai  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Quote from: Dalia on February 26, 2013, 10:11:57 PM
Da, si eu am inceput sa apreciez precipitatiile; ne-am cam ars cu seceta de anul trecut.

Ne-am cam ars? La mine a fost iadul pe pamint!  :-\

sicamin

Dalia ,arata splendid iarna in gradina ta ! Mai un pic si vei avea si tu ghioceii. :-bd :-bd.
A fost si la noi soare si frumos dar de azi noapte ploua in continuu. Asa mai fac si eu pauza cu lucratul in gradina. :D

Dalia

Anasstasia, in 2010 a fost potop aici, totul mustea si era inundat; iar in 2012 a fost o seceta care-a parjolit totul, incat al doilea rand de iarba (cel care apare dupa ce se coseste fanul) n-a mai iesit. Se vedea pur si simplu pamantul. Deci nu-i bine nici cand ploua neintrerupt, nici cand e seceta 3 luni si temperaturile se indreapta spre 40 de grade. Sa speram ca va fi o vreme cat de cat echilibrata.

Claude, la ghiocei nu-mi fac prea mari sperante, ma gandesc ca as cere prea mult.  :D Poate doar sa visez la ceva raze de soare, ca tare mi-e dor de un pic de lumina si caldura.

Ehe, Sica, unii au ajuns sa faca pauza, altii nici macar n-au inceput.  ;D


doinabacau

 Imagini feerice,in gradina ta,Dalia...
Si chiar daca e atat de sacaitoare,iarna,i-ai surprins esenta,nu degeaba o iubim!

Dalia

Da, are si iarna frumusetea ei, asa este.  :)

Totusi nu m-as supara daca ar fi un pic mai scurta.  ;D

claude

Dalia, sunt de acord cu tine...daca n-ar fi iarna deloc cred ca mi-ar lipsi totusi, dar daca ar tine o luna ar fi perfect  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Am constatat ca exista o invers proportionalitate intre numarul de plante care apar in gradina, si bucuria de a fi iarna: pe masura ce numarul lor creste (de la an la an, ca doar trebuie sa-mi fac jungla  :D ),  imi doresc ca iarna sa treaca cat mai repede, ca sa vad noile achizitii cum evolueaza. Iti dai seama cata nerabdare am sa vad cei 50-60 de trandafiri plantati in toamna! Si nu numai... . ;D

claude

Eu sunt mai mult ingrijorata decat nerabdatoare, dupa ce am vazut ceva lastari innegriti prin musuroaiele trandafirilor plantati in toamna  ::)

Iar in privinta nerabdarii de a vedea evolutia noutatilor, am constatat o schimbare...pentru mine cred ca floarea anului in 2013 e ghiocelul...am lasat nerabdarea la o parte si m-am bucurat de ghioceii mei infloriti, m-am imbatat in fiecare zi cu parfumul lor - sincer, habar n-aveam ca au parfum, cred ca sunt singurele flori din gradina in care nu mi-am bagat nasul. Iar neuronul nerabdator incerc sa-l domin, ca sa ma pot bucura de fiecare etapa a primaverii, fara sa neglijez ceva din nerabdarea de a vedea inflorind ce e nou
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Ehee, asa vorbeste cineva care-a vazut deja ghioceii, temperaturi generoase in termometru si alte bunatati care-ti vestesc ca sfarsitul iernii e aproape... .  Ia sa ma vezi si pe mine cand voi vedea cat de cat scanteia primaverii, alt om voi fi, garantat... .  :P

Na, ce sa zic, Claude, oricum as da-o, nu ma prea da pe spate iarna. Atat de mult iubesc culoarea, ca iarna mi se pare o vesnicie. Iar la noi, chiar ai senzatia ca atat tine. E lunga rau!

gabriela jalba

Claude ,nu toti ghioceii sint parfumati. Am avut si eu unii,dar a dat o boala in ei si s-au dus. Am plantat altii adusi din padure, dar cum eu  am zapada mare mai am inca muult de asteptat .
  De vreo trei zile e soare,dar putin s-a topit. Azi inca mai curgea din stresini.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Gabi, probabil ai dreptate cu parfumul ghioceilor, mi se pare ciudat sa nu-i fi mirosit niciodata, ca eu imi bag nasul in absolut toate florile ce-mi ies in cale...deci probabil cand am mirosit prima data ghiocei aceia nu aveau miros si am ramas cu ideea ca nu au parfum. Dar dupa ce au inflorit ai mei am fost la parintii mei si le-am dus cativa ghiocei si evident ca dupa ce i-am cules i-am mirosit. si am constatat cu uimire ca sunt parfumati.   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

La unii iarna si la altii primavara la inceput.Asta in functie de zona.

Dalia

Primele floricele, sub un soare zgarcit:




paunita

Ooo , ce ma bucur ca se arata primavara si la tine  :) Primele floricele sunt superbe .

Rux

Aha,ce mai recuperezi ,Dalia !
Vii tare din urma...

Dalia

Nu stiu cat de tare vin, ca de maine vine iarasi iarna.  :D De fapt, nu cred ca am scapat de ea nicio clipa, in tot acest timp. Doar cateva zile mai calde, asa, razlete... .